Respawn.pl

Jak trenować swojego aima w CSGO? Część 2

Autor: Wiktor Setlak

Czas na drugą część naszego poradnika dotyczącego aima w CS:GO. W pierwszej odsłonie tego poradnika przejrzeliśmy sposoby na trening umiejętności strzeleckich poprzez serwery deathmatch, 1 na 1 oraz retake’y. Poprawę naszego skill’a możemy przyrównać do nauki jazdy na rowerze – wszyscy musieliśmy na niego wsiąść, i mimo bolesnych upadków, jechać do przodu próbując, zachować równowagę. Brzmi prosto…szkoda, że kilkanaście lat wcześniej nie było to takie banalne.

Analogicznie do nauki jazdy na rowerze, w CS:GO najskuteczniej nauczycie się strzelać grając DM, ponieważ zmusza Was do pełnej koncentracji, bo konfrontujecie się z rywalem. Do tego dochodzi aspekt kontroli swojego rozwoju – grając DM widzicie swoje postępy na tabeli wyników. 

Niestety, granie DM w sytuacji, w której ciągle umieracie, przegrawszy pojedynek aimowy z przeciwnikiem będzie bezowocne, dlatego w drugiej części tego poradnika chciałbym zademonstrować sposoby i taktyki polepszania swoich umiejętności mechanicznych od podstaw. Trening naszych umiejętności strzeleckich jest podobny do nauki jazdy na rowerze, zatem zamierzam tym poradnikiem doczepić dwa małe kółka do naszego roweru, które ułatwią Wam naukę. Skoro dopiero zaczynasz swoją przygodę z grą, jesteś stosunkowo nowym graczem lub grasz od dłuższego czasu, ale dopadła Cię stagnacja  – poświęć chwilę na szczegółową lekturę tej publikacji. Gdy grasz już od pewnego czasu i ciągle się rozwijasz-  prawdopodobnie już znasz techniki, o których mowa. Jednakże może i Ciebie uda mi się zainspirować czymś nowym. Oddaję głos profesjonalnym graczom, dzięki który mogłem stworzyć poniższy felieton w formie siedmiu punktów.

Mechanika aima

Gdzie nauczyć się mechaniki celowania i flickowania? Podstawy, które budują jakość i pewność naszych strzałów można ćwiczyć na wiele sposobów. Dobrym patentem jest odwiedzenie tej strony. Nie rozbudujecie tam swojej pamięci mięśniowej w CS:GO, lecz nauczycie się flicków, które są jedną z podstaw aima. Następnie, jak opanujecie trochę mechaniki na aimboosterze, polecam pobrać YPRAC Aim Arena z warsztatu Steam. Umiejętnie korzystając z mapy, rozbudujecie swoją pamięć mięśniową, poznacie lepiej swoją czułość myszy i nauczycie się flicków w pionie, skosie i poziomie. Ponadto mapa oferuje trening kontroli odrzutu poszczególnych broni oraz czasu reakcji.

Optymalizacja ustawień

Jest to lekka dygresja. Czy czułość, na której gracie, tak naprawdę Wam odpowiada? Warto sobie postawić to pytanie na samym początku, ponieważ kluczem do sukcesu w rozwoju aima jest systematyczność w treningu oraz przyzwyczajenie się do swoich ustawień. Nie wolno zmieniać czułości po każdym nietrafionym fragu. Nie radzę sugerować się czułością ulubionego pro, bo nie ma jednej najlepszej czułości. Tutaj musicie znaleźć czułość, która Wam odpowiada.

Trening na botach

Kolejnym krokiem do okiełzania aima jest przeniesienie się ze strzelania do czerwonych kropek na strzelanie do botów. W tym celu polecam inkorporować do swojego planu treningowego mapy takie jak Aim Botz i Yprac Bot Arena. To między innymi tym mapom swój nieziemskim umiejętnością zawdzięczają TenZ, NiKo i s1mple. Jako instrukcje korzystania załączam filmik tureckiego zawodnika, który uważany jest za wschodzącą gwiazdę. 

Spray pattern

Jeżeli Wasze flicki są już na wysokim poziomie, teraz należy zainteresować się kontrolą full-auto z broni, które są przez Was używane. W tym celu można pobrać mapę Recoil Master z warsztatu Steam lub wejść na AimBotz. Wybrać broń i puścić serię z całego magazynka w ścianę, przeładować i przy następnej serii kontrolować broń w przeciwnych kierunkach. Zwycięzca Majora ELEAGUE Atlanta 2018 Timothy “autimatic” Ta zademonstruje wam to najlepiej.

Znajomość map i prefire’ów

Warto pobrać mapy turniejowe, które w warsztacie Steam przygotował Yprac. Nauczycie się na nich prefire’ów i odpowiedniego wychylania się na podstawowe pozycje, które może zajmować Wasz przeciwnik.

Analiza demek

Aby rozwinąć swojego aima w pełni, należy oglądać POV’y profesjonalnych zawodników. Demka można pobierać po zakończonym meczu z serwisu HLTV.org i oglądać w CS’ie lub zajrzeć na kanał POV&Demos. Warto także oglądać swoje mecze i je analizować. W obu przypadkach trzeba zapisywać swoje wnioski.

Movement

Wasz aim w trakcie meczu zależy od movementu. Musicie koniecznie opanować counter strafe (ADAD). Prawdziwa sztuka tkwi w umiejętności szybkiego zatrzymania się i oddania celnego strzału. Na movement również musimy poświęcić czasu, jednak aby pomóc wam w szybszej nauce, polecam obejrzeć filmik ze wskazówkami.

Rutyna treningowa

Na koniec należy spisać swoją rutynę treningową. Musi ona zawierać trening pamięci mięsniowej (aimbotz, yprac), trening recoila (recoil master, aimbotz), trening movementu oraz DM. Powinniście ciągle widzieć postępy, a jeśli dopadła was stagnacja, oznacza to, że powinniście rotować swoim planem treningowym.

Posłowie autora:

Liczę, że powyższe rady przydadzą się w Waszym treningu aima w CSGO. Rozwój w tej grze daje wiele satysfakcji, wierzcie mi. Pamiętajcie też o tym, że na Wasze umiejętności zależą także od sprzętu: monitor, myszka, klawiatura, podkładka, łącze internetowe oraz komputer. Być może część z Was stopują braki w sprzęcie. Przynajmniej tak było ze mną – 1500 godzin grałem na myszce za 20zł, monitorze 60hz i klawiaturze membranowej. Wraz z przeprowadzką do nowego mieszkania, zainwestowałem w mysz Zowie EC2-b, monitor 144hz i światłowód. Moja gra poprawiła się diametralnie. Do tego zważajcie na fakt, że w aim (zdolności mechaniczne) stanowią jedynie 1/3 Waszego skilla. Jeżeli chcecie się stać lepszymi graczami, a nie tylko lepszymi aimerami, musicie rozwijać również komunikację i game sense. Życzę powodzenia :D!