IzakTV

Strona główna » ADATA SE730 – kieszonkowa rakieta SSD!

ADATA SE730 – kieszonkowa rakieta SSD!

Autor: Marcin Skrętkowicz

ADATA SE730 to maluteńki przenośny dysk SSD o efektownym kształcie oraz możliwościach. Posiada certyfikat IP68, czyli jest wodoodporny i posiada ochronę przed wnikaniem pyłu. Dodatkowo charakteryzuje się szybkimi prędkościami wykorzystując dużą przepustowość 10Gb/s!

ADATA to spółka, która została założona w 2001 roku na Tajwanie. Firma ta specjalizuje się w produkcji cyfrowych nośników do przechowania danych m.in. dyski HDD, SSD, karty pamięci itd. ale również produkuje pamięci DRAM, będąc drugim co do wielkości producentem takowych pamięci.

SE730 firmy Adata to zupełnie nowy przenośny dysk SSD, który łączy w sobie najlepsze cechy: jest to jeden z najmniejszych przenośnych dysków na rynku, jest wodoodporny, ma ochronę przed pyłem oraz uderzeniami, a do tego ma zadowalające prędkość.

SE730 to zupełnie nowa konstrukcja i nie wolno go mylić z starszym dyskiem o tej samej nazwie. SE730 posiada całkowicie inny wygląd i jest dostępny tylko w jednej pojemności – 250 GB. Do wyboru mamy natomiast dwie wersje kolorystyczne: złota lub czerwona. Dysk ten posiada najnowszy standard USB-C (USB 3.1 Gen 2), który charakteryzuję się przesyłem danych do 10 GG/s. Ze względu na inny sposób kodowania oferuje on przepustowość na poziomie ~1200 MB/s. ADATA twierdzi, że SE730 osiąga prędkości do 550 MB/s podczas odczytu i zapisu danych. Wszystko to za sprawą wykorzystania układów pamięci MLC NAND – czyli o wiele wyższą jakość niż w przypadku wykorzystania TLC NAND co niestety przekłada się na cenę końcową.

Producent obarczył produkt, aż trzy letnią gwarancją oraz zapewnił certyfikat IP68. Oznacza to, że napęd jest wodoodporny do 1,5 metra przez 60 minut. Także jest odporny na kurz i inne zanieczyszczenia na przykład: piasek. Adata twierdzi, że jest to również dowód na odporność od wstrząsów zapewniając wojskowe standardy (MIL-STD-810G 516.6).

Warto również wspomnieć o tym, że produkt posiada wsparcie dla protokołu OTG. Oznacza, że dysku możesz używać z telefonami z systemem android. Niestety tu również pojawia się minus bo dzięki temu dysk nie został wyposażony w szyfrowanie danych, więc jeśli masz do przechowywania poufne dane to SE730 nie jest najlepszym wyborem.

Test:

Podsumowanie:

ADATA SE730 to naprawdę kieszonkowy, minimalistyczny i pełen nowości przenośny dysk SSD. Zazwyczaj, jeśli chcemy niewielki napęd o dużej pojemności musimy poświęcić wydajność ale tak nie jest w przypadku SE730. Zastosowanie układu MLC sprawuje się idealnie. Aluminiowa obudowa sprawia, że mamy do czynienia z bardzo wytrzymałym dyskiem SSD. Piętnuje to również zastosowanie certyfikatu IP68 oraz MIL-STD-810G 516.6. Niestety to wszystko przekłada się na cenę końcową, która w momencie publikacji wynosi około 500 zł.

Szkoda również, że dostępna jest tylko jedna opcja wyboru pojemności.. chociaż mało kto by zapłacił raz tyle za przenośny dysk o pojemności 500 GB.

SE730 to naprawdę godny polecenia dysk zwłaszcza, że to kieszonkowa rakieta wśród przenośnych dysków i według mnie warta swojej ceny!