IzakTV

Strona główna » Klucze CS:GO — jak działają i gdzie je zdobywać?

Klucze CS:GO — jak działają i gdzie je zdobywać?

Autor: Partner serwisu

Klucze stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu CS:GO — czasem mówi się żartobliwie, że niektórzy spędzają więcej czasu przy kluczach i skrzynkach niż w samej rozgrywce na mapie. Jednak dla początkujących graczy cały ten ekosystem owiany jest pewną tajemnicą — czym dokładnie są klucze? Dlaczego są istotne w takiego rodzaju grze jak CS:GO? Odpowiedzmy zatem na te pytania.

Klucze CS:GO. Czym dokładnie są?

W dużym uproszczeniu jest to produkt cyfrowy, który pozwala na otwarcie tzw. skrzynki, również należącej do ekosystemu gry. Skrzynki zawierają innego rodzaju produkty, najczęściej skiny do broni lub graffiti. A zatem, z technicznego punktu widzenia, skrzynka jest możliwością wylosowania jakichś przedmiotów, a klucze CS GO umożliwiają przystąpienie do tego losowania.

Jego efektem jest otrzymanie konkretnego przedmiotu lub zestawu przedmiotów. Każdy z nich posiada określone prawdopodobieństwo wylosowania. Im jest rzadszy, tym – rzecz jasna – prawdopodobieństwo jest niższe. Ten element rachunku prawdopodobieństwa stanowi bardzo ważny element funkcjonowania całego ekosystemu Steam, ponieważ na jego podstawie obliczana jest przypuszczalna wartość danego skina. Równanie to opiera się na szansach na wylosowanie konkretnego przedmiotu, a także cenie klucza.

Ile kosztują klucze CS:GO?

Aktualna cena kluczy wynosi 2,49 dolarów. Jest to stała cena ustalona przez Valve, dzięki której o wiele łatwiej jest wyliczyć przypuszczalne ceny najrzadszych skinów i innych wartościowych przedmiotów. W obecnej sytuacji rynkowej klucze można kupić wyłącznie u Valve, lub ewentualnie skorzystać z takich, które zostały wypuszczone przed 28 października 2019 roku. Dlaczego? Jest z tym związany kawał gamingowej historii.

W przeszłości klucze były dokładnie tak samo swobodnym obiektem handlu jak skiny czy graffiti. Stanowiły swoistą walutę, znajdującą się w szerokim obiegu wśród graczy CS:GO. Valve zorientowało się jednak, że przeprowadzona w taki sposób cyrkulacja sprzyja procederowi prania brudnych pieniędzy. Z tego powodu od października 2019 roku zdecydowało się przypisywać wypuszczane klucze do konta Steam oraz zabronić handlu tym dobrem pomiędzy poszczególnymi graczami. Od teraz to skrzynki, graffiti czy skiny były przedmiotem handlu. Klucze zaś zostały z niego wyłączone.

Ówczesna sytuacja zawierała mały haczyk. Mianowicie, wszelkie klucze wypuszczone przed październikiem 2019 mogły wciąż być sprzedawane pomiędzy graczami. Oznaczało to zatem raczej stopniowe wygaszanie nielegalnego procederu niż radykalne jego ukrócenie. Wszystko po to, by nie krzywdzić niewinnych graczy.

Czy jest możliwość dostania kluczy za darmo?

Nie ma takiej możliwości. Klucze CS:GO są jednym z niewielu produktów w ekosystemie gry, które posiadają w miarę stałą cenę. Jeśli zobaczysz na jakiejś stronie internetowej reklamę świadczącą o tym, że ktoś przekaże ci darmowe klucze, lub też otrzymasz ciekawego maila z taką propozycją, lepiej nie sprawiaj sobie kłopotu i całkowicie to zignoruj — prawdopodobieństwo otrzymania go za darmo jest bardzo, bardzo nikłe.

Rodzaje kluczy w CS:GO

Produkty te dzielą się na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich są klucze uniwersalne, przy pomocy których otworzymy takie skrzynki jak CS:GO Weapon Case 1, 2 i 3, a także skrzynkę pochodzącą z Operacji Bravo. Klucze uniwersalne noszą nazwę CS:GO Case Key.

Drugim rodzajem są klucze poświęcone konkretnym wydarzeniom e-sportowym. Przy ich pomocy można otwierać tylko skrzynki opatrzone datami poszczególnych wydarzeń. Zaś trzecim są klucze dedykowane odpowiednim skrzynkom. Jak łatwo się domyślić, im większe prawdopodobieństwo wylosowania rzadkich przedmiotów w danej skrzynce, tym wyższa może być cena danego klucza.

Podsumowanie

Kupowanie kluczy do CS:GO powinno być traktowane ostrożnie i z rozsądkiem — w całym tym zjawisku znajduje się pewien element hazardu. Często zdarza się, że wartość zakupionego do konkretnej skrzynki klucza potrafi przekroczyć cenę zawartych w nim przedmiotów. Mimo to warto od czasu do czasu zakupić klucz i spróbować otworzyć skrzynkę. A nuż trafi się nam jakiś skin za kilkaset dolarów?