IzakTV

Strona główna » 109 000 zawodników próbowało się zakwalifikować do F1 eSports!

109 000 zawodników próbowało się zakwalifikować do F1 eSports!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Formula 1 ujawniła nazwiska 42 zawodników, którzy zakwalifikowali się do Pro Draft, czyli kolejnego etapu serii Formuły 1 New Balance Esports 2019, która odbędzie się 17 lipca w Londynie na Gfinity Esports Arena.

Rekordowe 109 tys. uczestników z 156 krajów rywalizowało w tegorocznych etapach kwalifikacji o miejsce w Pro Draft. To o 65% więcej graczy niż w ubiegłym roku. Wszyscy ukończyli łącznie 1,4 milionów okrążeń, co stanowi wzrost o 40% w stosunku do roku ubiegłego. W pierwszej dziesiątce znalazły się osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włochów, Francji, Holandii, Brazylii, Hiszpanii, Australii oraz Polski – te informacje podkreślają rosnące zainteresowanie serią. Gracze mogli ścigać się na PC, Xbox One oraz PS4.

30 z 42 zawodników zaliczyło tegoroczną serię Pro Draft, ustawiając najszybsze okrążenia podczas globalnych rund kwalifikacyjnych online. Wszyscy uczestnicy rywalizowali o upragnione miejsce w F1 2018, oficjalnej grze opracowanej przez firmę Codemasters. Kolejne sześć zawodników zakwalifikowało się w konkursie DHL 50 Fastest. Warto też wspomnieć, że kolejna 6 zawodników automatycznie zakwalifikowało się do tegorocznego Pro Draft. Podczas ubiegłorocznej serii Ci zawodnicy jeździli w oficjalnych zespołach Formuły 1, ale zostali zwolnieni przed startem obecnego sezonu. Dotyczy to m.in. Kimmy Larson (Szwecja) oraz Sven Zurner (Niemcy).

Dzięki tak estymującym zawodnikom tegoroczny Pro Draf zapowiada się pełen akcji i adrenaliny. Najmłodszy zawodnik ma 16 lat, a jest nim Bence Szabo-Konyi z Węgier. Natomiast najstarszy ma 29 lat i pochodzi z Niemiec (Nils Matich). Kaliber tych, którzy mają nadzieje na zdobycie miejsca w oficjalnym zespole F1, po raz kolejny jest niezwykle wysoki. W jej skład wchodzi czterech pełnoetatowych zawodników, jak również siedmiu zawodników, z których każdy miał udaną karierę kartingową w lidze juniorów.

Należy pamiętać, że w tym roku wszystkie dziesięć drużyn oferować będzie miejsce w swoim składzie kierowców:

  • Mercedes-AMG Petronas Esports;
  • Ferrari Driver Academy;
  • Red Bull Racing Esports;
  • Alfa Romeo Racing F1 Esports;
  • McLaren Shadow;
  • Haas F1 Team Esports;
  • Renault Sport Team Vitality;
  • Scuderia Toro Rosso Esports;
  • SportPesa Racing Point F1 Esports Team;
  • Williams Esports.

Seria wyścigów, które odbędą się 16 lipca, wyłoni najlepszych z najlepszych spośród zakwalifikowanych kierowców. 12 najwolniejszych kierowców zostanie wyeliminowanych, a najszybsi będą stanowić ostateczną pulę, z której 17 lipca zespoły dokonają wyboru. Pro Draft będzie transmitowany online na Facebooku, Youtube oraz Twitch, oraz transmitowany na żywo w telewizji na całym świecie przez partnerów telewizyjnych.

Po Pro Draft, zespoły i ich kierowcy będą rywalizować w serii Pro Series o nagrodę 500 tys. dolarów (to ponad dwukrotnie większy fundusz nagród niż w roku ubiegłym). W tej serii odbędzie się dwanaście wyścigów. Będą rywalizować w czterech wydarzeniach na żywo między wrześniem a grudniem 2019 roku. W Pro Series kierowcy będą rywalizować już w F1 2019 (nowa gra studia Codemasters).

“Jesteśmy niezmiernie dumni, że ponad 100 tys. uczestników z całego świata rywalizowało w kwalifikacjach do Pro Draft 2019 – to pokazuje niesamowity wzrost zainteresowania naszym programem esportowym. Gracze w każdym wieku, bez względu na pochodzenie, ścigali się ze sobą, aby zapewnić sobie miejsce w serii. W dalszym ciągu koncentrujemy się na poszerzaniu możliwości dla następnego pokolenia fanów sportów motorowych, a 79% uczestników tegorocznych run kwalifikacyjnych było w wieku poniżej 34 lata, przy czym połowa z nich miała mniej niż 24 lata. Ten rok ma być monumentalny, z większym funduszem nagród” – Julian Tan, Head of Growth & Esports w F1

Seria F1 Esports współpracuje z Codemasters, twórcą i wydawcą oficjalnej serii gier wideo Formuły 1 oraz Gfinity, jednej z wiodących światowych firm esportowych. Dodatkowo od jakiegoś czasu współpraca obejmuje również firmę New Balance i będzie to partner serii. Wszyscy kierowcy będą nosić zestawy New Balande podczas wyścigów Pro Draft oraz Pro Series. Warto też wspomnieć o DHL, który pozostaje jako oficjalny sponsor. Podobnie jak Fanatec, który zapewni zaawansowany sprzęt.