IzakTV

Strona główna » Esportowe podsumowanie roku: wrzesień 2020

Esportowe podsumowanie roku: wrzesień 2020

Autor: Marcin Kapusta

Wrzesień okraszony był wielką dramą i niedowierzaniem, bowiem na światło dzienne wyszły brudy, dotyczące “coach buga”. Czas na podsumowanie ósmego miesiąca 2020 roku!

 

Za błędy się płaci

Nicolai “HUNDEN” Petersen (Heroic), Ricardo “dead” Sinigaglia (MIBR) oraz Aleksandr “zoneR” Bogatiryev (Hard Legion) to pierwsi trenerzy, którym udowodniono używanie niedozwolonej łatki. Duńczyk oraz Brazylijczyk zostali zawieszeni przez swoich pracodawców, natomiast ostatni z nich został zwolniony. “Przykro mi, że zawiodłem Heroic, moją rodzinę i wszystkich naszych fanów. Przyjmuję swoją karę, ale mam nadzieję, że pewnego dnia powitacie mnie z powrotem na scenie” – napisał HUNDEN. Największą karę z tego grona otrzymał zoneR, który nagminnie nadużywał usterki. Rosjanin jest największym przegranym, ponieważ otrzymał bana na dwa lata i został zwolniony z Hard Legion.

Osobny artykuł: Za błędy się płaci. HUNDEN i dead zawieszeni przez swoich pracodawców, zoneR zwolniony z Hard Legion!

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

 

steel zmienia tytuł

Pierwszego dnia miesiąca dotarła do nas przykra wiadomość. Kanadyjski weteran – Joshua “steel” Nissan opuścił Chaos Esports Club i przerzucił się na VALORANTA. 30-latek najbardziej kojarzony jest z epizodu w iBUYPOWER, z którym zawitał na ustach całej społeczności. Joshua wraz z ówczesnymi kolegami został zbanowany przez Valve za ustawianie spotkań. Mimo takiego skandalu, Kanadyjczyk uważany był za jednego z najbardziej oddanych graczy na scenie CS:GO, bowiem przez lata próbował wyjść na sam szczyt, mimo zakazu udziału w turniejach rangi Major. Lukę w składzie Chaos wypełnił meksykański prowadzący – Edgar “MarKE” Maldonado.

Fot. Alex Maxwell, DreamHack

 

gla1ve powraca

3 września jeden z najlepszych prowadzących na scenie CS:GO wrócił z urlopu zdrowotnego. Mowa tutaj oczywiście o Lukasie “gla1vie” Rossanderze, który ponownie zasilił szeregi wyjściowego składu Astralis, zastępując Patricka “es3taga” Hansena. “Jestem naprawdę podekscytowany, że wrócę na serwer. Trudno powiedzieć, jak wypadnie moja forma w pojedynku z compLexity, ale ostatnio miałem kilka naprawdę dobrych sesji treningowych z tą drużyną. Integracja dwóch nowych graczy wyszła dobrze i nie mogę się doczekać, aby zagrać z moimi starymi kolegami z zespołu, jak i również z es3tagiem i Bubzkjim. Oboje osiągnęli już naprawdę dobre wyniki“ – zakomunikował 25-latek.

Osobny artykuł: gla1ve powraca do aktywnego składu Astralis!

Fot. Helena Kristiansson, ESL

 

North poszukuje młodzików

Na początku września North stworzyło specjalny program rozwijający duńskie talenty. Jego pierwszym członkiem został reprezentant AGF Esport – Kristoffer “Kristou” Aamand. Organizacja zaznaczyła , że dodatkowe ogniwo ma za zadanie zmniejszyć obciążenie reszty zawodników. Skandynawska marka dodała również, że zamierza współpracować z kilkoma ambitnymi formacjami esportowymi w krajach nordyckich, aby pomóc w rozwijaniu młodych graczy.

Osobny artykuł: North tworzy specjalny program rozwijający duńskie talenty. Kristou pierwszym członkiem!

Fot. North

 

Kolejny Polak za granicą

4 września Rafał “sany” Pietrzak wyruszył na międzynarodowe łowy i zasilił szeregi bułgarskiej organizacji Team Excellency. Nowy pracodawca 21-latka ogłosił: “Dziś z radością informujemy, że Rafał “sany” Pietrzak dołącza do naszego zespołu. Młody i zdolny rifler jest gotowy pokazać wszystkim swoje umiejętności. Wraz z jego przybyciem nasza lista jest kompletna. Czas na działanie“.

Osobny artykuł: sany częścią Teamu Excellency!

Fot. AVEZ Esport

 

HenryG odstawia mikrofon na bok

5 września Henry “HenryG” Greer zakończył karierę profesjonalnego komentatora i analityka CS:GO. Brytyjczyk odstawił mikrofon na bok po tym, jak zorientował się, że praca, którą zajmował się przez ostatnie sześć lat, nie sprawia mu już szczęścia, ponieważ zmęczył się zbyt napiętym harmonogramem pracy. “Areny i stadiony były miejscami, gdzie zawsze chciałem być. Nigdy nie chciałem być w studniu ani siedzieć w domu, komentując internetowego CS-a. To mi się po prostu nie podoba. Podsyca mnie dreszczyk emocji tłumu, widowiskowość i magia esportu połączona z tworzeniem scen, które naprawdę testują zawodników i nas, jako komentatorów, do maksimum naszych możliwości“ – powiedziała casterska legenda w rozmowie z Jarkiem “DeKayem” Lewisem.

Osobny artykuł: HenryG kończy karierę profesjonalnego komentatora CS:GO!

Fot. ESL

 

Rejin zawieszony

Allan “Rejin” Petersen używał bugu trenerskiego w latach 2017-2018 pod banderą Tricked eSports. 5 września Duńczyk został zawieszony przez organizację mousesports do czasu rozwiązania całej sytuacji. Śledztwo prowadzone przez Michała Słowińskiego ujawniło, że 32-latek nigdy nie użył błędu w barwach “Myszek”, jednak pracodawca był dla niego bezwzględny, bowiem natychmiast został zawieszony w obowiązkach szkoleniowca.

Osobny artykuł: Trener mousesports zawieszony przez swojego pracodawcę za używanie buga!

Fot. StarLadder

 

Wielka przebudowa w Cloud9

We wrześniu rozpoczął się okres przebudowy sekcji CS:GO w Cloud9. Gdy zwycięski skład Majora ELEAGUE rozpadał się na kawałki, organizacja walczyła o utrzymanie stabilności swojej wyjściowej piątki. Po nieudanym epizodzie z europejskimi graczami postawiono na zawodników ATK. Niestety, ale słabe wyniki sprawiły, że zarząd postanowił stworzyć dywizję w produkcji Valve od nowa. Menadżerem “Chmurek” został HenryG, natomiast funkcję trenera objął kassad.

Pierwszym zawodnikiem CS:GO został Alex “ALEX” McMeekin, który został wykupiony z Teamu Vitality za ponad półtora miliona dolarów. Drugim nabytkiem został William “mezii” Merriman, a trzecim Ozgur “woxic” Eker. Turek został sprzedany przez mousesports za niespełna 1,4 miliona zielonych.

Osobne artykuły: Cloud9 od podstaw przebuduje sekcje CS:GO, ALEX dołącza do amerykańskiej formacji, mezii kolejnym elementem układanki C9, woxic zasila szeregi Kolosum!

Fot. GoodFon

 

Major odwołany

9 września ogłoszono wstrząsający komunikat. Major ESL One Rio 2020 został odwołany przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się już w maju, lecz z tego samego powodu zostało przeniesione na listopad. W tym czasie sytuacja epidemiczna mocno się pogorszyła, a niedoszły gospodarz prestiżowego eventu – Brazylia stała się epicentrum epidemii w Ameryce Południowej. “Nie będziemy prosić graczy i fanów, aby ryzykowali swoje zdrowie, biorąc udział w Majorze, podczas gdy pandemia nadal stanowi zagrożenie dla podróżników. Dlatego podjęliśmy bolesną decyzję o odwołaniu listopadowego Majora” – mogliśmy wyczytać w oświadczeniu Valve. 

Osobny artykuł: Nadchodzący Major odwołany z powodu koronawirusa!

Major

Fot. ESL

 

Envy skompletowane

W sierpniu Envy przeszło ogromne zawirowania kadrowe. Z zespołem pożegnali się wówczas Kaleb “moose” Jayne oraz Ryan “ryann” Welsh, a funkcję trenera objął Jakub “kuben” Gurczyński. Polski weteran zastąpił w obowiązkach Nikola “LEGIJE” Ninińca, który wskoczył do aktywnego składu jako gracz. Ostatnim elementem układanki został Thomas “Thomas” Utting, który 10 września został sprowadzony z Teamu Endpoint.

Osobny artykuł: Thomas domyka skład Envy!

Thomas

Fot. StarLadder

 

HONORIS z pierwszymi zmianami

10 września nastąpiły pierwsze roszady w szeregach HONORIS. Z formacją pożegnał się Daniel “STOMP” Płomiński, który podjął taką decyzję przez niezadowalające wyniki. 25-latek dołączył do organizacji TaZa i NEO w maju bieżącego roku i pod jej banderą nic szczególnego nie osiągnął. “Przegraliśmy razem ponad pół roku i niestety nie udało się, coś się nie kleiło i dalsza gra nie miała sensu. Próbowaliśmy poprawić naszą grę, ale bez rezultatów, graliśmy coraz gorzej. Z tego co wiem chłopaki będą dalej próbować, ale ja już w tym nie będę uczestniczył. Dla mnie osobiście było to bardzo fajne doświadczenie i oczywiście życzę im powodzenia w dalszym rozwoju” – napisał nadwiślański snajper na Fanpage’u.

Osobny artykuł: STOMP opuszcza szeregi HONORIS!

Fot. Alex Maxwell, DreamHack

 

Czarne chmury znów nad ENCE

11 września trener ENCE eSports – Slaava “Twista” Rasanen został zawieszony przez swojego pracodawcę. Powód? Jedno użycie coach buga w 2017 roku, kiedy to pełnił funkcję szkoleniowca w nieistniejącej już fińskiej drużyny iGame. “Twista wykonywał świetną robotę jako trener zespołu ENCE i nie mamy powodu, aby sądzić, że podczas swojego pobytu w naszym zespole oszukiwał. Bardzo poważnie traktujemy uczciwość w rywalizacji. Postanowiliśmy więc, że zawiesimy go do czasu zakończenia śledztwa” – napisała skandynawska organizacja w oficjalnym oświadczeniu.

Osobny artykuł: ENCE zawiesza swojego trenera z dobrze znanego nam powodu!

TWISTA

Fot. ENCE

 

Gen.G bez lidera

Damian “daps” Steele był prowadzącym Gen.G Esports od lipca 2019 roku i pomógł formacji osiągnąć liczne sukcesy. 11 września Kanadyjczyk postanowił opuścić zespół, który współtworzył ponad rok. “Jest to efekt uboczny wielu spraw w zespole, w tym także i mnie, ale Major był tym, co mnie powstrzymywało przed odejściem. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy chciałem wprowadzić pewne zmiany w grze, które, jak sądziłem, uczyniłyby skład lepszym, ale pomysł ten nie został przez wszystkich zaakceptowany“ – pisał wówczas 27-latek. Dodał również, że przez “erę online” jego stan psychiczny mocno ucierpiał.

Osobny artykuł: Zmiany w obozie Gen.G. Amerykańska ekipa bez kapitana!

Fot. Stephanie Lindgren, DreamHack

 

Koniec pewnej ery w MIBR

W połowie miesiąca doszło do ogromnych zmian w Made in Brazil. Trzeba przyznać, że były one konieczne. Z legendarną formacją pożegnali się Epitacio “TACO” de Melo, Fernando “fer” Alvarenga oraz zawieszony trener – Ricardo “dead” Sinigaglia. Wraz z roszadami zakończyła się piękna sześcioletnia przygoda FalleNa z ferem. Dzień później ojciec brazylijskiego esportu – Gabriel “FalleN” Toledo poprosił zarząd o przeniesienie go na ławkę rezerwowych. Tym samym w głównym składzie zabrakło już graczy, którzy stanowili rdzeń dawnej potęgi. “Wchodzimy jako drużyna i jako drużyna odejdziemy, idąc dzień po dniu obok siebie, zmotywowani prawdziwą pasją do gry. Każdego ranka budzimy się nasyceni misją przezwyciężania siebie i dążenia do bycia lepszym” – powiedział latynoski snajper.

Osobne artykuły: Wielkie zmiany w MIBR, FalleN przeniesiony na rezerwę legendarnej organizacji!

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Kolejny na urlop zdrowotny

Cały szereg turniejów rozgrywanych w pierwszej połowie 2020 roku zebrał swoje żniwo. Zbyt duży natłok stresu i emocji spowodował, że przerwę od profesjonalnej gry wzięli m.in. olofmeister, gla1ve czy chociażby Xyp9x. 16 września do tego grona dołączył Tim “nawwk” Jonasson, który przez wypalenie zawodowe został odsunięty od wyjściowej piątki Ninjas in Pyjamas. “Rywalizacja wokół sceny tier 1 osiąga nowe szczyty, a wymagania dotyczące zawodników pozostających w ciągłej gotowości stale rosną. Staje się coraz bardziej oczywiste, że drużyna składająca się z pięciu graczy, to po prostu za mało. Daje ona bardzo mało miejsca na błędy i wywiera ogromną presję na zawodnikach“ – napisał COO szwedzkiej organizacji, Jonas Gundersen.

Osobny artykuł: nawwk udaje się na urlop zdrowotny i ustępuje z głównego składu NiP!

Fot. FRAGlider

 

Weterani na ławce

Organizacja Dignitas powróciła do CS:GO w styczniu bieżącego roku, podpisując legendarny kwartet Ninjas in Pyjamas. Było to dobre posunięcie pod względem marketingowym, lecz po serii niezadowalających wyników doszło do zmian. Christopher “GeT_RiGhT” Alesund oraz Richard “Xizt” Landstrom zostali przesunięcia na ławkę rezerwowych. “Nasze ostatnie wyniki nie spełniły oczekiwań naszych fanów. Po rozmowie ze wszystkimi zawodnikami doszliśmy do wniosku, że jest to właściwy krok naprzód. Będziemy kontynuowali wspieranie zarówno GeT_RiGhTa jak i Xizta podczas gdy będą szukali nowych możliwości” – zawarła w oświadczeniu organizacja. 

Osobny artykuł: GeT_RiGhT i Xizt usunięci z głównego składu Dignitas!

fot. Dignitas

 

Juggernaut zdekompletowany

22 września z obozu compLexity Gaming wypłynęła zaskakująca wiadomość. Owen “oBo” Schlatter opuścił europejski skład i powrócił do Stanów Zjednoczonych. CEO amerykańskiej organizacji – Jason Lake powiedział, że 17-latek poleci do USA tuż po fazie pucharowej ESL Pro League, jednak zrobił to wcześniej. Amerykańskiego młodzieńca początkowo zastępował trener – Jamie “keita” Hall, ale po serii słabych wyników postawiono na Nielsa-Christiana “NaToSaphiXa” Sillassena.

Osobny artykuł: oBo opuszcza compLexity!

Fot. Igor Bezborodov x StarLadder

 

Wymiana pomiędzy zespołami AGO

23 września doszło do sporych przetasowań w obozie x-kom AGO. Z NEST do głównego składu rodzimej organizacji przeszli Eryk “leman” Kocęba oraz Brajan “DGL” Lemecha. Dwójka ta zastąpiła Oskara “oskarisha” Stenborowskiego i Miłosza “mhLa” Knasiaka, którzy zostali przeniesieni na rezerwę. Pierwszego z nich wpisano na listę transferową, natomiast 18-letni snajper poprosił o odsunięcie na drugi bok z powodu obowiązków szkolnych.

Osobny artykuł: Zawirowania w szeregach Jastrzębi. mhL oraz oskarish poza głównym składem!

mhL

Fot. FB/mhLCSGO

 

Problemy w AVEZ

Były Jastrzębie, czas na Ośmiornice. To nie koniec polskiej szufli, bowiem w ten sam dzień ogłoszono zmiany w szeregach AVEZ Esport. Kamil “KEi” Pietkun został odsunięty od wyjściowej piątki, ponieważ trawiły go symptomy wypalenia zawodowego. “Nie czuję tego głodu/motywacji do grania, co chociażby dwa miesiące temu, ale zamierzam szybko wrócić, więc się nie bójcie” – zakomunikował 19-latek. Jego tymczasowym zmiennikiem został Filip “tudsoN” Tudev.

Osobny artykuł: KEi przechodzi na ławkę rezerwowych AVEZ Esport!

Fot. Kamil Zieliński, AVEZ

 

ableJ zawiesza myszkę na kołek

25 września Rinaldo “ableJ” Moda Junior ogłosił zakończenie kariery profesjonalnego gracza CS:GO 22-latek znany jest z epizodu w FURII eSports, z którą wspiął się na wyżyny. W barwach brazylijskiej organizacji wygrał m.in. EMF CS:GO World Invitational 2019 oraz Artic Invitational. Z latynoską paczką pożegnał się we wrześniu ubiegłego roku i został zastąpiony przez Henrique’a “HEN1ego” Telesa. Warto wspomnieć, że ableJ pełni funkcję streamera w FURII. “Zdałem sobie sprawę, że chce podążać innymi ścieżkami w esporcie. Tworzenie treści i kontakt ze społecznością są czymś, co podziwiam, co zawsze było dla mnie pasją” – napisał Rinaldo na Twitlongerze.

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

Krótka przygoda innocenta

W sierpniu Paweł “innocent” Mocek wyruszył na międzynarodowe wojaże i związał się z MAD Lions. Niestety, ale po dwóch miesiącach nasz rodak został posadzony na ławce rezerwowych. Powodem takiej decyzji była bariera językowa graczy. “Niestety drużyna miała bardzo duże problemy już od pierwszego dnia, bardzo było czuć problemy między graczami i tak naprawdę wiedziałem, że jeśli to się nie zmieni, to na pewno albo ja nie wytrzymam w drużynie albo cała drużyna nie wytrzyma i pojawią się zmiany. Wiem, że mimo dobrej znajomości języka angielskiego, reszta zawodników była trochę ograniczona i na pewno potrzebowała więcej czasu na taki switch, żeby czuć się komfortowo. Team przejdzie zmiany i to nie w kierunku międzynarodowym, więc najzwyczajniej w świecie nie ma tam miejsca dla kogoś kto nie rozumie duńskiego” – napisał 27-letni rifler.

Osobny artykuł: innocent na rezerwie MAD Lions!

Fot. Games Clash Masters/Michał Konkol

 

Lista oszukujących trenerów ujawniona

28 września Komisja Integralności ds. Esportu opublikowała listę szkoleniowców, którzy użyli nielegalnego błędu gry. Znane nazwiska, które znalazły się w spisie, to m.in. Sergey “starix” Ischuk (były trener Na’Vi), Casper “ruggah” Due (trener OG Esports), Nicholas “guerri” Nogueira (trener FURII) oraz Robert “RobbaN” Dahlstrom (były trener FaZe Clanu). Co ciekawe, nie obyło się bez niespodzianek. Zawieszeni zostali również polscy szkoleniowcy x-komu AGO oraz Wisły All In! Games Kraków – Mikołaj “minirox” Michałków i Mariusz “Loord” Cybulski.

Osobny artykuł: Loord i minirox zbanowani! Na liście znajduje się aż 37 trenerów!

Fot. Adela Sznajder x DreamHack

 

XANTARES przedłuża umowę z BIG

Trzeba przyznać, że BIG w tym roku wyrosło na jedną z najlepszych ekip CS:GO na świecie. Duża w tym zasługa Ismailcana “XANTARESA” Dörtkardeşa, którego turecki aim jest po prostu nie do zastąpienia. 25-latek po owocnym epizodzie postanowił przedłużyć kontrakt ze swoim pracodawcą o kolejne dwanaście miesięcy. “Przede wszystkim chciałbym Wam wszystkim bardzo podziękować za pełne wsparcie mnie i mojego zespołu w zeszłym roku. Wraz z #BIGFamily, do której dołączyłem w 2018, odnieśliśmy wielki sukces w tym roku. Z przyjemnością informuję, że zdecydowałem się przedłużyć moją umowę. Nie ma wątpliwości, że wraz z całym Waszym wsparciem ja i moi koledzy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby kontynuować naszą passę w 2021 ” – napisał XANTARES w oficjalnym komunikacie berlińskiej organizacji.

Osobny artykuł: XANTARES przedłuża kontrakt z BIG do 2021 roku!

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

Chet wybiera VALORANTA

28 września Chet “Chet” Singh zakończył karierę w CS:GO. Znany wcześniej jako ImAPet, w ciągu swojej kilkuletniej przygody z produkcją Valve pracował dla wielu profesjonalnych organizacji esportowych. Poprowadził skład NRG eSports do wielu zwycięstw, po czym odniósł sukces pod szyldem Evil Geniuses. Swoje ostatnie miesiące kariery spędził na szkoleniu zawodników 100 Thieves. W wywiadzie dla HLTV przyznał, że wahał się podjąć tą decyzję. Chciał trzymać się przy Counter-Strike’u, jednak otrzymywał sporo ofert od formacji rywalizujących w VALORANCIE.

Fot. EPICENTER

 

Internetowa Pro Liga dobiegła końca

Pod koniec miesiąca zakończyły się zmagania w regionalnych edycjach ESL Pro League S12. W Ameryce Północnej najlepsza okazała się FURIA eSports, która w finale gładko pokonała reprezentantów 100 Thieves wynikiem 3:0. HEN1 i spółka za zwycięstwo zainkasowali ponad 77 tysięcy dolarów, natomiast Australijczycy połowę tej kwoty. W regionie latynoskim BOOM zniszczyło konkurencję i zgarnęło 12 tysięcy zielonych. Batalie na Starym Kontynencie nie zostały jeszcze wówczas rozstrzygnięte.

Fot. StarLadder

 

 Wszystkie artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie roku 2020” znajdziecie tutaj: [KLIK