Respawn.pl

Projekt nowelizacji ustawy zakłada uznanie e-sportu za sport w Polsce

Autor: Sergiusz Lelakowski

Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad zmianą ustawy o sporcie. Jednym z celów projektu jest rozszerzenie samej definicji sportu, która od teraz miałaby także uwzględniać wszelkie aktywności umysłowe, mające na celu poprawę sprawności intelektualnej.

 

Prób uczynienia e-sportu prawdziwym sportem było już wiele, ale pod względem prawnym państwa wprowadzają zmiany dopiero od niedawna. W czerwcu bieżącego roku Ministerstwo Sportu Rosji wydało rozporządzenie, w którym oficjalnie uznało e-sport dziedziną sportu, dzięki czemu gracze podróżujący na turnieje będą mieli łatwiejszy dostęp do wiz. W Szwecji o wprowadzenie podobnego pomysłu w życie walczy Emil “HeatoN” Christensen, były gracz CS 1.6 i menedżer Ninjas in Pyjamas.

Wszystko wskazuje na to, że do tego typu zmian już w niedługim czasie może dojść w Polsce. Nowelizacja ustawy o sporcie, obecnie opracowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, zakłada zmianę definicji sportu wskazanej w art. 2 ust. 1 ustawy. Jej obecnie brzmienie to:

Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przy projekcie ustawy pojawiła się informacja, że “niewystarczający jest również zakres definicji sportu, która w dzisiejszym stanie prawnym nie obejmuje aktywności umysłowej”, z kolei celem zmian ma być “rozszerzenie definicji sportu o aktywność umysłową i zaliczenie do aktywności uznawanych za sport aktywności umysłowych, których celem jest poprawa ogólnej sprawności intelektualnej, w tym myślenia przyczynowo skutkowego oraz koncentracji”. Pod to zalicza się e-sport, który do tej pory był pomijany przez ustawodawcę.

Trudno na tym etapie prac określić, jak konkretnie na e-sportowców wpłynie zmiana ustawy. Idąc śladem innych państw można domyślać się, że gracze będą mieli ułatwiony proces zdobywania wiz przy podróżowaniu na turnieje. Patrząc w nieco dalszą przyszłość, więcej państw uznających e-sport za dziedzinę sportu mogłoby otworzyć furtkę graczom komputerowym na Igrzyska Olimpijskie, o co również zabiegała część działaczy e-sportowych.

Należy również pamiętać, że powyższe propozycje pochodzące z Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie są wiążące. Projekt zmiany ustawy musi przebyć długą drogę zanim wejdzie w życie, a do tego czasu jego założenia mogą ulec zmianie. Ponadto program Ministra Sportu i Turystyki na przyszły rok nie wymienia zmiany statusu e-sportu w najważniejszych celach.

Mimo to już teraz warto zwrócić uwagę, że władza ustawodawcza w Polsce nie pozostaje zupełnie obojętna wobec wciąż rozwijającego się e-sportu.