Respawn.pl

Jak dobrać telewizor do grania? Porównywarka telewizorów może przyjść z pomocą

Autor: Sergiusz Lelakowski

Dzisiejsze telewizory to nie tylko obraz – to domowe kina i centra rozrywki, a w nich nie może zabraknąć konsoli do grania. Problem w tym, że do komfortowej gry nie wystarczy byle jaki wyświetlacz. Jak wybrać sprzęt, który umożliwi komfortową rozrywkę bez zbędnej irytacji?

 

Większości przeciętnych użytkowników telewizorów nie interesują cechy zakupionych przez nich odbiorników. Nieistotne staje się odświeżanie, czy opóźnienie, największą uwagę zaś przykuwają do przekątnej ekranu, czy ładnie brzmiących dodatków. Tymczasem to właśnie te „niuanse” mają największy wpływ na komfort rozrywki. W przypadku gry na konsoli wspomniana wygoda bardzo często zamienia się w konieczność – odpowiedni telewizor musi bowiem wyświetlać wysyłane za pomocą pada sygnały i błyskawicznie na nie reagować. Dlatego przed wyborem odbiornika należy wiedzieć, czym musi cechować się sprzęt, aby spędzanie godzin przed konsolą było czystą przyjemnością, a nie udręką.

Poniżej znajdziecie kilka istotnych uwag, o których warto wiedzieć przed wyborem idealnego „ekranu”. Wzięliśmy pod uwagę jedynie cechy telewizorów. O ile równie dobrze można podłączyć konsolę do monitora, to należy pamiętać, że te są po prostu „mniejszymi telewizorami”. Co za tym idzie, bardzo często pozbawione są istotnych filtrów, trybów, lub posiadają gorsze procesory obrazu. W dodatku cena „większych” odbiorników dosyć szybko spada i nie zdecydowawszy się na dopiero co wydany sprzęt, będziemy w stanie zakupić dobry produkt w przyzwoitej cenie.

LCD, LED i OLED

Na rynku najczęściej zauważamy trzy rodzaje telewizorów – LCD, LCD z podświetlaniem LED oraz OLED. Idąc tym tropem, pierwszy z nich w najbardziej tradycyjnej wersji cechuje się niską ceną, ale przeciętną jakością obrazu. LED odnosi się do podświetlania matrycy i staje się standardem. Tutaj można wyróżnić jego dwa rodzaje:

  • Edge, czyli podświetlenie ramowe – diody LED są rozmieszczone na krawędziach ekranu i matryca nie jest rozświetlona równomiernie (pojawiają się „ciemniejsze piksele”),
  • Full LED (podświetlenie pełne) – diody podświetlają całą matrycę równomiernie.

Ostatni rodzaj ekranów, OLED, polega na tym, że matryca nie jest podświetlana, a świecą same diody. Prezentuje to użytkownikowi niesamowitą jakość obrazu… ale i bardzo wysoką cenę.

Opóźnienie sygnału, czyli Input Lag

Najistotniejszym aspektem telewizora, który posłuży nam do grania, jest Input Lag. Niewiele mówiąca nazwa określa opóźnienie sygnału między jego źródłem a wyświetlaczem. Określany jest w milisekundach, a podzielić go można w następujący sposób:

  • 0-21 ms – bardzo dobry
  • 22-41 ms – dobry
  • 42 – 61 ms – przeciętny
  • Powyżej 61 ms – bardzo zły

W dużym skrócie, jeżeli telewizor posiada Input lag o wartości 70 ms, od wychylenia gałki pada do reakcji na ekranie minie właśnie tyle czasu. Każdy gracz wie doskonale, jak ważna jest precyzja i refleks w strzelaninach, a wysoki Input Lag to uniemożliwia. Niestety, ale w opisach telewizorów brakuje informacji na ten temat, dlatego, że pomiar wiąże się z testami. O wielkości Input Laga dowiemy się z recenzji sprzętów dostępnych w Internecie bądź zabierając do sklepu niewielkie urządzenie, służące do testów opóźnienia wyświetlania.

HDR – szeroki zakres tonalny barw

Najpopularniejsze konsole aktualnej generacji posiadają opcję HDR. Wpływa ona na dodatkowe graficzne „smaczki” jak smugi światła przenikające przez liście drzew, czy po prostu lepszą kolorystykę. Aby korzystać z tej opcji, należy posiadać telewizor, który ów opcję gwarantuje. HDR pojawia się w odbiornikach licznych producentów, jednak warto wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno w wybranym przez nas modelu.

Poniższy obrazek przedstawia różnicę pomiędzy SDR a HDR.

Smart TV

Swego czasu bardzo popularnym aspektem nowoczesnych ekranów była funkcja SmartTV. Zamienia ona nasz odbiornik w internetowe „centrum dowodzenia”, z którego poziomu bez większych problemów można oglądać ulubione seriale na Netflix, przeglądać YouTube albo słuchać muzyki na jednym z serwisów streamingowych.

Większość najczęściej używanych aplikacji dostępnych z poziomu SmartTV dostępna jest na naszej konsoli. Warto o tym pamiętać, wspomniana funkcja bowiem wpływa na wzrost ceny odbiornika, a skoro aplikacje i tak będziemy przeglądać za pomocą pada, to dwukrotne wydawanie pieniędzy na te same funkcje wydaje się nie mieć większego sensu.

Full HD i 4K

Ostatnią, równie ważną cechą, na którą każdy powinien zwrócić uwagę przy zakupie telewizora do grania, jest rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Obecnie jako standard panuje Full HD i też zdecydowana liczba produkcji dostępnych na obie najważniejsze konsole uruchamia gry w takiej rozdzielczości. Pojawia się jednak moda na „ekrany” wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K.

Wspomniana „czwórka” oznacza, że obraz wyświetla około czterech tysięcy pikseli w poziomie, co oznacza dwa razy wyższą rozdzielczość od standardowego Full HD. Oczywiście cyferki robią wrażenie – problem w tym, że standardowe konsole nie są w stanie wykorzystać Ultra HD. Zmiana odbiornika nie będzie się wiązać ze zmianą jakości wyświetlanego obrazu przez konsolę. Należy więc pamiętać, iż zakup lepszego (oraz droższego) telewizora wiąże się też z „przesiadką” na mocniejsze wersje standardowych konsol. Jedna z nich, PlayStation Pro miała swoją premierę pod koniec 2016 roku i teoretycznie wyświetla gry w takiej rozdzielczości. Teoretycznie – tak naprawdę tylko skaluje Full HD do rozmiarów 4K, co zaledwie w pewnym stopniu polepsza jakość grafiki. Natywną rozdzielczość Ultra HD w grach ma zapewnić zapowiedziany na ten rok prototypowy „Project Scorpio”.

Jak ułatwić sobie wybór odpowiedniego telewizora?

Większość z omawianych cech znajduje swoje miejsce w karcie opisu danego produktu. Oczywiście każdy ma swoją ulubioną markę i tu pojawiają się dodatkowe komplikacje przy wyborze. Ciągłe klikanie w kolejne karty w przeglądarce wydaje się być niewygodne. Na szczęście problem ten rozwiązuje porównywarka telewizorów. Rozwiązanie to pozwala na wybór kilku ulubionych produktów, sprawdzenie ich cech i upewnienie się co jest, a czego nie ma w danym artykule. W bardzo prosty sposób zobaczymy, w jakiej rozdzielczości wyświetlany jest obraz, częstotliwość odświeżania, czy podświetlanie matrycy.

Jak widać, rodzaj wybranego telewizora robi kolosalną różnicę. Warto wziąć pod uwagę to, że podczas gry nie liczy się tylko wielkość ekranu i nasycenie kolorów, ale też wszystkie techniczne aspekty, które zapewnią komfort zabawy, albo stanowić będą o jego braku.