Respawn.pl

Fotel gamingowy czy ergonomiczny?

Autor: Partner serwisu

Każdemu graczowi zależy na komforcie podczas wirtualnej rozgrywki. To kwestia urządzeń peryferyjnych (myszka, klawiatura itp.), ale przede wszystkim wygodnego fotela. Wiele osób zadaje więc pytanie, co jest lepsze: fotel gamingowy czy ergonomiczny? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przeanalizuję ten pojedynek.

Foteli jest na rynku masa, ale tak naprawdę tylko niewielka ich część wpisuje się w wyższe wymagania, a więc jak największą wygodę i trwałość na długie lata.

A jeżeli spędzasz każdego dnia na fotelu długie godziny, grając i surfując po sieci, to tym bardziej musisz dobrze wybrać.

W poniższym poradniku przedstawię Ci ciekawy pojedynek: fotel gamingowy vs ergonomiczny. Dowiesz się, czym się różnią i jakie zalety za sobą niosą.

Fotel gamingowy a ergonomiczny – czym się różnią?

Zacznijmy od różnic, bo to właśnie z nich wynikają odmienne cechy, a więc zalety i wady obu konstrukcji.

Fotel gamingowy to – bardziej profesjonalnie – fotel kubełkowy. Przynajmniej w zdecydowanej większości. Takie konstrukcje wyróżniają się masywnym i najczęściej prostym oparciem, które ma wyprofilowane skrzydełka, często z otworami. Producenci dodają zagłówek oraz poduszkę wspierającą odcinek lędźwiowy.

Komputerowe fotele kubełkowe są żywcem wzięte z motoryzacji. Występują najczęściej w sportowych samochodach. Ich konstrukcja otacza kierowcę, wygięte do wewnątrz skrzydełka trzymają go na zakrętach.

ella don vb49017SQj8 unsplash

Fotele ergonomiczne to bardzo szeroka grupa. Ogólnie biorąc, najważniejszą cechą takich foteli jest podążanie za naturalną krzywizną kręgosłupa. Dlatego też całe oparcie jest odpowiednio wyprofilowane, aby dostosować się do prawidłowej pozycji siedzenia.

Mimo różnic w budowie oba rodzaje dążą do tego, aby zagwarantować Ci komfort użytkowania nawet przy wielogodzinnym siedzeniu – czy to przy grach, czy to podczas pracy lub nauki.

Komu wychodzi to jednak lepiej? O czym pamiętać? Teraz przeanalizuję powody na TAK dla obu rodzajów.

Fotel gamingowy – w czym jest lepszy?

  • Fotele gamingowe słyną z szerokich opcji regulacji. Nawet stosunkowo niedrogie modele wyregulujesz tak, jak chcesz. Potwierdzają to między innymi dane i opinie z tego rankingu foteli gamingowych. Widać jak na dłoni, że polecane fotele mają szeroko regulowane wszystkie najważniejsze elementy (całkowitą wysokość, nachylenie oparcia, podłokietniki itd.). W przypadku modeli ergonomicznych nie zawsze tak jest. Istnieje na rynku wiele konstrukcji, które nie mają regulowanych podłokietników (np. legendarny, często polecany Markus z IKEA).
  • Jako że mówimy o masywnych fotelach, które jeszcze są tak szeroko regulowane, często stanowią świetny wybór dla wysokich osób.
  • Masz szeroki wybór co do materiału wykonania, jakości przeszyć itp. Skóra naturalna (nawet licowa Nappa), eko-skóra, tkanina, wstawki różnego typu (np. karbonowe) – znajdziesz wiele zróżnicowanych foteli dla gracza.
  • Nie da się ukryć, że design jest tu atrakcyjniejszy. Fotele kubełkowe same w sobie wyglądają atrakcyjnie. Do tego często dobierzesz kolor czy motyw (np. drużyny e-sportowej), który najbardziej Ci pasuje.ella don ZARLJPBTozQ unsplash

Fotel ergonomiczny – w czym jest lepszy?

  • Przede wszystkim pod kątem trzymania prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia na nim. Oparcia są świetnie wyprofilowane. Przebijają w tym opcjonalne poduszki pod plecy w fotelach gamingowych. Bo fotele kubełkowe muszą być naprawdę dobre, aby nieść takie korzyści – pianka o idealnej gęstości, ewentualnie sprytniejszy sposób regulowania odcinka lędźwiowego. Ale to wszystko wpływa na cenę.
  • No właśnie – ceny. Fotele ergonomiczne są dużo tańsze. Za kilkaset złotych jesteś w stanie nabyć prosty, ale wygodny i dobrze zaprojektowany model. Wśród foteli gamingowych do nawet 1000 zł trudno wybrać coś na długie lata. Bolączką jest często jakość wykonania, a mianowicie eko-skóra niższej jakości. Prędzej czy później zacznie się przecierać, a nawet zdzierać i odpadać. Fotele ergonomiczne często są wykonywane z siatek, plecionek i w niskich cenach mogą mieć wstawki z naturalnej skóry, np. na siedzisku czy zagłówku.
  • Design jest tu może nudniejszy, ale bardziej neutralny, a więc często uniwersalny. Taki fotel nie pasuje jedynie do stanowiska młodego gracza, ale i do biura czy gabinetu.

Konkluzja

Oba rodzaje mają swoje zalety. Fotele gamingowe są masywne, szeroko regulowane i atrakcyjnie wyglądają. Ergonomiczne zazwyczaj lepiej wspierają odcinek lędźwiowy i kosztują mniej.

Złota rada? No cóż, najlepiej pojeździć po sklepach meblarskich i chwilę posiedzieć na fotelu, który przykuł Twoją uwagę.

Jeżeli nie jest to możliwe, to również mam pewną radę – przy niższym budżecie celuj raczej w bardziej praktyczny fotel ergonomiczny. Przy wyższym rozglądaj się za starannie wykonanym fotelem gamingowym. Te tańsze niosą za sobą pewne kompromisy, a zazwyczaj gorszą trwałość, dlatego wśród budżetowych propozycji wygrywają fotele ergonomiczne.

No i zdystansuj się do designu fotela – to tak naprawdę mało znacząca cecha. Zmniejsz priorytet bajeranckiemu wyglądowi; pamiętaj, że fotel to mebel, a każdy mebel musi być przede wszystkim praktyczny.

artykuł powstał we współpracy z redakcją prorankingi.pl