IzakTV

Strona główna » Kolejna afera na Twitch.tv. Streamerzy proszeni o usuwanie swoich klipów

Kolejna afera na Twitch.tv. Streamerzy proszeni o usuwanie swoich klipów

Autor: Paweł Wilk

Kolejny rozdział związany z prawami autorskimi i twórczością w internecie właśnie rozpoczął swoje istnienie. O co chodzi tym razem? O klipy streamerów Twitch.tv z lat 2017-2019, które łamały regulamin DMCA.

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się z tym tematem, to wyjaśnienie, czym jest DMCA. Digital Millennium Copyright Act jest jedną z wielu ustaw w Stanach Zjednoczonych, która ma pomagać w walce nielegalnym kopiowaniem treści. Jak ma się to do Twitch.tv? Kilka dni temu spora ilość twórców z całego świata otrzymało informację od administracji, że złamali prawo i w konsekwencji ich klipy zostały usunięte, a sam autor otrzymał ostrzeżenia. Te, kumulując się, doprowadzają do blokady całego konta.

W licznych zapytaniach osoby pracujące w Twitch.tv radziły streamerom usuwanie archiwalnych materiałów, a także klipów, które potencjalnie narażają na łamanie praw. Problemem jest duża ilość takich danych i brak pomocy ze strony administracji. Wiele zmieniłaby możliwość zbiorczego zaznaczania i usuwania. Niestety to temat przyszłości, ponieważ jeden z najpopularniejszych stron do udostępniania swoich gier umywa ręce. Twórcom pozostaje powstrzymanie się od puszczania ulubionej muzyki no, chyba że posiadają na nią licencję.