IHG pojedzie na EU Masters! ESCA żegna się z szóstym sezonem Ultraligi

Autor: Krzysztof Sarna

O wszystkim już wiemy! IHG jest ostatnią polską ekipą, która zgarnęła slota na European Masters. Organizacja Fryderyka “Veggie’ego” Kozioła pokonała w 2. rundzie dolnej drabinki Team ESCA Gaming.

Co prawda European Masters było główną stawką pojedynku pomiędzy IHG a Teamem ESCA Gaming. Jednak na tym się przecież nie kończy, bo Eścik i jego koledzy powalczą o awans do wielkiego finału szóstego sezonu Ultraligi.

Illuminar Gaming 1:0 Team ESCA Gaming

Gangplank / Lee Sin / Viktor / Aphelios / Thresh vs. Olaf / Xin Zhao / Ryze / Ezreal / Braum

Spotkanie rozpoczęło się od zabicia smoka przez IHG w 7 minucie. Pierwsza krew nie tylko na pierwszej mapie, ale i w całym tym spotkaniu przelała się późno, bo dopiero w 9. minucie. Krystian “Chris” Dobrzyński po zejściu na dolną aleję wyeliminował Franciszka “Harpoona” Gryszkiewicza. Chwilę później jednak doszło do zabicia Herolda przez TEG, co przełożyło się na zniszczenie dwóch wież na górnej alei. W tym samym czasie zawodnicy Bartłomieja “VoVa” Ryla pozbawili wieży przeciwników na bocie, a jednocześnie dołożyli na swoje konto drugiego drake’a. W czternastej minucie doszło do walki drużynowej, z której zdecydowanie lepiej wyszło Illuminar, bo dopisało na swoje konto kolejne dwa fragi (3:0). Dwie minuty później IHG dołożyło jeszcze eliminację na środku, a w dodatku zaopatrzyło się w Herolda. W 21. minucie organizacja “OKA” miałą ochotę na Barona, ale reprezentanci Teamu ESCA Gaming zapędzili te chęci. Różnica w złocie wynosiła jednak już dwa tysiące na korzyść Dominika “Zamulka” Bieli i jego kompanów. 24. minuta równała się z chęcią pozyskania duszy przez Illuminar, ale to TEG mógł się cieszyć z kradzieży smoka, przez co samo spotkanie się przedłużyło. Wygrana walka drużynowa w 30. minucie przez Illuminar Gaming teoretycznie oznaczała koniec tego spotkania, ale przez brak stworów została jeszcze końcowa wieża i Nexus. Koniec końców duża przewaga złota, a także dusza dała się we znaki, wszak IHG objęło prowadzenie po 33. minutach.

Illuminar Gaming 2:0 Team ESCA Gaming

Camille / Viego / Viktor / Varus / Thresh vs. Renekton / Lee Sin / Kog’Maw / Ezreal / Braum

Do pierwszego zabójstwa mogło dojść już w 4. minucie, kiedy to Chris postraszył na górnej rzece Xeonerra. Jednak co się odwlecze to nie uciecze, bo Dawidsonek został odesłany do fontanny przez Eścika, przy pomocy oczywiście Dobrzańskiego. Po dziesiątej minucie doszło do wymiany na dole, przez co xCharm, LeQu i Chris dopisali na swoje konta po zabójstwie. Jednak to ESCA przejęła inicjatywę zdobywania smoków po poprzedniej mapie, bo w szesnastej zdobyła drugiego. Osiem minut później doszło do walki drużynowej, w której został wyeliminowany Chris. Przejęty obszar przez “ESKĘ” zaowocował Nashorem. Dokładnie w 26. minucie rozpętała się wielka wojna, bo wyeliminowany został Jaqen, Dawidsonek i marlon. Po stronie IHG z kolei z życiem pożegnał się xCharm i Chris, ale dzięki temu udało się zabić pierwszego smoka, a jednocześnie wzbogacić o złoto. Wraz z upływem czasu Teamowi ESCA Gaming zaczęło brakować pomysłu na grę. 38. minuta to jeszcze większy teamfight, w wyniku którego Tomasz “Eścik” Skwarczyński dokonał quadry i tym samym poprowadził swoją drużynę do wyniku 2:0.

Team ESCA Gaming 1:2 Illuminar Gaming

Fiora / Trundle / Viktor / Sivir / Thresh vs. Gnar / Xin Zhao / Orianna / Tristana / Alistar

Trzecia lokacja była pierwszą szansą IHG na zakończenie tego starcia. Pierwsza krew miała miejsce w piątej minucie, a przelał ją Harpoon na Zamulku, ale już po chwili Chris odpowiedział podwójną eliminacją. Team ESCA Gaming już od początku obrał sobie za cel dolną aleję i to wychodziło, bo grający Zamulek Tristaną miał w jedenastej minucie na swoim koncie trzy zgony. Dwie minuty później Jaqen sam poradził sobie na topie. Doskonałym opisem tamtego stanu rzeczy była przewaga ponad dwóch tysięcy złota przez TEG. Nie da się ukryć, że Gryszkiewicz radził sobie bardzo dobrze, bo dokładał kolejne eliminacje, a w dodatku zniszczył pierwszą wieżę. “ESKA” z chwili na chwilę prezentowała się coraz lepiej, a to za sprawą wzięcia Herolda w siedemnastej minucie i powiększenia przewagi golda do czterech tysięcy. Powrót do tego spotkania dla Illuminar na pewno łatwy nie był, ale w wyniku drużynowej walki to właśnie ta ekipa zgarnęła Nashora. W praktyce jednak ten na wiele się nie zdał, bo Dawidsonek odprawił do piachu trzech rywali. Po upływie pół godziny ESCA miała już na swoim koncie duszę, a także Barona. Co więcej – przewaga złota wynosiła już 7 tysięcy! Zakończenie i złapanie kontaktu w całym meczu było tylko kwestią czasu, bo Nexus został zbity w 34 minucie.

Illuminar Gaming 3:1 Team ESCA Gaming

Gnar / Viego / Viktor / Ezreal / Rakan vs. Fiora / Trundle / Kog’Maw / Tristana / Thresh

Jak się okazało – czwarta mapa była ostatnią w tym pojedynku. Chris poradził sobie z mającym poziom przewagi Dawidsonkiem, a miało to miejsce w czwartej minucie. Wszystko zaczęło się pięknie kreować dla Illuminar w siódmej mionucie, kiedy do LeQa na górze poszedł Chris z xCharmem, co przełożyło się na statystyki 3/0/0 dla dżunglera IHG. Nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że to gracze Bartłomieja “VoVa” Ryla dyktowali warunki w tej grze. W 17. minucie dzięki pokonaniu Harpoona i marlona udało się zdobyć Herolda. Kluczowa okazała się walka drużynowa w 24. minucie. Kiedy ESCA robiła Barona i w zasadzie wszystko wydawało się przesądzone, wtedy pojawił się on. xCharm, ale wszystko wykończył Eścik. Eścik, który zdobył dwa fragi, a Illuminar dzięki wygraniu teamfighta przejęło Nashora. W 33. minucie doszło do zwrotu akcji, bo to Dawidsonek ukradł Barona, przez co zwycięstwo ponownie stało się otwartą kwestią. Chwilę później IHG zniszczyło Inhibitor i zdobyło smoczą duszę, przez co bilet na European Masters został zdobyty w 40. minucie.

MVP: Kamil “xCharm” Linchard

W szóstym sezonie Ultraligi pozostały już tylko trzy drużyny. Przypomnijmy, że wczoraj PDW sensacyjnie pokonało 3:0 AGO ROGUE i już czeka na swojego oponenta w wielkim finale. Tym będzie właśnie AGO ROGUE albo dzisiejszy triumfator – Illuminar Gaming. Fakty jednak są takie, że wszystkie te trzy formacje pojadą na European Masters Summer. Starcie premiowane awansem do finału Alior Bank Ultraligi zostanie rozegrane w nadchodzący wtorek, 10 sierpnia.