IzakTV

Strona główna » Esportowe podsumowanie roku: grudzień 2020

Esportowe podsumowanie roku: grudzień 2020

Autor: Marcin Kapusta

Grudzień wielkimi krokami zbliża się ku końcowi, a za kilkadziesiąt godzin będziemy świętować Nowy Rok. Czas na esportowe podsumowanie ostatniego miesiąca! 

 

Czeska legenda powraca na krajowe podwórko

Tomáš “⁠oskar⁠ Šťastný to najlepszy czeski gracz w historii CS:GO. 29-letni weteran na początku miesiąca postanowił powrócić na rodzimą scenę i zasilił szeregi SINNERS eSports. W wyjściowej piątce zastąpił Huberta “CaNNiE” Ludwiga, który został przeniesiony na ławkę rezerwowych. “Myślałem, że mam jeszcze miejsce w drużynie tier1, ale rok czekania przekonał mnie, że tak nie jest. Popełniłem kilka fatalnych błędów w swoich decyzjach, czy to rezygnacja z mousesports, czy sytuacja z HellRaisers, co wywołało u mnie spore wyrzuty sumienia. Grałem w CS-a dzień i noc w nadziei na cud, a w końcu przyszła oferta od SINNERS, za co jestem naprawdę wdzięczny, ponieważ widzę potencjał w tym zespole i myślę, że mogę podzielić się z nimi moimi doświadczeniami. Chcę, żebyśmy dostali się do pierwszej trzydziestki HLTV“ – powiedział czeski snajper na łamach portalu HLTV.

Osobny artykuł: Oskar oficjalnym zawodnikiem SINNERS eSports!

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Kolejni rodacy wracają z zagranicznych łowów

Już pierwszego dnia grudnia zakończyła się polska kolonia w Sprout. Paweł “Dycha” Dycha oraz Michał “snatchie” Rudzki zostali przesunięci na listę transferową. Nadwiślańscy strzelcy dołączyli do niemieckiej formacji odpowiednio w styczniu i kwietniu, zastępując k1to i oskara. W trakcie tego epizodu udało im się m.in. zdobyć mistrzostwo Niemiec oraz dotrzeć do fazy pucharowej ESL One Cologne 2020 Europe. Aktualnie nadal nie poznaliśmy następców Polaków, ale organizacja ma plany stworzyć w pełni niemiecki skład.

Osobny artykuł: snatchie i dycha poza Sprout!

Sprout

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

Jeden z najlepszych IGL-ów powraca

Lukas “gla1ve” Rossander to fenomen na skalę światową, ponieważ poprowadził swoją drużynę do czterech zwycięstw na turniejach rangi Major. Czarne chmury zawisły nad duńską potęgą w maju, gdy 25-latek postanowił odpocząć od profesjonalnej gry. Wówczas rolę prowadzącego objął Emil “Magisk” Reif, jednak mocno go obciążyła. 3 grudnia gla1ve ponownie objął stery w zespole. “I tak, to prawda, że wróciłem jako IGL, ale łatwo jest być liderem, kiedy mój zespół gra tak dobrze. Fajnie, że Magisk przejął tę rolą na pewien czas, ale teraz może skupić się on wyłącznie na strzelaniu headshotów” – napisał Lukas za pośrednictwem Twittera.

Osobny artykuł: gla1ve ponownie obejmuje prowadzenie w Astralis!

Fot. Helena Kristiansson, ESL

 

Dziennik covidowy

Amerykańskie podwórko CS:GO w 2020 roku przez VALORANTA i podział świata esportowego na regionalne dywizje uszczupliło się o kilkudziesięciu zawodników. 4 grudnia scena Nowego Kontynentu przeżyła kolejny cios. Organizacja Chaos Esports Club ogłosiła, że przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zawiesza dotychczasowe działania w produkcji Valve. “Globalny kryzys zdrowotny był odpowiedzialny za usunięcie dużej części dochodów, których nasze zespoły esportowe potrzebują, aby pozostać konkurencyjnymi i skutecznie wspierać graczy” – napisano w obszernym poście. W momencie opublikowania tej informacji Chaos znajdowało się na 18. miejscu w światowym rankingu HLTV i było jedną z najmocniejszych ekip w Ameryce Północnej. Wraz z nadejściem nowego roku wolnymi agentami zostaną MarKE, vanity, Jonji, Xeppaa oraz leaf.

Osobny artykuł: Dziennik covidowy. Chaos zawiesi dywizję CS:GO!

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

felps opuszcza BOOM

BOOM Esports to ekipa, która w 2020 roku zdominowała scenę Ameryki Południowej. Wygrała ona aż dziewięć regionalnych turniejów z rzędu, przez co zainkasowała ponad 45 tysięcy dolarów. 6 grudnia doszło do niespodziewanych zmian w szeregach brazylijskiej formacji. João “⁠felps⁠” Vasconcellos poprosił zarząd o przeniesienie go na ławkę rezerwowych. Jego tymczasowym zmiennikiem została latynoska legenda – Fernando “fer” Alvarenga. rzede wszystkim chciałbym podziękować moim kolegom z drużyny za wspaniały rok, który święciliśmy w Brazylii, wygrywając wszystko. Dziękuje również organizacji BOOM, która udzielała mi wsparcie na i poza serwerem. Opuszczenie zespołu było moją decyzją i ogłoszę swój następny krok w karierze. Dziękuję wszystkim, którzy mi kibicują“ – zawarł w oświadczeniu felps.

Osobny artykuł: felps na rezerwie BOOM!

Fot. StarLadder

 

DreamHacki zakończone

W pierwszym tygodniu grudnia zakończyły się zmagania w regionalnych odsłonach DreamHacka Masters Winter 2020. W Oceanii i Azji najlepsi okazali się zawodnicy odpowiednio Renegades i ViCi, którzy zainkasowali po 8 tysięcy dolarów. Za oceanem triumf zwieńczyło Chaos Esports Club, które w finale pokonało TeamONE. Ekipa Nathana “leafa” Orfa wzbogaciła się o 35 tysięcy zielonych, natomiast Maluk3 i spółka o 15 tysięcy. Jak zawsze najbardziej prestiżowe batalie toczyły się na Starym Kontynencie. Tam Astralis pokonało mousesports wynikiem 3:1 i zgarnęło 60 tysięcy dolarów.

Osobny artykuł: Astralis zwycięża europejską edycję DreamHacka Masters Winter 2020!

Fot. BLAST

 

“Niedźwiedzie” powracają na dobre tory

7 grudnia końcowi dobiegł drugi sezon franczyzowej ligi FLASHPOINT. Triumfatorem okazało się Virtus.pro, które w finale pokonało zespół Mateusza “mantuu” Wilczewskiego – OG Esports. Ekipa z regionu CIS za zwycięstwo zgarnęła aż pół miliona dolarów, natomiast europejska drużyna połowę tej sumy.

Osobny artykuł: Virtus.pro wygrywa FLASHPOINT 2!

Virtus.pro

Fot. EPICENTER

 

JaCkz na rezerwie

Gdy w październiku Nikola “NiKo” Kovać dołączył do G2, wszyscy zastanawiali się, kto ustąpi mu miejsca w głównym składzie. Ostatecznie padło na Audrica “JaCkza” Juga, który 7 grudnia został przesunięty na ławkę rezerwowych. “Kiedy NiKo wstąpił w nasze szeregi, daliśmy jasno do zrozumienia, że naszym celem nie jest posiadanie sześcioosobowego składu. Mieliśmy sześciu zawodników o różnych profilach i cechach, więc musieliśmy ustalić, która kombinacja będzie najlepsza” – powiedział Jérôme „NiaK” Sudries, menadżer drużyny. “Chodzi o równowagę i synergię, nawet jeśli możemy przewidzieć pewne kwestie, to i tak serwer nas najlepiej sprawdzi. Nasze badania skupiły się na JaCkzie oraz AmaNku. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nasz system lepiej opiewa się na grze Delaunaya” – kontynuował.

Osobny artykuł: AmaNEK pozostaje, JaCkz odsunięty od składu G2!

fot. ESL

 

Czara goryczy się przelała

c0ntact Gaming zaistniało na scenie CS:GO w styczniu 2020 roku, gdy wykupiło skład CR4ZY. Pogłoski chodzą, że inwestycja ta opiewała na kwotę 1,5 miliona dolarów. Gdy zespół trafił pod banderę amerykańskiej organizacji, wyniki mocno się pogorszyły. Liczne roszady kadrowe spowodowały, że podopieczni Neila “Neila_M” Murphy’ego wypadli ze słynnego TOP30. Zarząd c0ntact nie wytrzymał i 8 grudnia wystawił cały skład CS:GO na listę transferową.

Fot. StarLadder

 

Nowa twarz na scenie NA

W połowie miesiąca organizacja Extra Salt ogłosiła, że w 2021 roku wkroczy na amerykańską scenę CS:GO. W szeregach formacji znajdą się byli reprezentanci Cloud9, tj. Johny “JT” Theodosiou, Aran “Sonic” Groesbeek, Ian “motm” Hardy, Josh “oSee” Ohm oraz trener – Tiaan “T.c” Coertzen. Dodano również, że piąty gracz zostanie ogłoszony po nowym roku.

Osobny artykuł: Nowa, stara siła wkracza na scenę CS:GO!

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

VP z kolejnym tytułem

“Niedźwiedzie” w grudniu pokazały swoją waleczność. Virtus.pro wygrało drugi turniej z rzędu – DreamHack Open December 2020, wzbogacając się tym samym o 50 tysięcy dolarów. W finale Jame i spółka pokonali portugalskie sAw Gaming wynikiem 3:1 (Inferno 7:16, Vertigo 16:9, Train 16:10, Dust II 19:15).

Osobny artykuł: VP wygrywa DH Open December! 

Fot. EPICENTER

 

Vitality ponownie na szczycie

W połowie miesiąca zakończyły się prestiżowe zmagania spod szyldu BLAST Premier Finals. Najlepsze okazało się Vitality, które w wielkim finale z łatwością pokonało Astralis 3:1 (Vertigo 16:4, Dust II 14:16, Inferno 16:5). Doskonałe zmiany Nivery i misutyyy między mapami okazały się kluczowym czynnikiem, który doprowadził do zwycięstwa francuskiej ekipy. ZywOo i spółka wyszli bogatsi o 225 tysięcy dolarów, natomiast Duńczycy zainkasowali niespełna 90 tysięcy.

Osobny artykuł: Pszczoły góra. Vitality wygrywa finały BLAST Premier Fall!

Fot. twitter.com/TeamVitality

 

Spodek ponownie bez kibiców

Niestety, ale drugi rok z rzędu nie zobaczymy fanów na trybunie katowickiego Spodku. 14 grudnia ESL ogłosiło, że Intel Extreme Katowice 2021 na naszej rodzimej ziemi odbędzie się bez udziału publiczności. Oczywiście wpływ na decyzję miała sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie.

Osobny artykuł: IEM Katowice 2021 bez udziału publiczności!

fot. ESL

 

Wielkie zamieszanie w ENCE

W połowie grudnia serwis HLTV przeprowadził wywiad z reprezentantem ENCE – Aleksim “allu” Jallim. Zapytany o wyrzucenie AleksiegoB, 28-letni weteran odpowiedział: “Wewnątrz ekipy, było uczucie, że musi nastąpić pewna zmiana. Spoglądając do tyłu, możemy teraz śmiało powiedzieć, że wyrzuciliśmy złego gracza“. Zaraz po zakończeniu rozmowy, sergej napisał, że “allu nie jest tak dobrą i nieszkodliwą osobą, jak mogłoby się wydawać“. Skandynawski zawodnik dodał, że “jest powód, dla którego jest jedynym pozostałym członkiem drużyny z oryginalnego składu“. Zarzucił mu również, że boryka się z problemami psychicznymi. Do sprawy włączyła się sama organizacja, która w oświadczeniu zawarła: “Bierzemy pełną odpowiedzialność za nierozumienie powagi istniejących problemów. Potrzebujemy trochę czasu i cierpliwości, ponieważ wewnętrznie oceniamy sytuację z naszym zespołem CS:GO. Poinformujemy was, gdy tylko rozważymy kolejne kroki“. Ale to nie koniec problemów ENCE. 22 grudnia prowadzący formacji – Miikka “suNny” Kemppi  za porozumieniem obu stron został przesunięty na rezerwę.

Osobne artykuły: allu was the Impostor? Problemy i upadek ENCE w pigułce, Prowadzący zespołu ucieka z tonącego statku! 

Fot. ENCE eSports

 

Kolejna drużyna z NA znika

We wrześniu i październiku z szeregami Gen.G Esports pożegnali się Damian “daps” Steele oraz Sam “s0m” Oh. Obaj Panowie związali się niedługo później z NRG Esports w VALORANCIE. Borykający się z problemami kadrowymi zespół wziął udział w drugiej odsłonie FLASHPOINTA. W trakcie rozgrywek amerykańsko-indonezyjską paczkę wspomogli Xizt oraz kreaz. Niestety, ale autimatic i spółka zajęli ostatnią lokatę w klasyfikacji końcowej. 16 grudnia Gen.G wystawiło swój skład CS:GO na listę transferową. Przedstawiciel organizacji powiedział: “Chcemy, żeby gracze sprawdzili oferty na 2021 rok. Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie miesiące były naprawdę ciężkie dla zawodników i przyglądamy się, jak scena rozwinie się w 2021 roku“.

Osobny artykuł: Skład Gen.G na liście transferowej! 

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

Nowe twarze na scenie

W listopadzie Astralis ogłosiło program szkolenia talentów o nazwie Astralis Talent. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie młodych i utalentowanych zawodników z Danii. 16 grudnia ogłoszono nazwiska, które będą reprezentować akademię skandynawskiej organizacji. W zespole znaleźli się Mathias “R0nic” Pinholt, Rasmus “Zyphon” Nordfoss, Mads “Vester” Vestergaard, Victor “vig00” Bisgaard oraz Andreas “Void” Dietrichsen. “Przez pierwsze dwanaście miesięcy będziemy ulepszać i rozwijać taktyki oraz kulturę każdego zawodnika, abyśmy mogli osiągnąć długoterminowe cele zarówno dla organizacji, jak i poszczególnych graczy“ – wspominał dyrektor sportowy Astralis Group, Kasper Hvidt.

Osobny artykuł: Astralis prezentuje młodzieżowy skład CS:GO!

Fot. Astralis

 

Aerial przechodzi do konkurencji

22 października Jani “Aerial” Jussila przeszedł na rezerwę ENCE. Swoją decyzję tłumaczył m.in. problemami zdrowotnymi oraz chęcią odpoczynku. 17 grudnia dowiedzieliśmy się, że 27-latek będzie reprezentował barwy HAVU Gaming wraz z nadejściem 2021 roku. “Przede wszystkim chciałbym podziękować ENCE oraz moim byłym kompanom z drużyny za ostatnie dwa lata” – przyznał Aerial w oświadczeniu. “Jednak teraz nadszedł czas, by skupić się na nowym rozdziale, który będzie miał miejsce w HAVU. Jestem bardzo podekscytowany tym, że już w styczniu rozpoczniemy treningi” – dodał.

Osobny artykuł: Rozpad ENCE trwa w najlepsze. Aerial oficjalnym zawodnikiem HAVU!

Fot. HAVU

 

Gwiazda nigdzie się nie wybiera

Jeden z najlepszych graczy CS:GO i najważniejszy filar Vitality – Mathieu “ZywOo” Herbaut przedłużył kontrakt ze swoim pracodawcą do 2024 roku. Z tego też względu w różnych miejscach w Paryżu pojawiły się hologramy 20-latka. Mowa o Panteonie, placu Trocadero, Montmarte i okolicach Łuku Triumfalnego.

Osobny artykuł: ZywOo zostaje w Vitality do 2024 roku!

EPICENTER 2019

Fot. EPICENTER

 

Ostatni event zakończony

20 grudnia zakończył się ostatni prestiżowy turniej CS:GO 2020 roku – IEM Global Challenge. Triumfatorem zostało Astralis, które w wielkim finale zdeklasowało Team Liquid wynikiem 3:0 (Inferno 16:11, Overpass 16:11, Dust II 16:10). Duńczycy za zwycięstwo zainkasowali 200 tysięcy dolarów, natomiast amerykańsko-kanadyjska ekipa zgarnęła połowę tej kwoty.

Osobny artykuł: W klasyku bez zmian. Astralis wygrywa IEM Global Challenge!

Fot. ESL

 

Kolejny żegna się z Liquid

Liquid w 2019 dominowało światową scenę CS:GO, lecz w tym roku kompletnie się posypało. Z powodu słabych wyników Nick “nitr0” Cannella został zastąpiony przez Michaela “Grima” Wince’a. Niestety, ale po przegranym finale IEM Global Challenge Russel “Twistzz” Van Dulken powiedział, że był to jego ostatni mecz w barwach holenderskiej organizacji. “To był właściwie mój ostatni występ z Liquid. Mam nadzieję, że znajdę nowy dom w przyszłym roku. To była obustronna decyzja, po rozważeniu kilku spraw i myślę, że tak będzie najlepiej dla obu stron“. Według doniesień portalu Rush B Media, następcą Kanadyjczyka zostanie ojciec brazylijskiego esportu – Gabriel “FalleN” Toledo.

Osobny artykuł: Twistzz żegna się z Liquid, FalleN zostanie nowym zawodnikiem?

Fot. ESL

 

Illuminar rozpoczyna rozbudowę

Pod sam koniec roku polską scenę obiegła niespodziewana wiadomość. Organizacja Illuminar postanowiła przenieść cały skład CS:GO na ławkę rezerwowych. Była to bardzo dziwna decyzja, bowiem w minionym okresie podopieczni Adriana “IMD” Piepera wygrali jesienną odsłonę ESL Mistrzostw Polski czy też dotarli do półfinału DreamHacka Open November. “Jednak przez nieplanowane zmiany nie byliśmy w stanie wybrać takiego grona zawodników, aby to końca satysfakcjonowało to ich samych. To nie my jako organizacja wchodzimy na serwer, nie my mamy być mistrzami świata, a nasi graczy. Z czasem dostrzegliśmy jednak, że nie udało nam się osiągnąć optymalnego połączenia, którego szukaliśmy. Z tych powodów obecnie restrukturyzujemy skład” – poinformował Mateusz Kowalczy, Chief Gaming Officer w Illuminar.

Osobny artykuł: Wielkie przemeblowania w Illuminar. Cały skład na rezerwie! 

Illuminar

Fot. Illuminar Gaming/Maciej Kołek

 

coldzera o planach FaZe

Dzień przed Wigilią Marcelo “coldzera” David w rozmowie dla “Flow Podcast” ujawnił parę smaczków, dotyczących przyszłości FaZe Clanu. 26-latek zwrócił uwagę, że w przeciągu 2020 roku w drużynie nastąpiło zbyt wiele roszad. Dodał, że najważniejszym krokiem dla drużyny jest zatrudnienie nowego prowadzącego i psychologa. “Naszym najważniejszym krokiem jest zatrudnienie nowego prowadzącego i psychologa. Naprawdę potrzebujemy nowego lidera, aby poukładał naszą grę, a każdy gracz (w tym ja) wróci na swoją ulubioną pozycję. Olofmeister nie chce zostać, ponieważ chce przejść na esportową emeryturę” – powiedział Brazylijczyk.

Osobny artykuł: olofmeister zdradza plany FaZe na 2021!

Fot. Helena Kristiansson x ESL

 

s1mple i electronic w Na’Vi na dłużej

26 grudnia Natus Vincere ogłosiło, że Aleksandr “s1mple” Kostyliev oraz Denis “electronic” Sharipov podpisali kontrakt z wschodnioeuropejską organizacją na kolejne dwa lata. Bez wątpienia ten duet jest najważniejszym filarem zespołu CS:GO i utrzymuje go na swoich barwach. Szczególnie Ukrainiec, który został mianowany drugim najlepszym graczem CS:GO 2019 roku.

Osobny artykuł: s1mple i electronic w Na’Vi do 2022!

Fot. StarLadder

 

Dziękujemy GeT_RiGhT

W Święta Bożego Narodzenia otrzymaliśmy bardzo przygnębiającą nowinkę. Legenda Counter-Strike’a i jeden z najlepszych graczy w historii tej gry – Christopher “GeT_RiGhT” Alesund opublikował na swoich social mediach film, który sugeruje, że Szwed będzie kontynuował karierę w VALORANCIE. 30-latek swoją przygodę w CS:GO już raczej zakończył, ponieważ od 16 września pozostaje nieaktywnym członkiem Teamu Dignitas.

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Raz się nie udało, pora na kolejną próbę

28 grudnia FunPlus Phoenix zapowiedziało powrót na scenę CS:GO. Chińska organizacja wraz z nadejściem nowego roku wykupi skład GODSENT, który plasuje się w TOP20 światowego rankingu HLTV. “Od kilku miesięcy byliśmy w zaawansowanych rozmowach z GODSENT odnośnie przejęcia ich składu CS:GO. Wzajemne porozumienie zostało w końcu osiągnięte i wejdzie w życie 1 stycznia 2021. Właśnie teraz czekamy, aż gracze dokonają przeglądu i ostatecznie podpiszą swoje kontrakty” – napisał generalny menadżer FPX, Petar “peca” Marković.

Osobny artykuł: FunPlus Phoenix ponownie zainwestuje w CS:GO!

Fot. Joao Ferreira x DreamHack

 

Zmiany w Kolosie

We wrześniu cała scena obserwowała poczynania Cloud9, które tworzyło milionowy zespół CS:GO. Za jego budowę odpowiadali Henry “HenryG” Greer oraz Aleksandar “kassad” Trifunović, który został mianowany trenerem. 28 grudnia Serb opuścił szeregi Kolosa, a powodem były sprzeczne wizje gry z prowadzącym – Alexem “ALEXEM” McMeekinem.  “Nikt nie jest winny i nie ma absolutnie żadnej złej krwi między nim, organizacją czy graczami. Po prostu wydawało się, że pomiędzy wizja gry prowadzącego była inna niż kassada, co prowadziło do zbyt wielu kompromisów ze strategicznego punktu widzenia” – napisał generalny menadżer, HenryG. “Nadal decyduję, którą ścieżką podążać w odniesieniu do stanowiska. Biorąc pod uwagę niedawne kontrowersje wokół roli trenera, moje opcje są raczej ograniczone” – dodał.

Osobny artykuł: kassad opuszcza Cloud9!

Fot. Cloud9

 

 Wszystkie artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie roku 2020” znajdziecie tutaj: [KLIK