Respawn.pl

Logitech G305 to bezprzewodowa doskonała i wytrzymała myszka?

Autor: Marcin Skrętkowicz
Logitech G305

Dobra żywotność baterii, szybka reakcja dzięki czujnikowi “hero”, ergonomiczność – tak właśnie producent opisuje swoją bezprzewodową myszkę Logitech G305 ale czy tak jest naprawdę?

Nie wiem, czy Was też zaczęły irytować kable, bo mnie strasznie. Wszędzie ich pełno.. Nie można nigdzie się oddalić bez zdejmowania słuchawek czy też położyć na łóżku i podłączyć komputer do telewizora, i pogrywać sobie na klawiaturce w jakiegoś Battlefielda. Na szczęście dwa problemy rozwiązałem zaopatrując się w słuchawki i klawiaturę od Corsair. Niestety żaden producent nie oferował dobrej bezprzewodowej myszki.. aż do pewnego czasu.

Logitech G305 2

Przez długi czas bezprzewodowe przedmioty dla graczy miały dość długi czas reakcji oraz oferowały krótką żywotność na baterii. Logitech w swojej myszce G305 obiecuje dziesięciokrotny wzrost wydajności energetycznej. Dodatkowo w myszce zastosowano nowy czujnik “hero”, który oferuje 1 milisekundę opóźnienia. Co najważniejsze producent wycenił myszkę na około 250 zł, celując w średnią półkę sprzętu dla graczy.

Specyfikacja techniczna:

  • Śledzenie ruchów
    Czujnik: HERO;
    Czułość: 200–12 000 dpi
    Brak wygładzania/przyspieszania/filtrowania
    Maks. przyspieszenie: >40 G
    Maks. szybkość: > 400 IPS
  • Czas reakcji
    Format danych USB (16 bitów na oś)
    Raportowanie położenia przez USB: 1000 Hz (1 ms)
    Mikroprocesor: 32-bitowy ARM
  • Trwałość
    Przyciski (lewy / prawy): 10 milionów kliknięć
    Podstawa z PTFE: zasięg 250 km
  • Dane fizyczne
    Wysokość: 116,6 mm
    Szerokość: 62,15 mm
    Głębokość: 38,2 mm
    Masa: 99 g

Myszka od Logitecha jest pokryta czarnym matowym kolorem (w sprzedaży istnieje również biała wersja). Plastik, z którego wykonano myszkę jest bardzo wysokiej jakości. Co więcej, bardzo solidny. Dodatkowym atutem jest fakt, że powłoka lakiernicza jest odporna na osady brudu. Stety lub nie myszka waży 99 gramów i do tej bardzo niskiej wagi trzeba się przyzwyczaić. Zwłaszcza jak korzystało się z ciężkiej mychy. Warto też wspomnieć, że baterie do myszki umieszcza się pod górną pokrywą. Tam również jest gniazdo na odbiornik USB.

Logitech G305 3

Ogólnie myszka ma tradycyjny układ. Poza lewym i prawym przyciskiem myszka posiada dwa dodatkowe przełączniki z lewej strony. Oczywiście kółko również posiada przycisk. Producent udostępnił program, który służy do przypisania odpowiednich klawiszy do innych funkcji i makr. W dodatku w programie można kontrolować czułość w czterech etapach od 200 do 12 000 dpi.

Logitech G305 6

Według producenta myszka na jednej baterii wytrzyma 250 godzin lub dziewięć miesięcy. Ta druga wartość jest raczej nie realna, chyba że ktoś używa komputera przez kilka godzin dziennie. Natomiast pierwsza wartość jest jak najbardziej okej. Tyle myszka wytrzymuje przy intensywnym graniu po kilka godzin dziennie. Ale nie ma lekko.. myszka zasilana jest pojedynczą baterią AA przez co musimy zaopatrzyć się w kilka sztuk baterii rocznie. Szkoda, że nie zastosowano dodatkowego źródła zasilania np. mały akumulatorek, który starczałby na 8 godzin ciągłej eksploatacji. Wtedy na noc można by było podłączyć do ładowania, by kolejnego dnia znów używać myszki bez obaw na krótszy czas baterii.

Logitech G305 7

Mysz jest podłączona przez odbiornik USB, który działa w paśmie 2,4 GHz. Mysz praktycznie błyskawicznie zostaje rozpoznana i budzi się z trybu gotowości w kilka milisekund.

Logitech G305 5

Jak jest naprawdę?
Podsumowując G305 to sprzęt którego mi brakowało. Myszka od Logitecha zapewnia solidną konstrukcję, a jej dodatkowy atut – bezprzewodowości sprawdza się również w grach. Myszka przekonała mnie pod względem jakości oraz żywotności bateria. Z początku ciężko było się przyzwyczaić do jej niskiej wagi przechodząc z Rivala 700. Jedynym zarzutem jaki mogę mieć to brak asymetrycznej konstrukcji przez co myszka nie nada się dla osób leworęcznych. Czujnik “HERO” radził sobie bardzo dobrze. Żadne okruchy czy kurz nie stanowiły problemu. Teflonowe ślizgacze umożliwiają płynne ślizganie i wydaje mi się, że wytrzymają bardzo długi czas (według producenta żywotność ślizgaczy to 250 kilometrów).
Logitech G305 4
Z czystym sumieniem mogę polecić myszkę dla graczy, których denerwują kable.

Urządzenie testowe zostało dostarczone przez firmę Logitech.