Respawn.pl

Lampa do projektora. Kiedy potrzebna jest wymiana?

Autor: Partner serwisu

Projektory znajdują powszechne zastosowanie. Są wykorzystywane podczas konferencji, na spotkaniach biznesowych, w szkole i na uczelni. Coraz częściej stosuje się je również w domach jako uzupełnienie kina domowego. Każdy sprzęt ma swoje ograniczenia, a w przypadku projektorów jest to przede wszystkim żywotność lampy. Jak często należy wymieniać lampę? Co zrobić, aby ograniczyć koszty wymiany?

Przeciętny czas działania lampy

Lampy stosowane w projektorach nie gasną nagle, wyczerpują się stopniowo, emitując coraz słabsze światło. Termin wymiany lampy jest w dużej mierze zależny od częstotliwości użytkowania. Im częściej włączamy projektor i im dłużej za każdym razem pracuje, tym wcześniej efektywność lampy zacznie się obniżać. Jeżeli jest używana w standardowym trybie, zaleca się wymianę mniej więcej co 1 000 godzin pracy. Można jednak zapewnić jej optymalną żywotność, uruchamiając tryb ekonomiczny, a wtedy wymiana staje się konieczna co 2 000 godzin pracy. Ilość godzin sprawnego działania lampy może się nawet podwoić, jeżeli projektor będzie za każdym razem właściwie włączany i wyłączany. Nowoczesne lampy szybko się rozgrzewają i umożliwiają wyświetlanie najlepszej jakości obrazu.

Czy konieczna jest wymiana całej lampy?

Gdy lampa w projektorze zacznie słabnąć, nie oznacza to konieczności zakupu nowego sprzętu. Wystarczy kupić nową lampę i umieścić ją na miejscu starej. Istnieje możliwość zakupu lampy z obudową lub wyboru samej żarówki. Wówczas żarówkę umieszcza się w obecnej obudowie. Należy pamiętać, aby była dostosowana do modelu projektora. Jeżeli będzie dysponować zbyt dużą mocą, może dojść do awarii urządzenia. Bez względu na to, czy została podjęta decyzja o zakupie oryginalnej lampy, czy też tańszego zamiennika, musi być dostosowana do parametrów i wymogów danego modelu projektora. Znalezienie lampy dopasowanej do urządzenia nie przysparza trudności, ponieważ producenci wyraźnie zaznaczają jej przeznaczenie. Odpowiednie lampy do projektorów różnego rodzaju można znaleźć tutaj: https://seltrade.pl/lampy-do-projektorow. Wiele zamienników nie odbiega jakością od oryginałów, ale ważny jest wybór producenta znanego na rynku, aby zyskać gwarancję, że lampa będzie działała sprawnie i długotrwale.

 

Skorzystanie z fachowej pomocy czy samodzielna wymiana?

Istnieją firmy, które oferują możliwość wymiany lampy, ale w porównaniu z jej ceną jest to kosztowna usługa. Dokonując wymiany we własnym zakresie, oszczędza się nawet 30% całej kwoty, którą trzeba by było wydać, korzystając z propozycji fachowców. Biorąc pod uwagę, że jest to czynność, którą trzeba realizować, co pewien czas, korzyści finansowe są wyraźne. Wymiana lampy nie jest szczególnie skomplikowana. Najłatwiej wymienić lampę w obudowie, ale również wyjęcie starej żarówki i włożenie nowej nie przysparza wielkich trudności. Wystarczą podstawowe umiejętności posługiwania się śrubokrętem. Samodzielna wymiana umożliwia zaoszczędzenie na eksploatacji projektora, co jest niewątpliwie istotne z punktu widzenia każdego użytkownika.