Respawn.pl

Be Quiet! Pure Base 600 Window – Elegancka obudowa z oknem!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Be Quiet! to niemiecki producent sprzętu do komputerów osobistych. Z początku były to tylko zasilacze, ale obecnie są to również chłodzenia, wentylatory oraz obudowy. Pure Base 600 Window to najnowsza konstrukcja obudowy z oknem, którą dziś zaprezentujemy!

 

Be quiet! funkcjonuje na rynku od 2002 roku. Z początku oferowali same zasilacze, które zdobyły ogromną popularność wśród użytkowników. To za sprawą niezwykłej sprawności oraz wysokiej kultury pracy. Z czasem jednak same zasilacze nie wystarczyły i w 2008 roku firma weszła na rynek chłodzeń do procesorów oraz tym samym na rynek wentylatorów. Był to strzał w dziesiątkę, bowiem oferowane chłodzenia były z segmentu exclusive. Niezawodność, wysoka jakość wykonania oraz ogromna kultura pracy sprawiła, że firma mocno rozrosła się w tym segmencie rynku. Obecnie be quiet! oferuje ogromną gammę zasilaczy, chłodzeń na procesory (w tym chłodzenie cieczą) oraz wentylatorów – na pewno nie jeden użytkownik posiada jakiś podzespół tejże firmy.

Kiedy firma postanowiła wejść w segment obudów? Nie tak dawno, bo w 2014 roku zaprezentowali jakże by nie inaczej ekskluzywną i drogą obudowę Silent Base 800. Później prezentowali trochę stonowane obudowy mid-tower ale również stworzyli ogromną bestię Dark Base Pro 900. Obecnie na rynku jest ogromna liczba obudów niemieckiej firmy, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza, że wszystkie obudowy są wykonane pedantycznie w oryginalnej stylistyce.

Dzisiaj zaprezentujemy najnowszą konstrukcję z nowej serii pure base. Firma be quiet kilkanaście dni temu wypuściła na rynek odświeżoną wersję pure base 600 z oknem ale nie takim zwykłym z pleksi lecz wykonanym z szkła hartowanego. Obudowę otrzymaliśmy od polskiego oddziału be quiet! za co bardzo dziękujemy.

Be quiet! Pure Base 600 Window pod względem konstrukcyjnym jest praktycznie identyczna do wersji bez okna. Obudowa to tzw. Mid Tower o wymiarach 470 x 492 x 220 milimetrów i wadze około 8,5 kilogramów.

Pure base 600 Window ori 2

Pure base 600 Window ori 3

Dane techniczne:

Ogólne:

  • Wymiary: 492 mm x 220 mm x 470 mm
  • waga: ~8,5 kilograma;
  • obudowa wykona została z sztucznego tworzywa ABS, stali SECC oraz oczywiście zastosowano szkło hartowane;
  • okno wykonano z hartowanego szkła o grubości 4 milimetrów i wyposażono w gumki eliminujące wibracje.

Kompatybilność:

  • Kompatybilność z płytami głównymi w standardzie ATX, micro-ATX oraz mini-ITX;
  • kompatybilność z kartami graficznymi do 280 milimetrów lub 425 milimetrów po demontażu klatki na HDD;
  • kompatybilność z chłodzeniami procesora o maksymalnej wysokości do 165 milimetrów;
  • kompatybilność z dyskami i napędami od 5,25 cala do 2,5 cala.

Informacje dodatkowe:

  • zastosowano dwa wentylatory. Przedni to Pure Wings 2 140mm/900 rpm, a tylny to Pure Wings 2 120mm/1200 rpm;
  • zastosowano manualny trzystopniowy kontroler wentylatorów (5V, 9V oraz 12V);
  • zastosowano usuwalne filtry przeciw kurzowe z przodu oraz od dołu;
  • do zestawu dołączony jest zestaw śrub oraz cztery sztuki opasek zaciskowych;
  • gwarancja producenta na 3 lata.

Prezentacja obudowy z zewnątrz:

Pure base 600 Window 1

Po wyjęciu obudowy z pudełka ujrzałem bardzo elegancką i stonowaną obudowę, która od razu przypadła mi do gustu. Cała konstrukcja wykonana została prosto, lecz z domieszką szarmanckości. Nasza wersja obudowy została wyposażona w pomarańczowe elementy, ale producent oferuje również wersję jednolicie czarną.

Pure base 600 Window 2

Pure base 600 Window 14

Front obudowy be quiet! Pure Base 600 Window to jednolity panel z tworzywa sztucznego (ABS). Pokryty został szczotkowanym aluminium, którego na pierwszy rzut oka nie widać – a szkoda. Na dole jakże by nie inaczej odnajdziemy srebrny napis “be quiet!”. Na górze natomiast znajdują się dwa miejsca na urządzenia 5,25 cala. Z obu stron po bokach umieszczono wloty powietrza wykonane z metalowej siatki. Na około nich jest pomarańczowa ramka.

Pure base 600 Window 3 Pure base 600 Window 4

Przedni panel umieszczono standardowo w produktach firmy be quiet. Znajduje się na skośnym fragmencie. Znajdziemy tutaj dwa złącza USB 3.1, porty audio, podświetlany przycisk power oraz trzystopniowy kontroler obrotów wentylatorów (5V, 9V oraz 12V). Dodatkowo umieszczono tutaj guzik resetu i diodę pracy HDD.

Pure base 600 Window 5 Pure base 600 Window 6

Pure base 600 Window 28 Pure base 600 Window 29 Pure base 600 Window 30 Pure base 600 Window 31

Patrząc od góry widzimy dwie części. Środkowa wytworzona została z ABS oraz posiada nacięcia na tylnej części. Część ta pełni rolę plastikowej klapki i jest w pełni demontowana. Dodatkowo można ja ustawić różnych pozycjach od zamkniętej po uniesioną. Niestety, dostęp do niej mamy od wnętrza obudowy co jest bardzo uciążliwe.

Pure base 600 Window 7 Pure base 600 Window 16 Pure base 600 Window 17

Pure base 600 Window 9

Boczny panel obudowy to w całości szkło hartowane o grubości 4mm. Bardzo łatwe w demontażu. Zastosowano tu cztery śrubki przechodzące przez gumki w celu likwidacji drgań. Po drugiej stronie zdecydowano się na zwykły stalowy panel o grubości około 1 milimetra, który pomalowano na czarny mat.

Pure base 600 Window 8

Na tyle otrzymujemy wycięcie dla wyjść I/O płyty głównej, jedno miejsce dla wentylatora 120-milimetrowego, dodatkowy otwór wentylacyjny, siedem śledzi oraz miejsce na zasilacz – standardowo.

Pure base 600 Window 11 Pure base 600 Window 12 Pure base 600 Window 13

Dół obudowy to nic specjalnego. Znajdziemy tutaj cztery plastikowe nóżki z ogromnymi gumowymi podkładami oraz filtra przeciw kurzowi. Ot cały dół obudowy.

Prezentacja obudowy wewnątrz:

Pure base 600 Window 16

Pure base 600 Window 15

Aby dostać się do środka obudowy musimy odkręcić cztery “szybkośrubki” i odłożyć okno na bok. Przy czym trzeba uważać by nie zgubić gumek, bo nie są przyklejone.

Pure base 600 Window 32 Pure base 600 Window 33

Pierwsze co zobaczymy i najbardziej rzuci nam się w oczy to maty wygłuszające. Całą obudowa oprócz okna wyłożona jest matami o grubości około 4 milimetrów. Jest to tak naprawdę gąbka obszyta materiałem.

Pure base 600 Window 20

Pure base 600 Window 19

Pure base 600 Window 25 Pure base 600 Window 23 Pure base 600 Window 21 Pure base 600 Window 27

Be Quiet! Pure Base 600 Window to obudowa o jednorodnej komorze. Niestety bez podziału na piwnicę przez co obudowa traci dość sporo na wyglądzie. Środek utrzymamy jest w czarnej tonacji, lecz gumowe przejścia na kable są w kolorze pomarańczowym (oczywiście wszystko zależy od wybranej wersji obudowy).

Pure base 600 Window 22

Pure base 600 Window 24

Na samym dole znajdziemy miejsce tylko na zasilacz. Miejsce to wyposażono w specjalne amortyzowane gumki, które uniemożliwią wibracje. Ogromna szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie tzw. piwnicy.

Pure base 600 Window 26

Góra obudowy została stworzona dla potencjalnych użytkowników chłodzeń cieczą. Zmieścimy tutaj chłodnicę do 360 milimetrów. Oczywiście mamy tutaj również możliwość zamontowania dwóch 140 milimetrowych lub trzech 120 milimetrowych wentylatorów.

Pure base 600 Window 35 Pure base 600 Window 36 Pure base 600 Window 37 Pure base 600 Window 38 Pure base 600 Window 39 Pure base 600 Window 34

Od drugiej strony obudowy ujrzymy miejsce na dwa nośniki 2,5 cala. Do tego jest tu około 2,3 cm na okablowanie co sprawia, że możemy schować praktycznie wszystkie kable. Przydatne zwłaszcza gdy posiadamy nie modularny zasilacz.

Pure base 600 Window 18

Podsumowanie:

Be Quiet! Pure Base 600 Window to bardzo piękna i solidna obudowa. Jest to praktycznie produkt premium w przyzwoitej cenie. Sama konstrukcja jest bardzo prosta i minimalistyczna, a to u mnie ogromny plus. W cenie około 450 zł otrzymujemy bardzo dużo dodatków m.in. trzystopniowy regulator obrotów wentylatorów, maty wyciszające, filtry przeciw kurzowi, modularność, możliwość chłodzenia cieczą oraz wiele więcej w tym gumowe przelotki na przejścia dla kabli, których brakowało w wersji bez okna.

Pure base 600 Window ori 4

Jedyne, co mnie trapi w tej obudowie to brak piwnicy. Producent zastosował okno na całej wielkości panela bocznego, a nie pokusił się o dodanie piwnicy. Dodało by to ogromnego uroku oraz szczególnego prestiżu.

Pure base 600 Window ori 1

To taki ogromny minus, a czy jest coś jeszcze? Oczywiście, górna klapka, która jest ciekawą propozycją i dodatkowym atutem. Jednakże jej system montażu jest strasznie uporczywy, bowiem nie jesteśmy wstanie zmienić jej pozycji bez dostania się do środka.