Respawn.pl

Mój własny NAS. Wszechstronny Nimbustor dla profesjonalistów, graczy i nie tylko

Autor: Partner serwisu

Rozproszenie latami pieczołowicie zgromadzonych informacji pomiędzy różne źródła potrafi znacząco uprzykrzyć codzienne obowiązki, nawet w tak niewielkiej przestrzeni jak home office. Późniejsze czerpanie przyjemności obcowania z bogatą acz również rozrzuconą biblioteką multimediów także może dostarczyć wyzwań. Na szczęście istnieją wygodne sposoby na szersze zintegrowania kilku platform użytkowych. Jednym z nich może okazać się inwestycja w domowy serwer typu NAS.

Realizując własną działalność gospodarczą, oczywiście zależnie od branży, generujemy masę informacji. Pod tym stwierdzeniem podpisze się choćby każdy fotograf, grafik a nawet youtuber prowadzący profesjonalny kanał. To samo tyczy się rozrywki. Mimo popularności usług w chmurze na naszych komputerach, telefonach i tabletach wciąż znajdziemy dziesiątki ulubionych plików MP3 a kolekcje filmów skrzętnie poukrywane na płytach DVD lubią znikać w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Z biegiem czasu ten pozornie kontrolowany harmider przeradza się w prawdziwy chaos. Urządzenia typu NAS, obecne na rynku od już kilku dobrych lat, są jednym z efektywniejszych sposobów na uporządkowanie osobistego archiwum.

Poznaj swojego NAS-a

N-A-S, czyli Network Attached Storage, to nic innego jak niewielki komputer pełniący rolę dysku sieciowego. Działając całkowicie niezależnie od naszego głównego stanowiska pracy służy głównie do archiwizacji informacji oraz bezpiecznego udostępniania danych poprzez sieć lokalną lub Internet innym użytkownikom, o ile posiadają odpowiednie uprawnienia. Siła współczesnych rozwiązań typu NAS tkwi głównie w intuicyjnym, prostym w obsłudze oprogramowaniu, a także szeregu darmowych usług pozwalających rozbudować multimedialny aspekt sprzętu. Na tym tle szczególnie ciekawie wypada seria dysków sieciowych Nimbustor oferowanych przez ASUSTOR.

zy1vmvphwfq51if

fot. materiały prasowe

ASUSTOR to marka powołana do życia przez dobrze znaną komputerowym entuzjastom firmę ASUS. Na jej ofertę składa się szeroka gama produktów, od prostych i przystępnych cenowo, po nietuzinkowy sprzęt skrojony pod wymagających konsumentów. Dla serii Nimbustor producent proponuje dwa urządzenia: AS5202T (Nimbustor 2) i AS5304T (Nimbustor 4). Pierwszy model posiada dwie kieszenie na dyski natomiast drugi cztery, choć na tym nie kończą się techniczne różnice. Po długiej przerwie ASUSTOR wrócił do współpracy z Intelem w efekcie, czego do wnętrza obu konstrukcji powędrowały procesory z rodziny Gemini Lake. Nibustor 2 otrzymał dwurdzeniowego Celerona, podczas gdy większy brat pochwali się czterordzeniową jednostką o nazwie J4105. Oba CPU współpracują z pamięcią DDR4, tym samym odprawiając na emeryturę wysłużone moduły DDR3.

fot. materiały prasowe

Nimbustor na tle swoich starszych braci oraz szerokiej konkurencji wyróżnia przede wszystkim zastosowanie dwóch portów Ethernet 2.5 Gigabit, co od razu sugeruje również możliwość korzystania z tzw. agregacji łącza. W konsekwencji mając do dyspozycji odpowiedni switch lub router łączny transfer danych „po kablu” będzie wynosić w pełni respektowane 5Gbe. Całkowite zrezygnowanie z klasycznego standardu 1Gbe, obecnego od lat w notebookach i komputerach, wydaje się zasadnym posunięciem w sprzęcie tej klasy. Natomiast, jeśli jesteśmy na bakier z przewodami sieciowymi, NAS posiada jeszcze możliwość bezprzewodowego komunikowania się z siecią lokalną. Wystarczy sięgnąć po kompatybilny adapter Wi-Fi USB, dzięki czemu zyskujemy pełną swobodę w tym gdzie postawimy nasz sprzęt.

Osobisty serwer do pracy i multimediów

W przypadku drobnego biznesu NAS, w opozycji do opłacania subskrypcji za różne usługi, może okazać się realną oszczędnością. Głównie dlatego, ponieważ w jednym miejscu integrujemy kilka lub nawet kilkanaście zróżnicowanych funkcji bazujących na darmowych rozwiązaniach dostarczonych przez ASUSTOR. Tworząc kopie zapasowe odpowiednie zadania skonfigurujemy według indywidualnych potrzeb mając do dyspozycji: zdalną synchronizację, backup lokalny i zewnętrzny (One Touch Backup na nośnik USB), na serwer FTP oraz do chmury w postaci ASUS WebStorage, Google Drive i nie tylko. Do tego nie wolno nie wspomnieć o narzędziach do edycji dokumentów, zarządzania klientami poczty, wirtualizacja, integracji lokalnego monitoringu, użytkowania własnego serwera VPN i wiele więcej. Jednym słowem sky is the limit, bowiem usługa App Central posiada szereg ciekawych rozwiązań dla współczesnego biura.

65e5Xk2qb2inpr2

fot. materiały prasowe

Programy LooksGood (film), SoundsGood (muzyka) i Photo Gallery (zdjecia) to święta trójca każdego domowego centrum rozrywki. Niekwestionowaną zaletą tych rozwiązań jest nie tylko centralizacja zasobów multimedialnych, ale także elastyczne przydzielanie uprawnień do zdalnego dostępu choćby z urządzeń mobilnych. Mając bogatą kolekcję muzyki i korzystając ze swojego indywidualnego identyfikatora Cloud ID a następnie sięgając po apkę AiMusic – dostępna dla Androida oraz iOS – otrzymujemy własną alternatywę dla Spotify. Nimbustor dodatkowo wyposażono w wyjście HDMI 2.0a, dzięki czemu każdy monitor lub starszy telewizor przerodzi się w rasowy smart TV na miarę naszych czasów. Wsparcie dla sprzętowego dekodowania 4K (HEVC + VP9 10bit Profile2) zapewnia płynne odtwarzanie materiału wideo w bardzo wysokiej jakości. Czterordzeniowy układ Intela z tym zadaniem nie ma najmniejszych problemów.

0qsekp0a46z9bgm

fot. materiały prasowe

Sprzętowi laicy nie powinni bać się pierwszej konfiguracji swojego NAS-a. Spece z ASUSTOR zadbali, aby autorski system ADM, który notabene bazuje na popularnym Linux, był jak najbardziej przystępny dla każdego. Multum opcji zostanie zoptymalizowanych bez naszej ingerencji, a bardziej obyci w sieciowych protokołach mogą przebierać w szeregu zaawansowanych funkcji. Polonizacja interface’u i licznych samouczków naturalnie pomaga w ogólnej nawigacji. Gdy już podejmiemy decyzję o zakupie sprzętu koniecznym jest jeszcze samodzielnie doposażenie się w dyski. W tej kwestii wybór jest bardzo szeroki, ponieważ można przebierać w bogatej ofercie jednostek HDD i SSD różnych producentów. Ostatecznie posiadający cztery kieszenie Nimbustor 4, prócz podstawowej konfiguracji JBOD (dyski pracujące niezależnie od siebie), pozwala na wybór kilku typów macierzy RAID: 0, 1, 5, 6 oraz 10. Każde z tych rozwiązań pomoże w należytym zabezpieczeniu archiwum oraz uzyskania optymalnej wydajności w kwestii odczytu i zapisu danych

Nimbustor = gaming bez ograniczeń

NAS powinien zainteresować osoby działające półprofesjonalnie jak również hobbystycznie w świecie streamingu i tworzeniu contentu na wszelakie media społecznościowe. ASUSTOR Live to usługa pomocna w streamowaniu w rozdzielczości do 4K ze standardem HDR z desktopowego oprogramowania pokroju OBS lub mobilnej aplikacji Streamlabs na kilka różnych platform jednocześnie: YouTube, Twitch, Mixer. W przeciwieństwie do restream.io, ASUSTOR Live nie wymaga nadprogramowych opłat, aby działać na wielu platformach i kanałach. Nagrania oczywiście można równocześnie zapisać na dysku do wykorzystania w przyszłości. Z drugiej strony aplikacja Takeasy pomaga pobierać już udostępnione filmy z YouTube i Twitcha w celach archiwizacji. Tym sposobem można automatycznie zapisać lokalnie wszystkie treści publiczne z wcześniej wybranego kanału.

ymw2wy0x8ue9nsX

fot. materiały prasowe

Urządzenia NAS coraz częściej pełnią rolę domowej bazy gier komputerowych. Niezależnie czy mówimy o pozycjach single lub multiplayer współcześnie tytuły powyżej 50 GB stały się standardem. W efekcie rozmiary w okolicach stu i więcej gigabajtów powoli przestają szokować, ale to nie znaczy, że ten stan rzeczy nie stanowi wyzwania względem konfiguracji platformy PC oraz wykorzystywania jej zasobów. Szczególnie jeśli postawiliśmy na kompaktowy komputer w formacie ITX tudzież notebooka, gdzie kubatura obudowy nie gwarantuje zbytnich możliwości manewru, jeśli idzie o rozbudowę liczby dysków.

Mając pod ręką gotowego do pracy NAS-a warto zainteresować konfiguracją urządzenia w taki sposób, aby zdalny nośnik danych przypisać na komputerze osobistym w postaci lokalnego dysku. Obsługiwany standard iSCSI to pełnoprawny protokół klasy duplex, który dzięki odpowiedniej konfiguracji potrafi zaskoczyć rezultatami jednoczesnego odczytu i zapisu danych. To bardzo istotne w przypadku współczesnych gier wzbogaconych o wysokiej jakości tekstury. NAS będzie znakomitym domem dla obszernych przygód dla pojedynczego gracza, podczas gdy bezpośrednio na komputerze zarezerwujemy miejsce dla regularnie ogrywanych online’owych pozycji. Jednocześnie z zalet NAS-a skorzystamy nie tylko w zaciszu domowym. W kontekście mniej wymagających sieciowych tytułów z powodzeniem posłuży podczas LANparty lub turnieju do współdzielenia gier i aktualizacji potrzebnych do sprawnego przeprowadzenia wydarzenia.

Inwestycja w przyszłość

Nimbustor reprezentuje wyższą półkę możliwości dysków sieciowych, co ma również odzwierciedlenie w potencjalnym koszcie zakupu. Cztero-kieszeniowy wariant tanim nabytkiem nie jest, a więc, jeśli interesuje nas wyłącznie wygodne magazynowanie informacji z uwzględnieniem zaledwie jednej czy dwóch funkcji multimedialnych, to ASUSTOR ma w swoim portfolio rozwiązania znacznie przystępniejsze cenowo. Dodatkowo chcąc wykorzystać pełnię potencjału Nimbustora 4 i jego mniejszego brata, szczególnie w kontekście portów Ethernet 2.5Gigabit, mogą okazać się konieczne dodatkowe inwestycje. Chodzi nie tylko o odpowiedni standard routera, ale może zechcemy doposażyć nasz komputer przykładowo w znacznie szybszą kartę sieciową. W konsekwencji jest to sprzęt skierowany do bardzo wymagających użytkowników. Choć z drugiej strony trzeba podkreślić, że jego parametry czynią go bardzo przyszłościową inwestycją. Dla profesjonalistów różnej maści ma to ogromne znacznie.

NAS dostarcza również innych korzyści. Przykładowo przenosząc dyski mechaniczne do zewnętrznego urządzenia redukujemy ilość wibracji i irytujących dźwięków generowanych przez komputer stacjonarny. Zresztą sam Nimbustor pochwali się kompaktowymi rozmiarami a jego minimalistyczne, wręcz uniwersalne wzornictwo pozwala wpasować się w niemal każdą przestrzeń, niezależnie czy jest to pokój gościnny lub biuro. Oprócz tego niewielki pobór energii i niskie temperatury, przekładające się na wysoką kulturę pracy, również są atutami trudnymi do przemilczenia. Nie ulega wątpliwości, że Nimbustor to koronny przykład na to, jak na przestrzeni ostatnich lat urządzenia typu Network Attached Storage stały się uniwersalne i bardziej przystępne dla szerszego grona konsumentów. W świecie, gdzie stały dostęp do informacji to nadrzędna wartość, szybko nauczymy doceniać się walory własnego NAS-a.