IzakTV

Strona główna » ADATA Gammix S10 – dysk SSD z wielkim potencjałem?

ADATA Gammix S10 – dysk SSD z wielkim potencjałem?

Autor: Marcin Skrętkowicz

ADATA Gammix S10 to dysk SSD z serii XPG. Jest to urządzenie przeznaczone dla graczy w formacie M.2 2280, kompatybilne z interfejsem PCIe 3.0 x4 i zgodne ze standardem NVMe 1.2

Jeszcze kilka lat temu dyski HDD były najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do przechowywania danych na komputerach. Jednak postęp ciągle idzie do przodu. W związku z tym pojawiać się zaczęły 2,5 calowe dyski półprzewodnikowe podłączane za pomocą interfejsu SATA III. W chwili obecnej trendem rynkowym jest ciągła miniaturyzacja urządzeń. Nie byłoby to możliwe na dyskach SSD SATA. Mając to na uwadze producenci postanowili wykorzystać format M.2 do zmniejszenia wielkości urządzeń oraz zwiększenia jego danych technicznych.

Dyski kompatybilne z gniazdem M.2 mogą nadal działać na dwóch różnych interfejsach. Jest to oczywiście bardzo powszechny interfejs SATA 3, w którym szybkość zapisu i odczytu jest ograniczona do około 550 MB/s. Drugi szybszy interfejs to tak zwany PCIe Gen3x4 i bezpośrednio wykorzystuje linie PCIe. Wymaga to obsługi pamięci NVMe.

W nośnikach ADATA Gammix S10 zastosowany został kontroler firmy SMI i kości 3D NAND TLC. Dodatkowo wykorzystano tutaj bufor SLC w związku z tym przyśpiesza on wymianę danych. Na pewno ważnym aspektem jest fakt, że producent przygotował cztery wersje pojemności: 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1TB. Tym razem skupimy się na wersji 512 GB.

Specyfikacja techniczna:

 • Pojemność: 512 GB;
 • Interfejs: PCI-Express 3.0 x4 NVMe 1.2;
 • Format: M.2 2280
 • Rodzaj kości pamięci: TLC;
 • Kontroler: Silicon Motion SM2260;
 • Szybkość odczytu: 1750 MB/s;
 • Szybkość zapisu: 860 MB/s;
 • Max. IOPS 4K odczyt: 130k;
 • Max. IOPS 4K Zapis: 140k;
 • Nominalny czas pracy: 2 mln godz;
 • Wysokość: 3.5 mm;
 • Szerokość: 22 mm;
 • Długość: 80 mm;
 • Waga: 11 g;
 • Gwarancja: 5 lat producenta.

UNBOXING:

Jak już wiadomo produkty ADATA z serii XPG przeznaczone są dla graczy oraz entuzjastów. Widać to po opakowaniu, które zachowane jest w czarnej agresywnej stylistyce. Pudełko ma również otwieraną pokrywę, a więc potencjalny klient może od razu zobaczyć wygląd dysku, który również jest czarno-czerwony.

Oczywiście po wyjęciu z opakowania wszyscy Ci, którzy nie mieli kontaktu z dyskiem na M.2 zaobserwują jego niewielkie rozmiary oraz wagę. Dyski tego typu charakteryzują się wagą mniejszą niż 12 gram, pomimo zastosowania radiatora. Warto też wspomnieć, że dzięki zastosowaniu radiatora temperatura dysku jest o jakieś 10 stopni mniejsza, w porównaniu z innymi dyskami bez radiatora.

Instalacja dysków M.2 jest dość prostą czynnością ale nie obejdzie się bez śrubokrętu. W zależności od posiadanej płyty głównej lub laptopa musisz wybrać odpowiedni dysk, gdyż różnią się one długością. Obecnie standardem są dyski 80 mm ale większość płyt głównych obsługuje wszystkie inne wielkości.

Testy:

Dysk został zdefragmentowany i sformatowany przed testowaniem. Następnie odświeżono system operacyjny Windows 10 oraz programy i pliki symulujące wspólne środowisko użytkownika. Testy odbyły się w trzech programach: HD Tune Pro, CrystalDiskMark i AS SSD.

Platforma testowa:

Podsumowanie:

Dyski M.2 współdziałające z NVMe w ostatnim roku są coraz bardziej popularne. Więc jeśli szukasz dysku SSD M.2 z dobrym odczytem, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy to Gammix S10 będzie idealnym wyborem. Za wersję 512 GB przyjdzie nam zapłacić około 600 zł. Ten dysk to bardzo dobry wybór dla graczy i zadań domowych. Wydajność odczytu i zapisu jest wyższa niż wystarczająca, a do tego mamy bardzo długi okres gwarancyjny.

Warto też wspomnieć, że niedawno firma ADATA wypuściła na rynek odświeżone wersje dysków Gammix. Poprawiono w nich kilka najistotniejszych błędów oraz ceny są bardzo zbliżone do zeszłorocznej edycji Gammix S10.