IzakTV

Strona główna » Koniec kłopotów wizowych – Niemcy wprowadzają wizę dla esportowców

Koniec kłopotów wizowych – Niemcy wprowadzają wizę dla esportowców

Autor: Aleksander Kurcoń

Można powiedzieć – w końcu! Niemcy są pierwszym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie wiz dla esportowców. Nowy system wizowy wejdzie w życie wiosną 2020 roku.

Pod koniec grudnia w Niemczech zdecydowano się na wprowadzenie dedykowanych wiz dla esportu. Już wiosną 2020 zawodnicy spoza Unii Europejskiej nie będą musieli obawiać się o ewentualne kłopoty z pobytem na terenie Niemiec. Dla wszystkich graczy spoza UE przewidziano łatwą procedurę otrzymywania wiz. Te będą obowiązywały tak długo, jak kontrakty zawodników.

Wszystko to dzięki nowościom wprowadzonym wraz z nową ustawą imigracyjną. Niemiecki rząd i tamtejsze Landy uznały, że esportowa wiza wzmocni kraj jako potencjalnego gospodarza międzynarodowych imprez, a także umożliwi rekrutację zawodników i trenerów spoza UE. Oznacza to, że niemieckie organizacje i drużyny będą mogły bez problemu kontraktować zawodników z krajów, którego obywatele dotychczas musieli starać się o wizę do Niemiec. Są to głównie kraje afrykańskie i azjatyckie, a także biedniejsze państwa amerykańskie. Wśród narodów potrzebujących wiz są obywatele m.in. Korei Południowej, Chin czy Rosji, a więc miejsc, w których esport jest bardzo popularny. Łatwiejszy proces wizowy to również koniec potencjalnych problemów dla drużyn z w.w. krajów, które przyjeżdżały do Niemiec na turnieje. Ten zabieg głównie ma jednak wesprzeć tamtejszą scenę esportową, o czym wspomina Niemiecka Federacja Esportowa ESBD:

Niemiecka wiza esportowa będzie dużą zaletą w przypadku organizowanych wydarzeń na naszym terenie. Jesteśmy pierwszym krajem, który ustanowił specjalną kategorię wizową dla esportu. Liczymy, że dzięki temu zabiegowi w Niemczech odbędzie się jeszcze więcej międzynarodowych turniejów esportowych. Pomysł ten mógłby być wdrożony w innych państwach. Wymagania wizowe dla profesjonalistów esportowych powinny zostać zharmonizowane na poziomie międzynarodowy, aby ułatwić dostęp do turniejów i lig na całym świecie. – mówi Hans Jagnow, prezes ESBD.

Istnieją jednak pewne wymagania, które muszą spełnić zawodnicy. Są to:

  • minimalny wiek 16 lat,
  • stała pensja,
  • potwierdzenie aktywności zawodowej przez federację esportową.

ESBD ogłosiło jednak, że zadba o ostatni punkt i będzie współpracować z organizacjami. W Niemczech organizowane są główne ligi europejskie takie jak Riot Games League of Legends European Championship, PUBG Europe League. Ponadto co roku w Kolonii odbywa się jedna z najważniejszych imprez – ESL One.