Respawn.pl

Najlepsze drużyny CS:GO 2020 roku! [IzakTV]

Autor: Marcin Kapusta

Wiele portali publikuje swoje rankingi, dlatego my też postanowiliśmy to uczynić. Oto zestawienie 10. najlepszych drużyn CS:GO 2020 roku według IzakTV!

 

10. compLexity

Gdy w 2019 powstawał skład compLexity, wiele osób kwestionowało wybór zawodników. Na początku 2020 roku popularny Juggernaut brał udział w różnego rodzaju kwalifikacjach do większych imprez. W styczniu europejsko-amerykańska ekipa zakwalifikowała się do DreamHacka Open Anaheim, w którym zajęła ostatecznie 3/4. miejsce. W marcu wzięła udział w 11. sezonie Pro Ligi, w którym odpadła już w fazie grupowej. Najlepszy okres drużyna przeżyła w maju i czerwcu. Wówczas podopieczni Jamiego “keity” Halla zwyciężyli aż cztery turnieje z cyklu Home Sweet Home, wzbogacając się o 120 tysięcy dolarów. Prawdziwa maszynka do robienia pieniędzy nieprawdaż? Pod koniec czerwca compLexity niespodziewanie wygrało europejskie finały BLAST Premier Spring 2020, pokonując w finale Team Vitality. Dzięki temu reprezentanci organizacji wywodzącej się zza oceanu zainkasowali ponad 330 tysięcy dolarów. 22 września młody i rokujący talent – Owen “oBo” Schlatter opuścił szeregi zespołu i postanowił powrócić do swojego domu, zlokalizowanego w Ameryce Północnej. Miesiąc później ogłoszono jego następcę, którym został Justin “jks” Savage – gwiazda australijskiej sceny CS:GO. Niestety, ale zmiana ta wyszła na gorsze, ponieważ Juggernaut mocno obniżył swoje loty. Kolejny cios dotknął formację przed startem globalnych finałów Intel Extreme Masters, bowiem Valentin “poizon” Vasilev musiał pilnie przejść operację. W turnieju tym zastąpił go gracz c0ntact Gaming – Otto “ottoNd” Sihvo.

Największe osiągnięcia compLexity w 2020 roku:

  • 1. miejsce – cztery wydarzenia z cyklu Home Sweet Home
  • 1. miejsce – europejskie finały BLAST Premier Spring
  • 3/4. miejsce – europejskie DreamHack Open Summer
  • 3/4. miejsce – europejskie IEM Beijing-Haidian

Filarem napędowym drużyny był jej prowadzący – Benjamin “blameF” Bremer, który w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy uzyskał średni rating na poziomie 1.23. Jest to doskonały przykład tego, że liderzy wcale nie muszą krążyć na dole tabeli.

Fot. BLAST

 

9. Fnatic

W ostatnim notowaniu światowego rankingu HLTV 2019 roku Fnatic znajdowało się na trzeciej pozycji. W styczniu nowym prowadzącym szwedzkiego zespołu został Maikil “Golden” Selim, którego sprowadzono z Cloud9. Początkowe wyniki zapowiadały się obiecująco, ponieważ KRIMZ i spółka dotarli do półfinałów IEM Katowice 2020, zakwalifikowali się do europejskiego Minora ESL One Rio oraz zwyciężyli 11. sezon ESL Pro League. Po serii świetnych występów Fnatic przegoniło Natus Vincere w zestawieniu HLTV i objęło fotel lidera… ale tylko na tydzień. W maju zaczęła się tragiczna passa skandynawskiej formacji, która trwała aż do września. W tym czasie zawodnicy zajmowali ostatnie lokaty w prestiżowych turniejach, takich jak ESL One Road to Rio, cs_summit czy też ESL One Cologne. 6 grudnia uplasowali się na trzecim miejscu w drugim sezonie franczyzowej ligi FLASHPOINT, przez co wzbogacili się o 100 tysięcy dolarów. Trzeba jednak przyznać, że szwedzka drużyna w ostatnich miesiącach prezentowała strasznie niestabilną formę. Ten czynnik spowodował między innymi, że ulokowała się dopiero na dziewiątej pozycji w naszym rankingu.

Największe osiągnięcia Fnatic w 2020 roku:

  • 3/4. miejsce – IEM Katowice
  • 1. miejsce – 11. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 3/4. miejsce – europejskie IEM New York
  • 3. miejsce – druga odsłona FLASHPOINTA
flusha fnatic iemkatowice

Fot. ESL

 

8. Liquid

Doskonale pamiętamy, jak reprezentanci Liquid w 2019 roku zdominowali światową scenę CS:GO. Wszyscy myśleli, że utrzymają swoją zwycięską passę w 2020, no ale niestety. W marcu dotarli do ćwierćfinałów IEM Katowice 2020, gdzie zostali zmiażdżeni przez Natus Vincere. Później cały esportowy świat z powodu pandemii został podzielony na regionalne dywizje, więc Stewie2K i spółka musieli toczyć batalie w Ameryce Północnej. Tam zwyciężyli m.in. 11. sezon Pro Ligi, a same wyniki były dość zadowalające. W sierpniu zakończyła się pewna era w Teamie Liquid. Nichollas “nitr0” Cannella porzucił karierę w CS:GO i przeszedł na VALORANTA, a do głównego zespołu dołączył młody talent – Michael “Grim” Wince. Nie obyło się również bez zmian w sztabie szkoleniowym. Nowym trenerem został Jason “moses” O’Toole, który zastąpił w obowiązkach Erica “adreNa” Hoaga. W listopadzie zawodnicy holenderskiej organizacji wybrali się do Europy, gdzie rywalizowali na regionalnych wyjadaczy. Na Starym Kontynencie wywalczyli m.in. drugie miejsce na globalnych finałach Intel Extreme Masters, inkasując tym samym 100 tysięcy dolarów. W ostatecznym pojedynku zostali rozgromieni przez duńskie Astralis wynikiem 3:0 (16:11, 16:11, 16:10). Zaraz po feralnym finale, Russel “Twistzz” Van Dulken poinformował, że był to jego ostatni mecz w barwach amerykańskiej drużyny. Aktualnie po internecie krążą plotki, że następcą Kanadyjczyka zostanie ojciec brazylijskiego esportu – Gabriel “FalleN” Toledo.

Największe osiągnięcia Teamu Liquid w 2020 roku:

  • 1. miejsce – 11. sezon ESL Pro League NA
  • 2. miejsce – wiosenna odsłona DreamHacka Masters Spring NA
  • 2. miejsce – letnia edycja DreamHacka Open NA
  • 4. miejsce – 12. sezon ESL Pro League NA
  • 2. miejsce – ESL One Cologne NA
  • 2. miejsce – globalne finały Intel Extreme Masters
ERu97U8WAAE9JdI

Fot. ESL

 

7. G2 Esports

W październiku 2019 zaszły duże zmiany w składzie G2 Esports. Hiszpańska organizacja wykupiła Nemanje “nexa” Isakovića oraz Nemanje “huNtera” Kovaća z CR4ZY. Serbska dwójka zastąpiła Lucasa “Lucky’ego” Chastanga oraz Richarda “shoxa” Papillona, który związał się z Vitality. Francusko-bałkańska ekipa doskonale rozpoczęła 2020 rok, ponieważ zwyciężyła swoją grupę w wiosennym BLAST  Premier Series i dotarła do wielkiego finału IEM Katowice, gdzie została zdominowana przez Natus Vincere. W maju i czerwcu Kenny “kennyS” Schrub i spółka wywalczyli wicemistrzostwo podczas ESL One Road to Rio i DreamHack Masters Spring. Od lipca do października wyniki formacji mocno się pogorszyły, co doprowadziło do zmian. 28 października G2 wykupiło Nikole “NiKo” Kovać z FaZe Clanu, lecz nie ujawniono kwoty całej transakcji. Niektórzy szacują, że mógł to być jeden z najdroższych transferów w historii CS:GO. Bośniak w wyjściowym składzie zastąpił Audrica “JaCkza” Juga, który został przeniesiony na ławkę rezerwową. Podopieczni Damiena “maLeka” Marcela z bałkańską gwiazdą na pokładzie zdołali już wygrać BLAST Premier Fall 2020 Regular Season oraz dotrzeć do półfinałów IEM Beijing-Haidian.

Największe osiągnięcia G2 Esports w 2020 roku:

  • 1/3. miejsce – wiosenna edycja BLAST Premier Regular Season
  • 2. miejsce – IEM Katowice
  • 2. miejsce – europejskie ESL One Road to Rio
  • 3/4. miejsce – europejskie ESL One Cologne
  • 2. miejsce – europejskie DreamHack Masters Spring
  • 1/3. miejsce – BLAST Premier Fall Regular Season
  • 3/4. miejsce – europejskie IEM Beijing-Haidian
kennys3 g2 iemkatowice20 730x380 1

Fot. Helena Kristiansson, ESL

 

6. FURIA eSports

FURIA eSports była bez wątpienia najlepszą drużyną CS:GO 2020 roku, wywodzącą się zza oceanu. Brazylijczycy na początku roku nie zdołali zakwalifikować się do IEM Katowice i ulegli Gen.G Esports w finale DreamHacka Open Anaheim. Pod koniec marca scena esportowa została podzielona na dywizję z powodu złej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Większość zespołów nie umiała odnaleźć się w internetowej rzeczywistości, ale wyjątek stanowiła m.in. FURIA. Latynoscy strzelcy zdominowali Amerykę Północną, wygrywając większość prestiżowych turniejów, takich jak ESL Pro League czy DreamHack Masters. Podopieczni Nicholasa “guerriego” Nogueira w październiku udali się w podróż do Europy, by powalczyć z lepszymi ekipami. Podczas pobytu w Serbii, Brazylijczycy zwyciężyli BLAST Premier Fall Showdown oraz awansowali do półfinałów DreamHacka Masters Winter.

Największe osiągnięcia FURII eSports w 2020 roku:

  • 2. miejsce – DreamHack Open Anaheim
  • 3. miejsce – 11. sezon ESL Pro League NA
  • 1/2. miejsce – wiosenna odsłona BLAST Premier American Showdown
  • 2. miejsce – ESL One Road to Rio NA
  • 3. miejsce – amerykańskie finały BLAST Premier Spring
  • 1. miejsce – wiosenna edycja DreamHacka Masters Spring NA
  • 1. miejsce – letnia odsłona DreamHacka Open NA
  • 3/4. miejsce – ESL One Cologne NA
  • 1. miejsce – 12. sezon ESL Pro League NA
  • 1. miejsce – IEM New York NA
  • 1/2. miejsce – BLAST Premier Fall Showdown
  • 3/4. miejsce – europejskie DreamHack Masters Winter
800px HEN1 StarSeries i League CS GO Season 8

Fot. StarLadder

 

5. Heroic

Pod koniec 2019 roku zawodnicy Heroic znajdowali się dopiero na 16. pozycji w światowym rankingu HLTV. Na początku 2020 nie zakwalifikowali się do IEM Katowice oraz zajęli 3/4. miejsce na DreamHacku Open Leipzig. W marcu skład Heroic został wykupiony przez chińskie FunPlus Phoenix, lecz umowa upadła, gdy Patrick “es3tag” Hansen postanowił dołączyć do Astralis. Wówczas od głównego zespołu odsunięto także Marco “Snappiego” Pffeifera. Cały kwiecień minął pod znakiem licznych roszad w szeregach formacji. Dołączyli do niej Rene “TeSeS” Madsen oraz Nikolaj “niko” Kristensen, którzy zostali sprowadzeni odpowiednio z Copenhagen Flames i OpTic Gaming. Zmiana nastąpiła również w sztabie szkoleniowym. Funkcję trenera głównego objął weteran – Nicolai “HUNDEN” Petersen, który zastąpił Frederika “LOMME” Nielsena. Odświeżona drużyna pod kierownictwem Caspera “cadiaNa” Mollera sukcesywnie zaczęła wspinać się w górę i zdobyła m.in. wicemistrzostwo podczas DreamHacka Open Summer. Duńczycy zaskoczyli wszystkich podczas turnieju ESL One Cologne, który udało im się wygrać. W jego trakcie pokonali takie elity, jak G2 Esports, Vitality czy Fnatic. Pod koniec października zwyciężyli DreamHack Open Fall, przez co wzbogacili się o 33 tysięcy dolarów. Zaraz po tym triumfie Martin “stavn” Lund i spółka uplasowali się na pierwszej lokacie w rankingu HLTV. Pozycję tę utrzymali przez niespełna miesiąc. W listopadzie i grudniu mocno obniżyli swoje loty, ale udało im się utrzymać w TOP5 świata.

Największe osiągnięcia Heroic w 2020 roku:

  • 1. miejsce – Home Sweet Home 5
  • 1. miejsce – LOOT.BET 6
  • 2. miejsce – europejskie DreamHack Open Summer
  • 1. miejsce – europejskie ESL One Cologne
  • 3. miejsce – 11. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 1. miejsce – DreamHack Open Fall
EOqPPTbXkAEy 8E 1024x683 1

Fot. ESL

 

4. BIG

Już pierwszego dnia 2020 roku nastąpiły zmiany w szeregach BIG. Nowymi nabytkami zostali Florian “syrsoN” Rische i Nils “k1to” Gruhne, którzy zastąpili Johannesa “nexa” Mageta oraz Owena “smooya” Butterfielda. Początkowe wyniki wyglądały tragicznie, ponieważ zespół nie zdołał zakwalifikować się do DreamHacka Open Anaheim oraz IEM Katowice, a ponadto odpadł w ćwierćfinałach drugiego sezonu United Masters League. Pod koniec stycznia zawodnicy zwyciężyli DreamHack Open na swojej rodzimej ziemi – w saksońskim Lipsku. Niemcy na przełomie kwietnia i maja wygrali dwa turnieje z cyklu Home Sweet Home oraz Merkur Masters S1. W okresie wakacyjnym odpalili machinę i zdominowali europejskie podwórko. Udało im się zwyciężyć trzy prestiżowe eventy z rzędu, przez co zainkasowali ponad 120 tysięcy dolarów. Niedługo później znaleźli się na szczycie rankingu HLTV, przeganiając takie marki, jak Vitality, G2 czy Natus Vincere.

BIG to bez wątpienia największe zaskoczenie sceny CS:GO 2020 roku. Berlińska organizacja w styczniu zajmowała dopiero 46. miejsce na świecie, a w grudniu już czwarte. Instynkt przywódczy tabseNa, magiczne deagle od k1to i tiziaNa, niesamowicie precyzyjna snajperka syrsoNa i XANTARESPEEK – każdy gracz stanowił cegiełkę sukcesu niemieckiej drużyny.

Największe osiągnięcia BIG w 2020 roku:

  • 1. miejsce – DreamHack Open Leizpig
  • 1. miejsce – dwa turnieje z cyklu Home Sweet Home
  • 1. miejsce – europejskie DreamHack Masters Spring
  • 1. miejsce – europejskie cs_summit 6
  • 1. miejsce – europejskie DreamHacka Open Summer
  • 3/4. miejsce – IEM Global Challenge
49445338256 a7c33ef7dc o

Fot. Stephanie Lindgren x DreamHack

 

3. Natus Vincere

W lutym 2020 doszło do przetasowań pokoleniowych w obozie Natus Vincere. Słowackiego weterana Ladislava “GuardiaNa” Kovaćsa zastąpił młody talent – Illya “Perfecto” Zalutskiy, który od dwóch lat związany był z Syman Gaming. W tym zestawieniu ekipa Denisa “electronica” Sharipova zdobyła wicemistrzostwo ICE Challenge 2020, wygrała swoją grupę w BLAST Premier Spring Series oraz zdominowała lanowy turniej – IEM Katowice 2020. W jego trakcie gigant z regionu CIS pokonał m.in. FaZe, NiP, Astralis, a w finale zdeklasował G2 Esports wynikiem 3:0 (16:4, 16:13, 16:2). Po tym triumfie Aleksandr “s1mple” Kostyliev i spółka wyprzedzili Astralis w światowym rankingu HLTV i stali się liderem klasyfikacji. Gdy na scenie zapanowała tzw. “era online”, zawodnicy Natus Vincere zaczęli wykazywać pełne słabości, ale nadal prezentowali solidną formę. Wygrali m.in. charytatywny event Gamers Withot Borders oraz regionalny turniej eliminacyjny do Majora – WePlay! Clutch Island. W październiku zajęli drugą lokatę w 12. sezonie europejskiej Pro Ligi, przez co wzbogacili sie ę50 tysięcy dolarów. W finale po bardzo wyrównanym starciu ulegli duńskiemu Astralis 2:3 (1:0, 16:12, 14:16, 19:22, 11:16). Pod koniec roku rosyjsko-ukraińska drużyna wywalczyła wicemistrzostwo IEM Beijing-Haidian oraz dotarła do półfinałów IEM Global Challenge.

Największe osiągnięcia Natus Vincere w 2020 roku:

  • 2. miejsce – ICE Challenge
  • 1/3. miejsce – wiosenna edycja BLAST Premier Regular Season
  • 1. miejsce – IEM Katowice
  • 4. miejsce – 11. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 1. miejsce – Gamers Without Borders
  • 1. miejsce – WePlay! Clutch Island
  • 2. miejsce – 12. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 2. miejsce – europejskie IEM Beijing-Haidian
  • 3/4. miejsce – globalne finały Intel Extreme Masters
natus vincere navi iem katowice 2020 winners 900x506 1

Fot. Bart Oerbekke x ESL

 

2. Vitality

Formacja znad Sekwany tragicznie rozpoczęła 2020 rok, ponieważ nie zakwalifikowała się do IEM Katowice i zajęła niskie lokaty podczas wiosennej odsłony BLAST Premier Regular Season i europejskiego ESL Pro League 11. W marcu szeregi francuskiego zespołu opuścił prowadzący – Alex “ALEX” McMeekin, który podjął taką decyzję z powodu zbyt napiętego harmonogramu. Jego następcą został 17-letni Kevin “misutaaa” Rabier, natomiast rolę lidera przejął Dan “apEX” Madesclaire. Zmiany wyszły na dobre, ponieważ zawodnicy w okresie wakacyjnym trzykrotnie zdobyli wicemistrzostwo prestiżowych turniejów. Mowa tutaj o europejskich finałach BLAST Premier, cs_summit 6 oraz ESL One Cologne. We wrześniu Vitality znalazło się na pierwszym miejscu w światowym zestawieniu HLTV. W połowie października organizacja wykupiła Nabila “Nivere” Benrlitoma z Teamu Heretics. Młodszy brat ScreaMa został szóstym graczem sekcji CS:GO i zmieniał się między mapami z misutąąą. Takie rozwiązanie dało niesamowite efekty, ponieważ w październiku i listopadzie Vitality zwyciężyło BLAST Premier Fall Regular Season i IEM Beijing-Haidian oraz dotarło do finału DreamHacka Open Fall.

Świetną robotę zrobił trener drużyny – Remy “XTQZZZ” Quoniam, który aktualnie uważany jest za jednego z najlepszych w swoim fachu. 32-latek doskonale użył potencjału Nivery i bezbłędnie zorganizował rotację poszczególnych graczy na wybranych mapach. Najważniejszym filarem francuskiej ekipy był oczywiście Mathieu “ZywOo” Herbaut, który ponownie może zostać wybrany najlepszym zawodnikiem CS:GO. Warto dodać, że 20-letni snajper przedłużył kontrakt ze swoim pracodawcą do 2024.

Największe osiągnięcia Vitality w 2020 roku:

  • 4. miejsce – europejskie ESL One Road to Rio
  • 1/2. miejsce – wiosenna edycja BLAST Premier European Showdown
  • 2. miejsce – europejskie finały BLAST Premier Spring
  • 2. miejsce – europejskie cs_summit 6
  • 2. miejsce – europejskie ESL One Cologne
  • 3/4. miejsce – europejskie IEM New York
  • 2. miejsce – DreamHack Open Fall
  • 1. miejsce – BLAST Premier Fall Regular Season
  • 1. miejsce – europejskie IEM Beijing-Haidian
  • 2. miejsce – BLAST Premier Circuit 2020
vitality

Fot. EPICENTER

 

1. Astralis

Rok 2020 dla Astralis był prawdziwą równią pochyłą. Dla Duńczyków nie zaczął się zbyt dobrze, ponieważ uplasowali się na ostatniej pozycji w wiosennym BLAST Premier Regular Season. Później udało im się dojść do półfinałów IEM Katowice i europejskiej Pro Ligi. W maju przerwę od profesjonalnej gry wzięli Lukas “gla1ve” Rossander i Andreas “Xyp9x” Hojsleth, którzy zmagali się z problemami zdrowotnymi i wypaleniem zawodowym. Miejsce weteranów zajęli Jakob “JUGi” Hansen oraz Marco “Snappi” Pfeiffer, a rolę prowadzącego objął Emil “Magisk” Reif. Niestety, ale skandynawscy strzelcy nie radzili sobie w nowej kompozycji, co obrazowały wyniki. W pewnym momencie byli nawet blisko wypadnięcia z czołowej 20. światowego rankingu HLTV. 1 lipca z zespołem związał się Patrick “es3tag” Hansen, któremu zakończył się kontrakt z Heroic. W tym samym miesiącu Astralis wykupiło Lucasa “Bubzkjiego” Hansena z MAD Lions. 22-latek zastąpił JUGiego, który opuścił szeregi organizacji. We wrześniu Lukas “gla1ve” Rossander powrócił z czteromiesięcznego urlopu zdrowotnego. Duńska drużyna w składzie dev1ce, dupreeh, gla1ve, Magisk i es3tag zwyciężyła 12. sezon ESL Pro League, inkasując tym samym niespełna 100 tysięcy dolarów. W październiku Xyp9x wrócił do głównego składu, lecz kilkanaście dni później es3tag został wykupiony przez Cloud9. W grudniu podopieczni Danny’ego “zonica” Sorensena całkowicie zdominowali scenę CS:GO, bowiem wygrali dwa turnieje najwyższego szczebla rozgrywkowego z rzędu. Warto wspomnieć, że w trakcie tych zmagań Bubzkji zmieniał się z Xyp9xem na poszczególnych mapach.

Największe osiągnięcia Astralis w 2020 roku:

  • 3/4. miejsce – IEM Katowice
  • 3. miejsce – 11. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 1. miejsce – europejskie ESL One Road to Rio
  • 1. miejsce – 12. sezon europejskiego ESL Pro League
  • 1. miejsce – europejskie DreamHack Masters Winter
  • 1. miejsce – globalne finały Intel Extreme Masters
  • 1. miejsce – BLAST Premier Circuit
81013 Cover Image Xyp9x Return Announced Will Join Astralis For BLAST Premier Fall 2020

Fot. BLAST