G-MASTER G2466HSU-B1 – test zakrzywionego monitora dla graczy od iiyama!

Początkiem października do sprzedaży trafiły dwa nowe monitory z serii G-Master od japońskiej firmy iiyama. Mowa tutaj o modelu 24 i 32 calowym. Dzięki uprzejmości firmy iiyama mogliśmy przetestować wersję 24 calową, która charakteryzuje się zakrzywioną matrycą oraz wysoką częstotliwość odświeżania.

Firma iiyama jest czołowym producentem monitorów działającym na skalę międzynarodową. Główna siedziba firmy znajduje się w Tokio w Japonii. Firma istnieje od roku 1973 i produkuje monitory przeznaczone do zastosowań domowych, biurowych i profesjonalnych. Od marca 2000r. Istnieje iiyama Polska Sp. z o.o. 1 lutego 2006 roku weszli w skład grupy firm będących własnością MCJ – japońskiego specjalisty branży IT. Dzięki temu uzyskali potężne zaplecze naukowe i technologiczne, które pozwoliło im doskonalić ofertę, by zagwarantować klientom najlepszą jakość.

Wspomniany powyżej monitor pochodzi z serii G-Master, a więc jest to seria strikcie z przeznaczeniem dla graczy. Co więcej, seria G-Master została podzielona na cztery różne kanały dystrybucji: Red Eagle, Black Hawk, Gold Phoenix oraz Silver Crow. G2466HSU-B1 pochodzi z kanału Red Eagle co oznacza, że mamy do czynienia z monitorem o przeznaczeniu esportowym. Produkt ten jest ze średniej półki cenowej, ale spełniający wymagania bardziej hardcorowych graczy.

iiyama G-Master G2466HSU-B1 Red Eagle to kolejny krok iiyama w stronę zakrzywionych matryc VA z przeznaczeniem dla graczy. W tym przypadku otrzymujemy 24-calowy monitor z wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i odświeżaniu 165 Hz. Czas reakcji matrycy wynosi 1 ms MPRT. Dzięki możliwości dostosowania ustawień ekranu za pomocą predefiniowanych i niestandardowych trybów gry i funkcji Black Tuner dostrzeżesz najmniejsze szczegóły i przejmiesz kontrolę nawet w przypadku ciemnych scen.

Specyfikacja techniczna:

  • Przekątna: 23,6″, 60 cm,
  • Panel: VA LED, matowe wykończenie,
  • Zakrzywiony: 1500R,
  • Rozdzielczość fizyczna: 1920 x 1080 @165Hz (2.1 megapixel Full HD),
  • Format obrazu: 16:9,
  • Jasność: 250 cd/m2 typowa,
  • Kontrast statyczny: 3000:1 typowy,
  • Kontrast ACR: 80M:1,
  • Czas reakcji (MPRT): 1 ms,
  • Kąt widzenia: poziomo/pionowo 178 / 178 stopni. Prawo/lewo 89/89 stopni. Góra/dół 89/89 stopni,
  • Kolory: 16,7mln,
  • Synchronizacja pozioma: 30 – 184 kHz,
  • Synchronizacja pionowa: 40 – 165 Hz,
  • Powierzchnia robocza: 521 mm szerokości x 293 mm wysokości, 20.5 x 11.5″,
  • Kąt pochylenia: 22 stopnie w górę; 5 stopni w dół,
  • Standard VESA: 100 x 100 mm,
  • Plamka: 0.271mm,
  • Kolor: matowa,
  • Wejścia sygnału: HDMI x2, DP x1,
  • USB HUB: x2 (v.2.0 DC5V, 500mA),
  • Zużycie energii: 65W typowo, 0.5W stand by, 0.3W off mode,
  • Waga: 3.7kg (z podstawką),
  • Wymiary: 535.5 x 394.5 x 202 mm,
  • HDCP: tak,
  • Wyjście słuchawkowe: tak,
  • Redukcja niebieskiego światła: tak,
  • Flicker free: tak,
  • HDR: tak (HDR ready),
  • Parametry regulowane: regulacja obrazu (kontrast, jasność, OD, ACR, ECO, red. niebieskiego światła,głębia czerni, saturacja kolorów, gamma), wybór wejść (automatyczny, ręczny),audio (głośność, wyciszenie), zapisz ustawienia użytkownika, ustawienia kolorów(temp. kolorów, ustawienie użytkownika), regulacja obrazu (kolor i-Style, ostre imiękkie, zakres HDMI RGB, tryb wyświetlania), język, ustawienia (pozycja poziomaOSD, pozycja pionowa OSD, wygaszanie OSD, logo startowe, AMD FreeSyncPremium, MBR), informacje, przywróć,
  • Wbudowane głośniki: 2 x 2W,
  • Udogodnienia: kompatybilny z Kensington-lock™, DDC2B, Mac OSX.

Platforma testowa:

Unboxing i budowa

Monitor standardowo dla iiyama przyszedł w kolorowym opakowaniu. Karton to bardzo mocna konstrukcja wykonana z tektury falistej o wysokim współczynniku grubości. Ekran oraz jego elementy dodatkowo zabezpieczono bardzo grubym styropianem i piankową folią. Z pewnością nie musimy się martwić o ewentualne uszkodzenia czy też zarysowania w transporcie.

W pudełku oczywiście poza ekranem i podstawką w pudle odnajdziemy kabel zasilający, kabel usb, kabel DisplayPort oraz instrukcje m.in. bezpieczeństwa. Osobiście jestem w szoku, bo brak tutaj wszelakich typowych naklejek marketingowych. Po wyjęciu z pudła całego zestawu zobaczymy normalny monitor, który nie razi przesadzoną stylistyką, a jest bardzo stonowany – wręcz skromny. Szczególnie tył prezentuje się bardzo miło i nie ma tam typowych ledów.

Front prezentuje się ciekawiej. Ramka jest bardzo mała (2 mm), ale po odpaleniu monitora zobaczymy, że matryca ma dodatkowe 5 mm tzw. martwego pola (czyli czarną przestrzeń). A więc na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że monitor jest pozbawiony ramki. W rzeczywistości tak nie jest przez wspomniane martwe pole.  Sama matryca umieszczona jest za szklaną taflą, a reszta obudowy to wysokiej klasy tworzywo sztuczne o strukturze szczotkowanego aluminium. Wspomnę tutaj również, że dolna ramka jest grubsza i ma około 2 cm.  Ekran pokryto powłoką antyodblaskową. Ważne jest tutaj, że nie jest ona bardzo ziarnista. Wobec tego osoby, które mają mocno nasłonecznione pomieszczenia nie będą narzekać. W tym miejscu trzeba pamiętać, że panel ma promień krzywizny na poziomie 1500R.

Od tyłu odnajdziemy panel, który został wykonany w całości z tworzywa sztucznego w standardowym, czarnym kolorze. Bardzo fajnie również ukryto uchwyt VESA 100, który znajduje się pod plastikową zaślepką. Z prawej strony odnajdziemy włącznik oraz joystick do poruszania się po menu monitora.

Wszystkie porty umieszczono sztampowo od spodu. Zastosowano tam dwa porty HDMI 2.0, jeden port DisplayPort, dwa porty USB 2.0, gniazdo słuchawkowe i gniazdo zasilania. Nie mogło też zabraknąć toslinka. To takie złącze do przesyłania sygnału dźwiękowego w formie cyfrowej. Polecam użycie jak ktoś by chciał korzystać z wbudowanych głośników. Wówczas dźwięk nie musi być konwertowany na analogowy, a potem znów na cyfrowy. Zapewni to wam wysoką jakość sygnału. Dźwięk będzie bardzo przejrzysty.

Ramie monitora to typowa dwuramienna konstrukcja. Jest bardzo krótka, a na jej tyle umieszczono zaczep do organizacji okablowania. Minusem tutaj okaże się brak regulacji góra/dół, zwłaszcza że matryca będzie nisko zawieszona.

Menu ekranowe OSD

Pomimo tego, że “guziki” do poruszania się po menu OSD umieszczono z tyłu komputera to i tak mamy łatwy, bardzo intuicyjny dostęp. Po wejściu w menu ujrzymy język polski. Znajdziemy tam nie tylko standardowe ustawienia jak gamma, jasność i tym podobne. Producent umieścił tam również predefiniowane konfiguracje do grania w gry, czytania tekstu czy też oglądania filmu. Ponadto przygotowano również możliwość stworzenia trzech własnych profili.

Nie zabrakło też dodatkowych opcji, które pomału stają się standardem. W recenzowanym monitorze dodano opcję regulacji ostrości. Opcja ta ma wpływ na lepsze odczucia podczas czytania, gdyż litery stają się wyraźniejsze. Kupując monitor do gier bardziej interesują nas funkcje skierowane dla graczy. Takie się tu znalazły. Jest to tryb Overdrive, w skrócie redukuje on przejścia pomiędzy odcieniami (w tym przypadku) szarości co redukuje inputlag. Im mniejszy ten lag, tym lepsze doświadczenie w grze co potwierdzi każdy profesjonalny gracz w CS:GO.

Kolejną ważną funkcją dodaną przez producenta to AMD FreeSync Premium (co jest ważną informacją, bo technologa FreeSync od jakiegoś czasu dzielona jest na trzy kategorie jakościowe: FreeSync, FreeSync Premium oraz FreeSync Premium Pro -> podobnie dzieli się certyfikacja od Nvidii G-Sync). W skrócie o certyfikacji jakościowej FreeSync. Urządzenia, które otrzymają podstawowy certyfikat, muszą eliminować efekt rwania obrazu (tearing) oraz muszą zapewnić niskie opóźnienie w wyświetlaniu obrazu. FreeSyn Premium otrzymują modele pracujące co najmniej przy rozdzielczości 1080p i częstotliwości 120 Hz. Dodatkowo muszą obsługiwać technologię LFC. O FreeSync Premium Pro musicie przeczytać już w internecie.

Co prawda to tyle z dodatkowych funkcji monitora G2466HSU. Chyba że jeszcze wspomnę o trybie redukcji niebieskiego koloru. Tryb ten wspomoże nasze oczy i nie będą się tak męczyć w nocy, ale czy ktoś będzie specjalnie wchodził w menu OSD i tam to zmieniał? Wątpię. Łatwiej i szybciej użyć wbudowanej funkcji w Windows (wyświetlanie nocne).

Nie każdy użytkownik wie, w jaki sposób ustawić wszystko w menu OSD. Na szczęście w drugiej połowie września pojawił się bardzo dobry poradnik dla początkujących. Tomek “Stilgar” Wróbel przedstawia w filmie najważniejsze funkcje menu OSD oraz tłumaczy, w jaki sposób to dobrze ustawić. Jak sam wspomniał w filmie na pewno znajdzie się osoba co pracuje w 60Hz na monitorze 144Hz. Warto obejrzeć i dowiedzieć się czegoś nowego!

Podsumowanie

iiyama G-Master G2466HSU-B1 to monitor skierowany dla graczy i w tym sprawdza się wręcz idealnie. Za niewielką cenę otrzymujemy naprawdę wiele. W dniu pisania niniejszej recenzji monitor kosztował tylko 750 PLN. W cenie otrzymujemy matrycę VA charakteryzującą się 165 Hz odświeżaniem przy czasie reakcji 1ms MPRT. Do tego wszystkiego dochodzi krzywizna wynosząca 1500R, która mocno podnosi wrażenia podczas grania. Dodanie kilku złączy do podłączenia monitora na super plusik. Ułatwia to bardzo mocno przełączanie się między sprzętami podłączonymi do monitora np. komputer, konsol czy też laptopa. Zastosowanie USB dwóch złączy USB też na plus szkoda, że jest to tylko 2.0, ale i tak bardzo przydatna funkcja.

Pokrycie palety barw sRGB radzi sobie bardzo wyśmienicie, ale cudów też nie ma co się spodziewać. To nadal VA, a nie IPS i sama grupa docelowa w postaci graczy nie potrzebuje super pokrycia tego wskaźnika.

Cóż… plusiki wymienione pora przejść do minusików. Na wstępie tego akapitu muszę wspomnieć o tym, czym się chwali producent. Jest to obsługa HDR.. no szkoda, że tylko HDR Ready i na tym zakończę. Kolejnym minusem, który uważam za najgorszą rzecz, jaka może wystąpić w monitorze to brak regulacji góra/dół jest to niewyobrażalny błąd ze strony producenta. Wspomnę też o zastosowanych głośnikach fajnie, że są, ale w sumie producent mógł sobie odpuścić ten temat, gdyż zastosowane głośniki nie mają basów.

Mimo to mogę z czystym sumieniem polecić zaprezentowany dziś monitor zwłaszcza w kwestii ceny. Jest to naprawdę super propozycją dla graczy, którzy mają ograniczony budżet. Za niewielką kwotę otrzymujemy bardzo profesjonalny sprzęt do grania.

Powiązane posty

Logitech Yeti ORB – “kulka” dobrego mikrofonu?

Logitech Yeti GX – mikrofon piękny ale czy dobry?

Recenzja gry Outcast: A New Beginning [PC]