Respawn.pl

Americas Minor Championship – Boston 2018: Zapowiedź turnieju

Autor: Bartek Lorenc

W czwartek rozpocznie się walka o to, kto dostanie się do ostatecznego etapu kwalifikacji do ELEAGUE Major: Boston 2018. Osiem zespołów z obu Ameryk zmierzy się w walce o dwa dostępne miejsca oraz zdobycie największej części z puli nagród wynoszącej 50 000$.

Studio CBC, mieszczące się w Toronto, na cztery dni stanie się areną dla najlepszych amerykańskich drużyn, które będą starać się o awans do głównych kwalifikacji do ELEAGUE Major: Boston 2018. Z pewnością czekają nas wyrównane pojedynki, choć nie brakuje wyraźnych faworytów do zajęcia miejsc promowanych awansem.

Format

Osiem zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Faza grupowa będzie rozgrywana w systemie podwójnej eliminacji (GSL). Pierwsze spotkanie w grupie oraz mecz zwycięzców zostanie rozegrany w trybie best-of-one, natomiast mecze przegranych oraz ostatniej szansy będą rozgrywane w trybie best-of-three. Do fazy playoff awansują dwie najlepsze drużyny z obu grup.

W etapie playoff ujrzymy drabinkę podwójnej eliminacji, a wszystkie spotkania będą grane w trybie bo3.

Grupy i pierwsze spotkania

Grupa A Grupa B
Team Liquid Counter Logic Gaming
compLexity Gaming Luminosity
NRG Esports Rise Nation
Team One Misfits
Pierwsze spotkania
Team Liquid – Team One Counter Logic Gaming – Misfits
NRG Esports – compLexity Gaming Luminosity Gaming – Rise Nation

Typy ekspertów

Eksperci amerykańskiej sceny postanowili podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na temat nadchodzącego turnieju. Wszyscy są zgodni co do tego, że pierwsze dwa miejsca powinny trafić do Team Liquid oraz CLG, aczkolwiek reszta zespołów stanowi realne zagrożenie.

Joe “tolkienfanatic” Cardali, Liquipedia.net: “Liquid są tutaj zdecydowanymi faworytami. Byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby nie zakończyli tego turnieju na pierwszym miejscu, nie mówiąc już o zajęciu żadnej pozycji premiowanej awansem. Podchodząc do tego dość realnie, drugi slot w głównych kwalifikacjach powinien trafić do kogoś z kwartetu Counter Logic Gaming, Luminosity, NRG, Misfits i trzeba tutaj faworyzować CLG ze względu na ilość LANów, które rozegrali. Rise Nation i Team One to drużyny składające się z młodych, obiecujących graczy, ale to jeszcze nie czas na nich.”

Jean-Baptiste “Ragnarork” L., Liquipedia.net: “Zacznę bezpośrednio od dwóch wyraźnych faworytów: Team Liquid oraz CLG. Team One i Rise Nation to drużyny, którym nie daję żadnych szans. Jeśli chodzi o resztę, to uważam, że Luminosity grają dość dobrze, aby postarać się o awans. Misfits także są w stanie powalczyć o zajęcie jednego z dwóch czołowych miejsc, pomimo ich niestabilnych wyników online. Sądzę, że w LANowym środowisku są zdolni do zagrania na wysokim poziomie i poradzenia sobie z przeciwnikami. Z pewnością szanse compLexity są bardzo niewielkie. W przypadku NRG samo posiadanie w składzie takiego gracza jak Cvetelin “CeRq” Dimitrov byłoby bardzo silnym argumentem, lecz nawet gdy ma bardzo dobry dzień, to często nie są w stanie zamienić tego na zwycięstwo.

Mam nadzieję, że Liquid nie zawiedzie. Co mi się w nich podoba, to to że ich styl jest bardziej europejski niż amerykański. Spodobała mi się ich zdyscyplinowana gra i nie dawanie przeciwnikom pola do popisu, czyli brak głupich zagrań nawet przy wysokim prowadzeniu czy zwyczajne nie wychylanie się, gdy nie ma potrzeby. Pokazali trochę fajnych i innowacyjnych rzeczy podczas EPICENTER, na przykład ten podwójny zeskok na popdogu. Generalnie, wierzę, że utrzymają swój styl i nastawienie i to stawia ich ponad całą resztą.”

James “hazed” Cobb, były zawodnik CLG: “Jeśli miałbym wybrać, kto wygra podczas Minora to bez wahania wskazałbym Team Liquid. Nie robię tego tylko na podstawie ich wyników, lecz stylu gry, który posiadają oraz tego, jak bardzo są uzdolnieni. Liquid pod przewodnictwem Zewsa stało się silnym, strategicznym teamem. Gdy oglądasz ich mecz, to gołym okiem widać różnicę pomiędzy nimi a innymi drużynami z Ameryki Północnej. Największą różnicę, którą zauważyłem, stanowi ich umiejętność do czyszczenia pozycji na mapie. Robią to bardzo zdyscyplinowanie w porównaniu do niemal każdej innej amerykańskiej drużyny.

Oczekuję, że Rise Nation, compLexity lub CLG coś mi pokażą. Cokolwiek. CLG, pomimo mojej stronniczej opinii na ich temat, pokazali, że potrafią zaskoczyć nawet silniejszych przeciwników, ale nie wydaje mi się że ten skład jest wystarczająco dobry. Chciałbym, żeby był, aczkolwiek jeśli nie zrobią żadnej zmiany w okolicach Nowego Roku, to nie sądzę, że ich kluczowi gracze nie skorzystają z lepszych ofert. Rise Nation przez pewien czas radzili sobie całkiem dobrze i teraz jest okazja, aby udowodnili swoją wartość, grając pod presją. Zakwalifikowanie się na Majora to ciężka sprawa, tym bardziej dla zespołu, który nie ma prawie żadnego doświadczenia w turniejach LAN. Są uzdolnieni, ale nie wydaje mi się, że ich gra pod kątem taktycznym jest na tyle dobra, by pokonali weteranów jak CLG czy Liquid. Natomiast nie byłoby zaskoczeniem, gdyby pokonali resztę uczestników, lecz potrzebowaliby kilku sporych upsetów aby awansować. Jeśli szukasz drużyny, którą warto oglądać na tym turnieju i nie jest to Team Liquid, to zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się Rise Nation.

Według mnie compLexity zawsze będzie się męczyć w drugim tierze. Ich gra jest dzika i bardzo losowa. Nie wiem, dlaczego tak jest, ale gdybym miał strzelać, to zakładałbym, że problem tkwi w ich treningach lub mentalności zawodników.

Luminosity również będą ciekawą drużyną do obserwowania, ponieważ Brazylijczycy mają tendencję do robienia natychmiastowych postępów dosłownie w mgnieniu oka. Dobrze się komunikują i ciężko trenują, ale jeszcze nie przyszedł na nich czas.

Misfits, Team One, NRG Esports to zespoły, które mają mniej niż 5% na zakwalifikowanie się. Misfits nie dokonali nic godnego uwagi od momentu utworzenia składu i wątpię, że mieliby zrobić coś tym razem. Team One nie mają wystarczająco umiejętności, aby zagrozić reszcie. NRG Esports wydaje się robić zmianypraktycznie co tydzień. Ciężko mi stawiać na drużynę, która działa w tak dziwny sposób. Zwyczajnie nie będą mieli wystarczająco czasu na przetrenowanie każdej mapy, żeby stawić czoło faworytom. Takie zespoły mają często bardzo ograniczony map pool i to będzie ich największą bolączką na tym Minorze.”

Keith “Seaside” LaFortune, komentator Americas Minor Championship – Boston 2018: “Na zbliżającym się Minorze stawiam na Team Liquid i CLG. Byłbym całkowicie rozczarowany, gdyby jedna z tych drużyn nie uzyskała awansu. Z drugiej strony, rywalizacja nie będzie taka łatwa. Liquid powinno przebrnąć przez swoją grupę i dostać się do fazy playoff bez większych problemów patrząc na ich formę oraz pozycję w Ameryce.

Ich jedyną przeszkodą może być NRG Esports, które wzmocniło się przez zakontraktowanie AnJ i CeRq. Mają sporą szansę na upset w meczu best-of-one. Breeze zawsze mnie zachwycał, więc to trio może narobić wiele problemów podczas tego LANa. Jeśli nie pokonają Liquid w BO1, to mam nadzieję, że przynajmniej dostaną się do półfinałów z drugiego miejsca w grupie.

Grupa B jest bardzo interesująca, trochę otwarta. Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, CLG powinno wyjść z niej z pierwszego miejsca. Nie zapominajmy jednak, że wszystkie drużyny z tej grupy pokonują się wzajemnie w pojedynkach online, więc furtka jest otwarta. Spore nadzieje pokładam w Rise Nation, lecz ostatnio dopadły ich pewne problemy wewnętrzne, na czym ucierpiała ich gra. Luminosity są aktualnie w dziwnej pozycji. Chciałbym na nich postawić, lecz ich wyniki online nie były zadowalające ostatnimi czasy, a na LANach po prostu nie błyszczeli. Misfits są w stanie trochę namieszać na LANie. W meczach online wyglądali dosyć w porządku, a francuscy zawodnicy dodali im trochę siły ognia. Team One ma taką przewagę, że właściwie nikt nie wie, jak grają. Nie grali za dużo spotkań przeciwko zespołom z pierwszego tieru, więc mogą zaskoczyć. Podchodzę do nich z dystansem, ale mam nadzieję, że pokażą coś ciekawego. Podsumowując, CLG i Misfits to drużyny, które moim zdaniem dostaną się do playoffów.”

Faworyci

CLG logoCounter Logic Gaming

Steven “reltuC” Cutler
Kenneth “koosta” Suen
Ethan “nahtE” Arnold
Pujan “FNS” Mehta
Ricardo “Rickeh” Mulholland

Najlepsza mapa: Amerykański zespół najlepiej radzi sobie na de_train. Na swoim koncie mają 57 zwycięstw oraz 40 porażek, co daje nam 58.8% zwycięstw. W samym październiku reprezentanci CLG rozegrali na tej mapie osiem pojedynków. Zwycięsko wyszli z nich sześciokrotnie, natomiast dwa razy musieli uznać wyższość rywala.

Najgorsza mapa: Zdecydowanie niezbyt lubianą przez graczy CLG mapą jest de_inferno. 15 wygranych przy 31 porażkach to zaledwie 32.6% zwycięstw. Nie tak dawno, bo w sierpniowych kwalifikacjach do ESL One New York 2017, Steven “reltuC” Cutler i jego koledzy zostali zmiażdżeni przez zawodników Rise Nation 16 do 3, co jest ich najgorszym wynikiem na tej mapie. W ostatnim miesiącu rozegrali na de_inferno dziewięć spotkań i zdołali wygrać jedynie cztery z nich.

Historia udziału w Majorach:

  • 9-12. miejsce na ESL One Katowice 2015
  • 9-12. miejsce na ESL One Cologne 2015
  • 9-12. miejsce na DreamHack Open Cluj-Napoca 2015
  • 5-8. miejsce na MLG Major Championship: Columbus
  • 13-16. miejsce na ESL One Cologne 2016

 

teamliquid logo

Team Liquid

Nick “nitr0” Cannella
Jonathan “EliGE” Jablonowski
Josh “jdm64” Marzano
Peter “stanislaw” Jarguz
Russel “Twistzz” Van Dulken

Najlepsza mapa: 67 zwycięstw, 35 porażek, win rate wynoszący 65.7% – to statystyki zespołu Nicka “nitr0” Cannelli na mapie de_cache. Ostatnie spotkanie rozegrali na niej 23 października przeciwko Vega Squadron w ramach EPICENTER 2017 Wild Card Qualifier. Amerykanie bez większych szkód pokonali przeciwników i mecz zakończył się wynikiem 16-8.

Najgorsza mapa: Od 1 czerwca rozegrali na niej siedem spotkań i wygrali tylko dwa z nich – przeciwko Team EnVyUs oraz Otter. De_nuke to teoretycznie najmniej sprzyjająca mapa, która przez reprezentantów TL jest unikana niczym ogień. Łącznie wygrali na niej 12 spotkań i 19 razy ulegli rywalom.

Historia udziału w Majorach:

  • 13-16. miejsce na DreamHack Open Cluj-Napoca 2015
  • 3-4. miejsce na MLG Major Championship: Columbus
  • 2. miejsce na ESL One Cologne 2016
  • 9-11. miejsce na ELEAGUE Major: Atlanta 2017

Ones To Watch

twistzz mini

HLTV.org

Russel “Twistzz” Van Dulken

Wiek: 17

HLTV Rating (ostatnie 3 miesiące): 1.17

Russel jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodników Ameryki Północnej. Były gracz Team SoloMid oraz Misfits od kwietnia reprezentuje barwy Team Liquid i to właśnie z tą drużyną odnosi największe sukcesy w swojej dotychczasowej karierze. Kanadyjczyk wielokrotnie stawał na czele swojego zespołu i w ciężkich chwilach wyciągał go z tarapatów. W barwach TL zaliczył tylko jeden turniej, na którym jego rating był niższy niż 1.0 – Subaru Invitational 2017.

 

 

 

cerq mini

HLTV.org

Cvetelin “CeRq” Dimitrov

Wiek: 17

HLTV Rating (ostatnie 3 miesiące): 1.19

Młody Bułgar przebojem wdarł się na scenę CS:GO. Do NRG Esports trafił po owocnym okresie w Outlaws, z którymi sięgnął m.in. po drugie miejsce na Assembly Winter 2017. Do Stanów Zjednoczonych trafił dopiero w sierpniu, lecz dotychczas zdołał wziąć udział w jedenastu turniejach. Prawie dwa tygodnie temu zadebiutował na turnieju offline – DreamHack Denver 2017, który zakończył na 7-8. miejscu. Pomimo słabego występu drużyny, sam Dimitrov pokazał się z dobrej strony i po trzech mapach jego rating na HLTV wynosił 1.16.

 

 

 

nahte mini

HLTV.org

Ethan “nahtE” Arnold

Wiek: 17

HLTV Rating (ostatnie 3 miesiące): 1.17

Kolejny 17-latek godny uwagi. Amerykanin trafił do CLG ponad rok temu, gdy rozstał się z eUnited. Przez ten dwukrotnie stanął na drugim stopniu podium podczas ważnych rozgrywek offline – DreamHack Summer 2017 i DreamHack Montreal 2017. Najbardziej udane występy zaliczył podczas WCA 2017 NA Finals, gdzie w trakcie siedmiu map uzyskał rating 1.53. Arnold zdecydowanie jest jedną z gwiazd CLG i jego dobra gra może się znacznie przyczynić do ich awansu do głównych kwalifikacji.

Transmisja

O komentarz zadbają John “BLU” Mullen oraz Keith “Seaside” LaFortune, a będzie im przewodził znany i lubiany Matthew “Sadokist” Trivett. Transmisja będzie dostępna w języku angielskim na oficjalnym streamie organizatora rozgrywek – MediaXP.

Nagrody

Dwie najlepsze drużyny uzyskają awans do ELEAGUE Major 2018 Qualifier, natomiast trzy pierwsze zespoły zostaną nagrodzone odpowiednio kwotami 30 000$, 15 000$ i 5 000$.