Respawn.pl

Najciekawsze aplikacje mobilne na smartfony i tablety

Autor: Sergiusz Lelakowski
aplikacje mobilne

Urządzenia przenośne spełniają coraz więcej funkcji. Pomagają komunikować się ze światem, dostarczają rozrywki, służą pracy i nauce. Wybór dedykowanych aplikacji jest ogromny, ale które z nich faktycznie warto mieć na swoim tablecie lub smartfonie?

 

Nawigacja samochodowa

Kto dziś szuka drogi na papierowej mapie? Zdecydowanie łatwiej będzie dotrzeć do celu, mając w smartfonie dobrą nawigację samochodową. Wybierając dostawcę map, zwracajmy uwagę na to, jak często plany są aktualizowane oraz czy nawigacja podaje ważne informacje, np. o korkach, wypadkach lub robotach drogowych, w czasie rzeczywistym. Przyda się także opcja wytyczania trasy dla pieszych i rowerzystów. Darmowe aplikacje tego typu są niezbyt dokładne, dlatego warto zainwestować w nawigację wysokiej jakości. Roczna opłata za mapę Polski to około 89,99 zł, za mapę Europy – ok. 149,99.

 

Telewizja w każdym miejscu

Na tablecie można jak najbardziej oglądać telewizję. Dostawcy usług multimedialnych i telekomunikacyjnych mają coraz częściej taką opcję w swojej ofercie. Telewizja w telefonie wymaga zainstalowania specjalnej aplikacji, dostawca usługi nie pobiera za to żadnej opłaty. Oglądanie telewizji jest możliwe po zalogowaniu się do programu, dodatkowo smartfon czy tablet musi nawiązać połączenie z siecią Wi-Fi – bez internetu urządzenie nie odbierze sygnału telewizyjnego. Mobilna telewizja działa zarówno na systemie iOS, jak i w urządzeniach z Androidem. Niektóre aplikacje tego typu służą także do zdalnego nagrywania programów telewizyjnych na domowym sprzęcie DVD.

 

W ramach mobilnej telewizji nie mamy dostępu do pełnej oferty programowej sieci kablowej, ale usługa zapewnia sygnał około 15-25 kanałów TV. Telewizję można oglądać w każdym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi w Polsce. Za granicą usługa mobilnej telewizji jest niedostępna.

 

Dla graczy

Gry to najchętniej pobierane aplikacje na smartfony. Miłośnikom smartfonowej rozrywki powinna więc przypaść do gustu aplikacja Steam, czyli platforma internetowa, za pomocą której można kupować i ściągać nowe gry, pobierać do nich aktualizacje, rozmawiać z innymi użytkownikami, jak i zapraszać gości do swoich gier.

 

Edytor zdjęć

Tablety i smartfony wykorzystywane są coraz powszechniej jako aparaty fotograficzne. Jednak takie zdjęcia nie zawsze zapewniają odpowiednią jakość, przyda się więc dobry edytor z opcją kadrowania, zmiany nasycenia kolorów czy możliwością generowania efektów, np. sepii.

 

Ważne!

Zanim pobierzemy interesującą nas aplikację, musimy sprawdzić, czy urządzenie ma wystarczająco dużą pamięć i wydajność (dotyczy to zwłaszcza zaawansowanych graficznie gier i nawigacji), a także czy łącze internetowe jest odpowiednio szybkie. Na czytanie map i gry potrzebna jest przepustowość na poziomie co najmniej 2mbps/512kbps, dobrze też, gdy nie obowiązują nas limity przesyłanych danych. Istotny jest także rodzaj systemu – popularne aplikacje są zwykle dostępne na wszystkie systemy, ale niektóre mogą działać np. tylko na iOS-ie, więc nasz smartfon z Androidem nie zdoła ich obsłużyć.