IzakTV

Strona główna » G-MASTER GB3461WQSU-B1 – jednym słowem OMG!

G-MASTER GB3461WQSU-B1 – jednym słowem OMG!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Monitor G-Master GB3461WQSU-B1 został wyprodukowany przez japońską firmę iiyama. Jest to 34 calowe monstrum z matrycą IPS o rozdzielczości UWQHD 1440p i odświeżaniu 144 Hz… hit czy kit?

Firma iiyama jest czołowym producentem monitorów działającym na skalę międzynarodową. Główna siedziba firmy znajduje się w Tokio w Japonii. Firma istnieje od roku 1973 i produkuje monitory przeznaczone do zastosowań domowych, biurowych i profesjonalnych. Od marca 2000r. Istnieje iiyama Polska Sp. z o.o. 1 lutego 2006 roku weszli w skład grupy firm będących własnością MCJ – japońskiego specjalisty branży IT. Dzięki temu uzyskali potężne zaplecze naukowe i technologiczne, które pozwoliło im doskonalić ofertę, by zagwarantować klientom najlepszą jakość.

Wspomniany powyżej monitor pochodzi z serii G-Master, a więc jest to seria strikcie z przeznaczeniem dla graczy. Co więcej, seria G-Master została podzielona na cztery różne kanały dystrybucji: Red Eagle, Black Hawk, Gold Phoenix oraz Silver Crow. GB3461WQSU-B1 pochodzi z kanału Red Eagle co oznacza, że mamy do czynienia z monitorem o przeznaczeniu esportowym. Produkt ten jest ze wyższej półki cenowej, ale spełniający wymagania bardziej hardcorowych graczy, którzy potrzebują tak ogromnego monitora.

iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 to kolejny krok iiyama w stronę UWQHD z przeznaczeniem dla graczy. W tym przypadku otrzymujemy 34-calowy monitor z wyświetlaczem o rozdzielczości 3440 x 1440 i odświeżaniu 144 Hz. Czas reakcji matrycy wynosi 1 ms MPRT. Dzięki możliwości dostosowania ustawień ekranu za pomocą predefiniowanych i niestandardowych trybów gry i funkcji Black Tuner dostrzeżesz najmniejsze szczegóły i przejmiesz kontrolę nawet w przypadku ciemnych scen.

Specyfikacja techniczna:

 • Przekątna: 34″, 86,7cm,
 • Panel: ADS-IPS, matowe wykończenie,
 • Rozdzielczość fizyczna: 3440 x 1440 @144Hz (4.9 megapixel UWQHD, DisplayPort),
 • Format obrazu: 21.9,
 • Jasność: 350 cd/m,
 • Kontrast statyczny: 1000:1,
 • Kontrast ACR: 80M:1,
 • Czas reakcji (MPRT): 1 ms,
 • Kąt widzenia: poziomo/pionowo: 178/178, prawo/lewo: 89/89, góra/dół: 89/89,
 • Kolory: 16,7mln 8bit (sRGB: 100 NTSC: 74%),
 • Synchronizacja pozioma: 30 – 220kHZ,
 • Synchronizacja pionowa: 48 – 144Hz,
 • Powierzchnia robocza: 799.8 x 334.8mm, 31.5 x 13.2″,
 • Kąt pochylenia: 22° w górę; 3° w dół,
 • Standard VESA: 100 x 100mm,
 • Plamka: 0.233mm,
 • Kolor: matowa,
 • Wejścia sygnału: HDMI x2 (max. 3440 x 1440 @100Hz, max. 2560 x 1440 @120Hz), DP x2 (max. 3440 x 1440 @144Hz),
 • USB HUB: x2 (v3.0),
 • Zużycie energii: 47W podczas pracy. Power in standby 0.5W,
 • Waga: 9.7kg,
 • Wymiary: szer. 817mm x wys. 415mm x 230mm,
 • HDCP: tak,
 • Wyjście słuchawkowe: tak,
 • Redukcja niebieskiego światła: tak,
 • Flicker free: tak,
 • HDR: HDR Ready,
 • Parametry regulowane: regulacje obrazu (jasność, kontrast, black tuner, ostrość, OD, ACR, ECO, technologia X-Res, MBR), regulacje kolorów (ciepłe, normalne, chłodne, użytkownika, redukcja niebieskiego światła, gamma), wejście sygnału, PiP/PbP (tryb PiP/PbP mode, wejście sub win, rozmiar PiP, położenie PiP, zamień), audio (głośność, wycisz, wejście audio), i-Style (tryb i-Style, zapisz ustawienia użytkownika 1/2/3), język, ustawienia OSD (pozioma pozycja OSD, pionowa pozycja OSD, tło OSD, czas wygaszania OSD, informacje), konfiguracja (regulacje trybu wideo, zakres HDMI RGB, tryb direct drive, FreeSync, HDR, logo startowe, LED, przywróć),
 • Wbudowane głośniki: 2 x 5W,
 • Udogodnienia: kompatybilny z Kensington-lock™, DDC2B, Mac OSX.

Platforma testowa:

Unboxing i budowa

Monitor standardowo dla iiyama przyszedł w kolorowym opakowaniu. Karton to bardzo mocna konstrukcja wykonana z tektury falistej o wysokim współczynniku grubości. Na samym pudełku odnajdziemy najważniejsze informacje o cechach urządzenia oraz specyfikacji technicznej. Ekran oraz jego elementy dodatkowo zabezpieczono bardzo grubym styropianem i piankową folią. Z pewnością nie musimy się martwić o ewentualne uszkodzenia czy też zarysowania w transporcie.

W pudle odnajdziemy pełny zestaw akcesoriów tj. kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB oraz kabel sieciowy do zasilenia zasilacza wbudowanego w monitor. Oczywiście nie zabrakło instrukcji obsługi oraz inne materiały dokumentacyjne.

Front prezentuje się ciekawiej. Ramka jest bardzo mała (2 mm), ale po odpaleniu monitora zobaczymy, że matryca ma dodatkowe 5 mm tzw. martwego pola (czyli czarną przestrzeń). A więc na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że monitor jest pozbawiony ramki. W rzeczywistości tak nie jest przez wspomniane martwe pole. Wspomnę tutaj również, że dolna ramka jest grubsza i ma około 2 cm. Na wspomnianej ramce umieszczono informacje o modelu oraz naklejeczki dotyczące poruszania się po menu OSD.

Warto jednak wspomnieć o podstawie. Ma ona kształt prostokąta i niestety jest stosunkowo duża bo mierzy 300 mm x 230 mm i zajmuje sporo miejsca na biurku. Sądziłem też, że dzięki zastosowaniu takiej podstawy monitor będzie miał funkcję PIVOTA.. cóż srogo się zawiodłem. W każdym razie montaż podstawy to chyba najprostsza czynność w całym procesie podłączania monitora do naszego ukochanego komputera – wystarczy dokręcić jedną, główną śrubę.

Jak już wyżej wspominałem monitor został wyposażony w dwa złącza HDMI 2.0 i dwa złącza DisplayPort 1.2. Dodatkowo znajdziemy tutaj gniazdo audio-jack 3,5mm oraz trzy złącza USB (dwa typu A oraz jedno typu B). Oczywista oczywistość jest tu również gniazdo zasilające. Ważne, że zasilacz został wbudowany w monitor, więc wystarczy tylko kabel zasilający.

Menu ekranowe OSD

Pomimo tego, że “guziki” do poruszania się po menu OSD umieszczono z tyłu komputera to niestety nie jest to komfortowy sposób poruszania się. Po wejściu w menu ujrzymy język polski. Znajdziemy tam nie tylko standardowe ustawienia jak gamma, jasność i tym podobne. Producent umieścił tam również predefiniowane konfiguracje do grania w gry, czytania tekstu czy też oglądania filmu. Ponadto przygotowano również możliwość stworzenia trzech własnych profili.

Nie zabrakło też dodatkowych opcji, które pomału stają się standardem. W recenzowanym monitorze dodano opcję regulacji ostrości. Opcja ta ma wpływ na lepsze odczucia podczas czytania, gdyż litery stają się wyraźniejsze. Kupując monitor do gier bardziej interesują nas funkcje skierowane dla graczy. Takie się tu znalazły. Jest to tryb Overdrive, w skrócie redukuje on przejścia pomiędzy odcieniami (w tym przypadku) szarości co redukuje inputlag. Im mniejszy ten lag, tym lepsze doświadczenie w grze co potwierdzi każdy profesjonalny gracz w CS:GO.

Kolejną ważną funkcją dodaną przez producenta to AMD FreeSync Premium (co jest ważną informacją, bo technologa FreeSync od jakiegoś czasu dzielona jest na trzy kategorie jakościowe: FreeSync, FreeSync Premium oraz FreeSync Premium Pro -> podobnie dzieli się certyfikacja od Nvidii G-Sync). W skrócie o certyfikacji jakościowej FreeSync. Urządzenia, które otrzymają podstawowy certyfikat, muszą eliminować efekt rwania obrazu (tearing) oraz muszą zapewnić niskie opóźnienie w wyświetlaniu obrazu. FreeSyn Premium otrzymują modele pracujące co najmniej przy rozdzielczości 1080p i częstotliwości 120 Hz. Dodatkowo muszą obsługiwać technologię LFC. O FreeSync Premium Pro musicie przeczytać już w internecie.

Co prawda to tyle z dodatkowych funkcji monitora GB3461WQSU-B1. Chyba że jeszcze wspomnę o trybie redukcji niebieskiego koloru. Tryb ten wspomoże nasze oczy i nie będą się tak męczyć w nocy, ale czy ktoś będzie specjalnie wchodził w menu OSD i tam to zmieniał? Wątpię. Łatwiej i szybciej użyć wbudowanej funkcji w Windows (wyświetlanie nocne).

Podsumowanie

iiyama G-Master GB3461WQSU to monitor skierowany dla bardzo wymagających graczy, którzy potrzebują 34 cali do grania. Biorąc pod uwagę oferowaną specyfikację to cena w cale nie zabija. Monitor jest do dostania za około 2000 PLN (oczywiście za tyle był w momencie pisania recenzji). Perspektywa gry na 34 cali mocno podnosi wrażenia podczas grania ale wiadomo, że trzeba mieć dobry sprzęt, aby wykorzystać potencjał prezentowanej rozdzielczości. Trochę bez sensu kupować UWQHD, by pogrywać na średnich opcjach graficznych.

Cóż… plusiki wymienione pora przejść do minusików. Na wstępie tego akapitu muszę wspomnieć o tym, czym się chwali producent. Jest to obsługa HDR.. no szkoda, że tylko HDR Ready i na tym zakończę. Wspomnę też o zastosowanych głośnikach fajnie, że są, ale w sumie producent mógł sobie odpuścić ten temat, gdyż zastosowane głośniki nie mają basów i po prostu są słabe.. Pomijam fakt menu OSD i umiejscawiania guzików, gdyż w sumie jak raz to ustawimy to nie wracamy do ustawień.