IzakTV

Strona główna » Esportowe podsumowanie roku: listopad 2020

Esportowe podsumowanie roku: listopad 2020

Autor: Marcin Kapusta
Illuminar

W listopadzie dużo działo się na naszym rodzimym podwórku. Spory sukces Białej Gwiazdy, trwające zmagania w ESL Mistrzostwach Polski i nowy miks na scenie! 

 

Wisła zaskakuje

Już na początku miesiąca polscy fani mogli cieszyć się z triumfu Wisły All In! Games Kraków. Zawodnicy Białej Gwiazdy zwyciężyli piątą odsłonę Betway Nine to Five, pokonując w finale MAD Lions wynikiem 2:1. Ekipa Grzegorza “SZPERA” Dziamałka zainkasowała 35 tysięcy dolarów, natomiast Duńczycy zgarnęli 15 tysięcy. Warto dodać, że był to jeden z największych sukcesów polskiej sceny CS:GO w 2020 roku.

Osobny artykuł: Wisła Kraków zaskoczyła wszystkich. Polacy wygrywają Nine to Five 5!

Fot. Łukasz Twardowski, Wisła Kraków

 

Rozpad ENCE trwa w “najlepsze”

3 listopada nastąpił kolejny transfer na linii dwóch najlepszych fińskich drużyn CS:GO. Joonas “doto” Forss i Eetu “sAw” Saha przeszli z HAVU Gaming  do ENCE eSports. Pierwszy z nich zastąpił Janiego “Aeriala” Jussila, który w październiku przeszedł na urlop zdrowotny, natomiast drugi objął funkcję trenera głównego. Nowy szkoleniowiec zastąpił w obowiązkach Slaava “Twista” Rasanena, który otrzymał bana za używanie coach buga. “Zrobiliśmy kilka badań i doszliśmy do wniosku, że nadal chcemy utrzymać w pełni fiński zespół. Po ustaleniu tej decyzji było oczywiste, że z fińskiej sceny, doto może być świetnym nabytkiem. Jest on nastawiony na wyniki, zmotywowany i chętny do udowodnienia swojej wartości, wszystkich cech, które ceni się w profesjonalnym esporcie. Sądzimy, że doskonale dopasuje się do naszego składu i z łatwością znajdzie swoje miejsce wśród naszych chłopaków” – powiedział dyrektor generalny ENCE, Niklas “Willkey” Ojalainen.

Ale oczywiście na tym nie poprzestaniemy. W połowie miesiąca gwiazda zespołu – Jere “sergej” Salo został przesunięty na rezerwę. W oficjalnym oświadczeniu fiński gigant napisał: “Jere doszedł do wniosku, że obecnie nie ma już motywacji do dalszych działań. Postanowił wypełnić swoją obowiązkową służbę wojskową, którą rozpocznie od stycznia 2021“. W buty 18-latka wszedł Tuomas “SADDYX” Louhimaa.

Osobny artykuł: Dwóch zawodników HAVU przechodzi do ENCE, Sergej przesunięty na rezerwę, SADDYX zmiennikiem!

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Thorin w Guild

6 października współtworzone przez Beckhama Guild ogłosiło, że zainwestuje w scenę CS:GO. Brytyjska organizacja zatrudniła znanego komentatora i analityka – Duncana “Thorina” Shieldsa, któremu zleciła zbudowanie składu w produkcji Valve. Historyk Esportu w oficjalnym oświadczeniu napisał: “Guild Esports rozbłysnęło swoim wstępnym ogłoszeniem i z przyjemnością chce zakomunikować, że chcąc wejść do przestrzeni CS:GO, w której jestem głęboko osadzony od dziesięcioleci, zgodziłem się na współpracę z organizacją w zakresie doradztwa. Pomogę im opracować model budowania zespołu i będę doradzać graczom i sztabowi”. 

Osobny artykuł: Guild Esports przy pomocy Thorina wkroczy do CS:GO!

Fot. Igor Bezborodov x StarLadder

 

Koronawirus ponownie górą

Wiele turniejów padło ofiarą światowej pandemii SARS-CoV-2, szczególnie na Starym Kontynencie. 9 listopada do tego grona dołączyło IEM Global Challenge 2020 – turniej z półmilionową pulą nagród. “W związku z rosnącą liczbą infekcji COVID-19 w całej Europie, zdecydowaliśmy się przenieść turniej do internetu” – zawarł w oświadczeniu wiceprezes ESL Gaming, Michał “Carmac” Blicharz. “Chcielibyśmy zebrać wszystkich na tym turnieju, ale jesteśmy zobowiązani do odpowiedzialnego działania wobec graczy i personelu pracującego przy naszych wydarzeniach” – dodał.

Osobny artykuł: IEM Global Challenge 2020 odbędzie się online!

Fot. Timo Verdeil

 

Astralis szuka talentów

Nowe pokolenie graczy musi się rozwijać, by zastąpić w przyszłości starych wyjadaczy. Doskonale wie o tym Astralis, które 12 października ogłosiło program szkolenia młodzieży. Na czele projektu CS:GO stanął Dennis “vnG” Vang, który grał m.in. na DreamHack Winter 2012 u boku dupreeha. “Zainwestowaliśmy znaczne środki w stworzenie optymalnych warunków dla profesjonalnych graczy esportowych i dążymy do ciągłego rozwoju jako organizacja, jako zespół i jako jednostki. Wprowadzając Astralis Talent, zapraszamy regionalne talenty, aby stały się częścią naszej struktury i kultury z ambicją integracji młodych zawodników w zdrowym, konkurencyjnym środowisku, wprowadzając ich w życie prawdziwego profesjonalisty” – powiedział CEO skandynawskiej organizacji, Anders Hørsholt.

Osobny artykuł: Duńskie talenty wypłyną na szerokie wody? Astralis ogłasza nabór młodzieży!

Fot. Astralis

 

mousesports ponownie z trenerem

Afera związana z coach bugiem odcisnęła spore znamię na kilku drużynach. Problem ten dotknął także mousesports, które w październiku zwolniło Allana “Rejina” Petersena. W połowie listopada poznaliśmy jego następcę. Został nim Torbjørn “mithR” Nyborg, który od czerwca związany był z Renegades. 30-latek jest jednak najbardziej kojarzony z epizodu w organizacji North, w której pomógł swoim podopiecznym wywalczyć zwycięstwo m.in. na DreamHack Open Sevilla 2019 i GG.BET Ice Challenge.

Osobny artykuł: mithR wraca do Europy i zasila szeregi mousesports!

Fot. Adela Sznajder, DreamHack

 

GODSENT bez lidera

15 października miejsce w podstawowym składzie GODSENT stracił Kevin “kRYSTAL” Amend. Przyczyniły się do tego słabe wyniki, które nie zadowalały włodarzy organizacji. Miejsce 27-latka zajął tymczasowo Luka “emi” Vuković, który wcielił się w rolę zmiennika. Niemiecki prowadzący był częścią zespołu od września 2019 roku, bowiem to wtedy zawodnicy zostali zwerbowani przez SMASH Esports. Po kilku miesiącach przyodziali oni barwy GODSENT, które zdecydowało się powrócić do CS:GO.

Osobny artykuł: Organizacja pronaxa w poszukiwaniu nowego prowadzącego. kRYSTAL ląduje na ławce rezerwowej!

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

Regionalne eventy zakończone

W trzecim tygodniu listopada zakończyły się zmagania w regionalnych odsłonach Intel Extreme Masters Beijing-Haidian. Tytuł mistrzowski Oceanii zdobyło Renegades, które na ostatniej prostej zdeklasowało ORDER. Z kolei w finale azjatyckim walczyły dwie drużyny Państwa Środka – ViCi oraz TYLOO. Po dość jednostronnym pojedynku to niżej notowana formacja okazała się górą, przez co zgarnęła 8 tysięcy dolarów. Najciekawiej było jednak na Starym Kontynencie. Vitality po pięciu mapach pokonało Natus Vincere i zwieńczyło upragniony triumf. Francuzi zainkasowali 60 tysięcy zielonych i ponadto zdobyli slota w globalnych finałach IEM 2020. Za oceanem najlepsze okazało się Chaos Esports Club, które z łatwością podołało zawodnikom Triumph. Ekipa Nathana “leafa” Orfa również otrzymała miejsce w prestiżowych rozgrywkach spod szyldu IEM oraz zgarnęła 35 tysięcy dolarów.

Fot. Twitter.com/TeamVitality

 

iHG nowym mistrzem

22 listopada zakończyły się zmagania w jesiennej odsłonie ESL Mistrzostw Polski 2020. Prestiżowe rozgrywki znad Wisły zwyciężyło Illuminar Gaming, które w wielkim finale pokonało reprezentantów Białej Gwiazdy wynikiem 2:1 (Overpass 16:13, Train 13:16, Dust II 16:12). Podopieczni Adriana “IMD” Piepera za triumf zainkasowali 25 tysięcy złotych i ponadto wywalczyli slota w play-inach Intel Extreme Masters Katowice 2021. MVP całego turnieju został snajper “Oczka” – Janusz “Snax” Pogorzelski.

Osobny artykuł: Illuminar nowym mistrzem Polski!

Illuminar

Fot. Illuminar Gaming/Maciej Kołek

 

Duża marka znika z CS:GO

24 listopada niemal roczna przygoda Teamu Secret na scenie CS:GO dobiegła końca. Włodarze organizacji postanowili zakończyć współpracę ze składem Guya “anarkeza” Trachtmana. Przypomnijmy, że Secret zainwestowało w produkcję Valve pod koniec 2019 roku, podpisując kontrakty z zawodnikami m1x. Wówczas w szeregach europejskiego zespołu znajdował się Filip “tudsoN” Tudev. Niestety, ale słabe wyniki spowodowały, że formacja przeżyła prawdziwe zawirowania kadrowe, które ostatecznie doprowadziły do rozwiązania składu.

Osobny artykuł: Secret znika ze sceny CS:GO!

Fot. teamsecret.gg

 

Roszady na północy

Ostatnie dni listopada przyniosły nam ogromne zmiany w szeregach North. Mathias “MSL” Lauridsen i Philip “aizy” Aistrup zostali umieszczeni na liście transferowej, a do głównego składu wskoczyli Rasmus “kreaz” Johnsson oraz Kristoffer “Kristou” Aamand. “Chciałbym podziękować Mathiasowi i Philipowi, którzy przez wiele lat pomagali kształtować North. Te decyzje nie są łatwe, ale czasami konieczna jest zmiana. Obydwaj gracze mają aspiracje, aby być na samym szczycie i tego im życzymy” – przyznał Graham Pitt, Head of Esports Operation w duńskiej organizacji. Aizy był najdłużej grającym zawodnikiem North, pozyskanym z FaZe Clanu w lutym 2017. Z kolei MSL dołączył miesiąc wcześniej, ale opuścił swojego pracodawcę we wrześniu 2018, by kontynuować karierę w Rogue i OpTic Gaming. Finalnie 25-letni snajper ponownie związał się ze skandynawską marką w styczniu bieżącego roku, jednak podczas tego epizodu nic nie udało mu się osiągnąć.

Osobny artykuł: Kristou i kreaz wskakują do głównego składu North!

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

Nowy miks polsko-holenderski na scenie

30 listopada ogłoszono powstanie nowej drużyny o nazwie Valhalla. W składzie znalazło się trzech zawodników z bogatą przeszłością na rodzimej scenie oraz dwa holenderskie talenty. Oskar “oskarish” Stenborowski, Michał “mono” Gabszewicz oraz Daniel “STOMP” Płomiński dobrali sobie do zespołu Diona “FASHRA” Derksena i Thijsa “rilaxa” Izaksa. Formacja wygrała już czwartą odsłonę ESEA Autumn Cash Cup, pokonując w finale 100pingods. “Napisałem do FASHRA po tym, jak zobaczyłem, że szuka drużyny. On polecił swojego kolegę rilaxa i doszliśmy do wniosku, że warto grać razem przez jakiś czas i dać mu szansę” – napisał oskarish.

Osobny artykuł: Byli zawodnicy Illuminar tworzą drużynę i dopierają dwóch Holendrów!

Fot. Alex Maxwell, DreamHack

 

 Wszystkie artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie roku 2020” znajdziecie tutaj: [KLIK