Respawn.pl

Esportowa praca dla Polaka – przegląd ofert pracy

Autor: Bartek Lorenc

Praktycznie każda osoba chciałaby mieć pracę związaną ze swoim hobby – pracę, która pozwoliłaby rozwijać siebie, swoje zainteresowania, a przy okazji zapewniała wystarczającą pensję. Aby zająć takie stanowisko w większości przypadków trzeba mieć jakiekolwiek doświadczenie, lecz trafiają się także oferty dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z daną profesją. W tym artykule przedstawię Wam posady, które może zająć (prawie) każdy z Was!

 

1. Redaktor w portalu esportowym

Portali w Polsce jest niewiele, redaktorów również. IzakTV czy Cybersport przeprowadzają od czasu do czasu rekrutacje do swoich kadr, a jedyne czego wymagają to znajomość sceny esportowej, dobrej polszczyzny oraz chęci do rozwijania siebie oraz serwisu. Czy to wiele? Zdecydowanie nie. Co można dostać w zamian? Pensja, wyjazdy na eventy, gadżety to tylko niektóre dobra, do których uzyskacie dostęp po okresie testowym. Jest to bardzo dobra szansa dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z esportem od trochę innej strony niż samo granie.

2. Community Manager

Tyle ile mamy firm/portali/organizacji esportowych, tylu jest community managerów. Co należy do głównych zadań na tym stanowisku? Budowanie społeczności zrzeszającej fanów marki, utrzymywanie kontaktu z daną społecznością oraz tworzenie różnych treści przeznaczonych specjalnie dla tej grupy. Aktualnie ofertą takiej posady dysponuje firma Challengeme Esports GmbH, twórca Challengeme.gg. Od kilku miesięcy poszukują polskiego menadżera społeczności, który dołączyłby do ich siedziby w Berlinie. Jeśli masz możliwość przeprowadzki do stolicy Niemiec, to nie powinieneś zwlekać!

challengemegg

3. Social Media Manager

Posada równie popularna, co Community Manager. Często zdarza się także, że obowiązki SM Managera należą również do Community Managera. Czym zajmuje się osoba na stanowisko SM Managera? Zarządzanie i monitorowanie kont firmy/organizacji na Facebooku, Twitterze, Twitchu, LinkedIn oraz wielu, wielu innych serwisach to główne zadanie osoby na tym stanowisku. Jest to świetna praca dla ludzi, którzy bardzo dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych.

4. Komentator

Jeśli masz dość dobre łącze oraz bardzo dobry komputer to właściwie nic nie może Cię powstrzymać przed zostaniem komentatorem esportowym. Codziennie rozgrywane jest kilkaset meczów na różnych scenach oraz platformach. Oczywiście zanim uzyskasz uznanie społeczności oraz organizatorów turniejów może minąć trochę czasu, lecz dla nowicjuszy dostępne są rozgrywki na niższych poziomach, które mogą komentować. Przykładowo – CEVO Main czy ESEA Open. Dobrym pomysłem jest również wzięcie udziału w rekrutacji prowadzonej przez ESL Polska, w której od czasu do czasu poszukują nowych komentatorów.

5. Inne oferty pracy

Na stronach z ogłoszeniami nie brakuje także ofert dla prawdziwych specjalistów, np. programistów czy finansistów. Liderem na rynku pracy jest zdecydowanie polska firma – Kinguin. Co kilka tygodni pojawia się kilkadziesiąt nowych stanowisk, które czekają na wykształconych fanów esportu. Jeśli jesteście zainteresowani poważniejszymi posadami to polecam Wam rzucić okiem na The Esports Observer oraz Job in Esports.