IzakTV

Strona główna » Esportowe podsumowanie roku: kwiecień 2020

Esportowe podsumowanie roku: kwiecień 2020

Autor: Marcin Kapusta

Kwiecień minął pod znakiem licznych roszad w drużynach CS:GO, w tym polskich. Czas na podsumowanie czwartego miesiąca 2020 roku!

 

Żegnaj AVANGAR

W Prima Aprilis kazachska organizacja AVANGAR ogłosiła zawieszenie działalności na scenie esportowej. W oświadczeniu zarząd napisał, że formacja skupi się na budowaniu i rozwoju obiektów esportowych w Kazachstanie. Wielu fanów nie dowarzało, zważając na datę publikację tej informacji, ale portal HLTV potwierdził tę smutną nowinę. Największym osiągnięciem AVANGAR w CS:GO było dotarcie do finału Majora StarLadder Berlin 2019. Pod koniec grudnia ubiegłego roku zawodnicy zostali wykupieni przez Virtus.pro.

Osobny artykuł: Koniec pięknej historii. AVANGAR zakończyło swoją działalność!

Fot. ESL

 

ANGE1 kończy sześcioletnią przygodę

2 kwietnia w obozie HellRaisers rozpoczął się proces przebudowy sekcji CS:GO. Kirill “ANGE1” Karasiow i Igor “crush” Shevchenko opuścili zespół, a reszta graczy została przeniesiona na ławkę rezerwowych. Pierwszy z nich zakończył sześcioletnią przygodę z ukraińską organizacją, którą stworzył w 2014 roku wraz z kolegami z ex-Astana Dragons. W jej barwach ośmiokrotnie wystąpił na turniejach rangi Major oraz zwyciężył m.in. Copenhagen Games 2016. W oświadczeniu dyrektor generalny HellRaisers – Alex “Magik” Slabukhin dodał, że roszady były konieczne.

Fot. StarLadder

 

Zmiany w Illuminar zakończone

W lutym rozpoczęły się ogromne przetasowania w szeregach “Oczka”. Wówczas Oskar “oskarish” Stenborowski i Daniel “STOMP” Płomiński niespodziewanie trafili na rezerwę. Na początku kwietnia Illuminar Gaming skompletowało swój zespół. Z rodzimą organizacją związali się byli reprezentanci Virtus.pro – Janusz “Snax” Pogorzelski oraz Arek “Vegi” Nawojski, a piątym elementem układanki został Mikołaj “mouz” Karolewski, który niedawno rozstał się z ARCY. W wyniku roszad na rezerwę trafił Grzegorz “jedqr” Jędras, który w marcu został wykupiony z Wisły All In! Games Kraków.

Osobny artykuł: Snax, Vegi oraz mouz oficjalnie w Illuminar!

fot. Martyna Janiszewska

 

Zmiana szkoleniowca Evil Geniuses

4 kwietnia Chet “Chet” Singh został zwolniony z funkcji trenera Evil Geniuses. 23-latek stał się częścią zespołu w maju 2018 roku, gdy opuścił OpTic Gaming i związał się z NRG eSports. Szkoleniowiec doprowadził swoich podopiecznych do półfinałów Majora StarLadder Berlin 2019 oraz do zwycięstwa na ESL One New York. Amerykanin w oświadczeniu przyznał, że jego stosunki ze stanislawem i tarikiem były mocno napięte. “Nie jest tajemnicą, że moje stosunki ze stanislawem i tarikiem były okropne. W drużynie występowało wiele hipokryzji na temat pewnych przekonań kulturowych i pomysłów na grę” – mówił wówczas Chet. Kilkanaście dni później szeregi sztabu trenerskiego “Złych Geniuszy” zasilił Wilton “zews” Prado, który w marcu zakończył współpracę z MIBR-em.

Fot. EPICENTER

 

Ogromna przebudowa Heroic

5 kwietnia rozpoczęła się seria zmian w sekcji CS:GO Heroic. Patrick “es3tag” Hansen i Marco “Snappi” Pfeiffer zostali przesunięci na rezerwę, a ich miejsce zajęli Rene “TeSeS” Madsen oraz Nikolaj “niko” Kristensen. Pierwszego z wyżej wymienionych sprowadzono z Copenhagen Flames, natomiast drugi był nieaktywnym członkiem OpTic Gaming od października 2019 roku.

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Rodzime turnieje padają ofiarą koronawirusa

Nie ulega wątpliwości, że turnieje z cyklu GCM są jednymi z najbardziej prestiżowych na naszej rodzimej ziemi. Pierwszy z dwóch wydarzeń, Games Clash Arena, miał odbyć się 5-7 czerwca w Gliwicach, natomiast drugi planowano rozegrać w Gdyni trzy miesiące później. Niestety, ale na początku kwietnia organizatorzy zawiesili eventy z powodu złej sytuacji epidemiologicznej na świecie. “Zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości, pracowników i partnerów zawsze było i pozostanie dla nas najważniejsze. Będziemy pracować nad tym, by historia, którą stworzyliśmy podczas naszych wydarzeń, była kontynuowana. Wierzymy, że kiedy zagrożenie się skończy, spotkamy się ponownie” – napisało w oświadczeniu Games Clash.

Games Clash

fot.FB/Games Clash

 

Wisła Kraków skompletowana

10 kwietnia zakończył się proces kompletowania dywizji CS:GO w Wiśle All In! Games Kraków. Szeregi Białej Gwiazdy zasilili Grzegorz “jedqr” Jędras, Olek “hades” Miskiewicz oraz Dominik “Fanatyk” Barkiet. Pierwszy z nich został w marcu wykupiony przez Illuminar, lecz po miesiącu powrócił do krakowskiej organizacji. Pozostała dwójka wypełniła luki pozostawione przez Kacpra “kap3ra” Słomę i Piotra “morelza” Taterkę. “Po miesiącu intensywnych testów proces kompletowania zespołu możemy uznać za zakończony. Głównymi aspektami, którymi się kierowaliśmy, było zaangażowanie, dostępność oraz młody wiek nowych zawodników” – powiedział trener, Mariusz “Loord” Cybulski.

Fot. Łukasz Twardowski, Wisła Kraków

 

NEEX kończy międzynarodowy epizod

Sebastian “NEEX” Trela w grudniu 2019 roku dołączył do europejskiego SMASH eSports, w którym miał za zadanie zawojować międzynarodową scenę CS:GO. Cztery miesiące – tyle trwała przygoda polskiego snajpera z tą formacją. 11 kwietnia były zawodnik Izako Boars rozwiązał kontrakt z organizacją za porozumieniem stron. Powód odejścia? Niedziałająca struktura, brak dobrych wyników oraz styl, który nie pasował naszemu rodakowi.

Osobny artykuł: NEEX opuszcza szeregi SMASH!

Fot. ESL

 

Fnatic powraca na salony?

Trzeba przyznać, że czwarty miesiąc minął pod znakiem zmagań w najbardziej prestiżowej lidze CS:GO. W europejskiej odsłonie EPL-a najlepiej pokazało się Fnatic, które w wielkim finale zwyciężyło z mousesports wynikiem 3:2. Szwedzi zainkasowali 110 tysięcy dolarów, natomiast “Myszki” niespełna 70 tysięcy. MVP turnieju został młody talent – Ludvig “Brollan” Brolin. Za oceanem Liquid zniszczyło konkurencję i zgarnęło 90 tysięcy dolarów. Kto w tych rozgrywkach najbardziej wyróżniał się umiejętnościami indywidualnymi? Oczywiście, że gwiazda amerykańskiej ekipy – Jonathan “EliGe” Jablonowski, który uzyskał średni rating na poziomie 1.29.

Fot. ESL

 

MAD Lions zwycięża FLASHPOINTA

20 kwietnia zakończyły się batalie w pierwszym sezonie franczyzowej ligi FLASHPOINT. Niespodziewanie triumfatorem prestiżowego eventu zostało MAD Lions, które na ostatniej prostej podołało reprezentantom MIBR 2:1. Duńczycy zainkasowali pół miliona dolarów, natomiast Brazylijczycy połowę tej kwoty. Warto wspomnieć, że w marcu nastąpiły zmiany w zespole “Lwów”. Prowadzący drużyny – Nicolai “HUNDEN” Petersen został zwolniony, a w jego buty wszedł Asger “AcilioN” Larsen. Nowy nabytek wniósł olbrzymi wkład w zwycięstwo skandynawskiej ekipy.

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

ENCE idzie za trendem

21 kwietnia ENCE eSports zakontraktowało Eliasa “Jamppiego” Olkkonena, poszerzając tym samym skład do sześciu osób. 18-letni gracz dołączył do skandynawskiej marki po wygaśnięciu kontraktu z SJ Gaming. Rokujący talent z ogromną wadą – VAC Bannem na koncie. Niestety, ale młody Fin otrzymał blokadę, która uniemożliwia mu grę na turniejach rangi Major. “Nasze wyniki były bardzo rozczarowujące, więc zmiany musiały nastąpić. Podpisanie umowy z Eliasem było szansą, a on zasługuje na szansę pokazania swojego talentu światu” – napisał dyrektor generalny ENCE, Niklas Ojalainen.

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

 

Co ten HUNDEN?

Nicolai “HUNDEN” Petersen wprawił w zdziwienie wielu fanów. 30 kwietnia ogłosił, że kończy karierę profesjonalnego gracza CS:GO i przerzuca się na trenowanie. Były reprezentant MAD Lions dołączył do Heroic, zastępując Frederika “LOMME” Nielsena. Świeżo upieczony szkoleniowiec w oświadczeniu zawarł: “W końcu zrobiłem krok, który chciałem zrobić tak długo. Teraz kiedy zaproponowano mi trenowanie tak utalentowanego zespołu, łatwo było mi w końcu podjąć decyzję. Nie mogę się doczekać, aby zrobić to, w czym jestem najlepszy”.

Osobny artykuł: HUNDEN nowym trenerem Heroic!

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

 

Kolejny rodzimy akcent w Sprout

Ostatnie dni kwietnia przyniosły nam bardzo radosną nowinę. Polska kolonia w Sprout powiększyła się, za sprawą dołączenia Michała “snatchiego” Rudzkiego do niemieckiej formacji. 29 kwietnia Tomáš “oskar“ Šťastný opuścił szeregi zespołu i wtedy zaczęto już plotkować, że nowym snajperem zostanie snatchie lub Owen “smooya” Butterfield. Ostatecznie organizacja postawiła na nadwiślańskiego gracza, który w nowych barwach zjednoczył siły z byłym reprezentantem ARCY – Pawłem “Dychą” Dychą.

Osobny artykuł: snatchie oficjalnie w Sprout!

Fot. EPICENTER

 

Poprzednie artykuły z tego cyklu