Respawn.pl

Jak wybrać monitor do grania?

Autor: Partner serwisu
monitor do grania

Monitor do grania to jeden z najbardziej istotnych sprzętów dla fanów gier komputerowych. W końcu jest odpowiedzialny za wyświetlenie tego, co dzieje się w konkretnej grze. Bez właściwego modelu możemy zauważać niektóre rzeczy trochę wolniej.Chociaż różnice są minimalne, to na wyższym poziomie umiejętności nieodpowiedni monitor do grania stanowić będzie duży problem i da sporą przewagę przeciwnikom. Jak zatem wybrać najlepszy z nich?

 

Każdy zdaje sobie sprawę, do czego służy monitor komputerowy. Ma wyświetlać nam obraz, który generuje karta graficzna. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic nazbyt skomplikowanego. Tak naprawdę monitory mogą mieć różne przeznaczenie, a liczba technologii i funkcji sprawia, że wybór właściwego nie jest prostym zadaniem. Dobry monitor do grania winien posiadać odpowiednie cechy. Niemniej jednak, co to znaczy odpowiednie?

Przekątna ekranu i rozdzielczość

Podstawowe parametry każdego monitora to maksymalna wyświetlana rozdzielczość, jak i przekątna ekranu. Rozmiar ekranu w duży stopniu to sprawa indywidualna. Zależny będzie od naszych preferencji, jak i miejsca dostępnego choćby na biurku. Niektórym wystarczą modele mające przekątną 21,5 całą, inni zaś muszą mieć nawet 27-calowe urządzenia. Warto jednakże wspomnieć, że większość z pośród profesjonalnych graczy korzysta z modeli 24-calowych, gdyż są one dość duże, a przy tym nie wymagają od użytkownika zbytniego wodzenia wzrokiem. W przypadku większych monitorów wzrokiem trzeba będzie objąć znacznie większy obszar, zatem można nie dostrzec na czas czegoś, co dzieje się akurat z boku monitora.

Z rozdzielczością będzie już trochę innaczej. Można przyjąć dosyć łatwą zasadę, że im będzie ona wyższa, tym dla nas lepiej. Jednakże nic nie jest aż tak proste, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim wysoka rozdzielczość to duże obciążenie dla karty graficznej. O ile z wysokimi ustawieniami i full HD bez żadnego problemu poradzi sobie np. GTX 1060 z 6 GB pamięci RAM, o tyle do 4K najlepiej będzie kupić GTX-a 1080, albo nawet i 1080 To, które kosztują tyle, co niektóre komputery w całości. Warto jednakże zachować rozsądek. Nie ma sensu wybierać monitora do grania, jeżeli nasz komputer nie poradzi sobie z wyświetleniem aż tak wielu pikseli na ekranie. Za bardziej rozsądny wybór można uznać 2K, czyli 2560×1440 pikseli, jednakże większości użytkowników wystarcza na ogół Full HD 1920×1080 pikseli.

Jaki rodzaj matrycy powinien mieć monitor do grania?

W wypadku monitorów można wyróżnić trzy główne rodzaje matryc : IPS, VA i TN. Niewątpliwie producenci przygotowali kilka różnych wariantów pobocznych, jak chociażby SVA, niemniej jednak w gruncie rzeczy dosyć łatwo ułożyć wybrane technologie według was, zalet, jak i osiągów. Najczęściej spotykane, a przy tym najtańsze są matryce TN. Mają najniższy czas reakcji, czyli są najszybsze. Jednakże odwzorowują najgorzej kolory, jak i posiadają najgorsze kąty widzenia. Lepsze pod tymże względem będą zdecydowanie matryce IPS, niemniej będą wolniejsze i droższe. VA znajdują się po środku rankingu pod każdym z aspektów – szybkości działania, odwzorowania kolorów i ceny.

Jaką będzie najlepiej wybrać w przypadku monitora do grania? Wszystko będzie zależało od tego, w co zamierzamy właściwe grać. Przykładowo dla graczy CS:GO, albo LoL-a najbardziej istotna będzie prędkość działania matrycy, zaś kolory to sprawa drugorzędna. Zresztą większość graczy i tak wykorzystuje cyfrową poświatę, która sprawia, że barwy są nienaturalne. Z kolei w tytule dla jednej osoby, chociażby w Wiedźminie 3, warto będzie zadbać o kolory w jak najlepszej odsłonie. Dzięki temu prezentowane obrazy będą jeszcze lepszej jakości. Niewątpliwie nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby na monitorze IPS grać także w Counter-Strike’a, niemniej jednak to zdecydowanie przerost formy nad treścią. Porównaj ceny monitorów w sklepie eltkom.pl/komputery/monitory-i-akcesoria/dla-graczy.html

Czas reakcji matrycy

Czas reakcji matrycy to jeden z najbardziej istotnych parametrów monitora dla graczy. Świadczy o tym, z jaką prędkością piksele będą mogły zmieniać swój stan, czyli wyświetlić następne klatki obrazu. Zasada jest bardzo łatwa – im mniej, tym lepiej. Problem w tym, że producenci nie chwalą się zbytnio tymże parametrem, a przynajmniej nie w takim stopniu jak powinni. W prawie 90% przypadków znaleźć można informacje na temat czasu reakcji GtG, czyli między odcieniami szarości. Ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie możemy także przesadzać. W monitorach mających odświeżenie 60 Hz obraz zmienia się co 16,6 na. Zaś w urządzeniach 144 Hz co 7,9 ms.

Sprawdź test monitora przygotowany przez sklep Eltkom: