IzakTV

Strona główna » Czy telewizor 75 cali jest dobry do gier?

Czy telewizor 75 cali jest dobry do gier?

Autor: Partner serwisu

Większość dostępnych na rynku telewizorów świetnie nadaje się zarówno do oglądania programów rozrywkowych jak i filmów czy seriali. Jeżeli jednak planujemy zakup urządzenia, które będzie służyć głównie jako ekran podczas grania, musimy mieć na uwadze, że do uzyskania jak najwyższego komfortu rozgrywki będą kluczowe także inne czynniki. Oczywiście zarówno wielkość jak i rozdzielczość matrycy również będą bardzo istotne, ale należy pamiętać także o innych, niezwykle ważnych parametrach urządzenia.

Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Zakup odpowiednio dużego urządzenia sprawi, że granie w ulubione tytuły będzie sprawiać zdecydowanie lepsze wrażenie niż w przypadku korzystania z niewielkiego ekranu zewnętrznego. Wśród wielu użytkowników popularnym wyborem jest telewizor 75 cali. Taka przekątna zdecydowanie poprawia widoczność przeciwników oraz istotnych elementów, dlatego nie powinno dziwić duże zainteresowanie takimi urządzeniami. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku 75-calowego telewizora minimalna odległość, w której powinniśmy się znajdować od ekranu, wynosi 3 metry. W przeciwnym razie znacząco obniży się komfort użytkowania sprzętu, a długotrwałe wpatrywanie się w ekran może skutkować problemami ze wzrokiem. Jeżeli nie dysponujemy pokojem o odpowiednich wymiarach, warto zwrócić uwagę na inne wysokiej klasy urządzenia, których przekątne będą odrobinę mniejsze. Bardzo dobrym wyborem jest telewizor 50 cali. Jego rozmiar jest wystarczający, aby zaspokoić wymagania nawet bardziej wymagających graczy. Dodatkowo odległość, w której powinniśmy się podczas rozgrywki znajdować od sprzętu wynosi jedynie 2 metry, dzięki czemu będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich miłośników gier dysponujących mniejszymi pomieszczeniami.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Rozmiar telewizora i jego odpowiednie dopasowanie do pomieszczenia nie jest jedynym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Ważna będzie również obsługa przez urządzenie jednej z form VRR (FreeSync lub HDMI VRR), czyli zmiennych częstotliwości odświeżania, dzięki którym środkowa sekcja ekranu nie będzie ulegała efektowi oderwania od reszty obrazu. Istotne będzie również, aby dane urządzenie charakteryzowało się jak najniższym input-lagiem, czyli czasem reakcji telewizora na wciśnięcie danego klawisza na myszce lub też kontrolerze. Nie można oczywiście zapomnieć o rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Matryce wykonane w technologii Full HD to absolutne minimum, jeśli zależy nam na jak najlepszych kolorach i ostrości. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model telewizora cechuje się wsparciem dla standardu HDR. Jego obecność pozwoli na uzyskanie bardzo dobrego kontrastu, co przełoży się na lepszą widoczność postaci podczas rozgrywki. Jeżeli zależy nam na podłączeniu konsol najnowszych generacji, to istotna będzie także obecność złączy typu HDMI 2.1. Aby poszerzyć zakres możliwości zakupionego telewizora, warto poszukać modelu posiadającego funkcję Smart TV, dzięki której będziemy mogli korzystać z urządzenia chociażby podczas przeglądania stron internetowych. Dla posiadaczy telefonów lub tabletów od firmy Apple świetną alternatywą może okazać się specjalna podstawka Apple TV, dzięki której na telewizorze będzie możliwe korzystanie z usług dostępnych na smartfonie lub granie w dostępne na platformie App Store  gry.

Warto korzystać z porad innych

Telewizor do grania to sprzęt, który musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Niektóre wady, ale i również zalety, wychodzą dopiero podczas dłuższego korzystania z urządzenia, dlatego przed zakupem konkretnego modelu zawsze warto zapytać się innych użytkowników o to, jak dany telewizor sprawdza się w grach i czy jest warty swojej ceny. Pozwoli nam to dokonać właściwego zakupu i cieszyć się graniem na dużym ekranie przez kolejne kilka lat.