Respawn.pl

Nowy system kwalifikacji do WESG, brak slota dla Polski!

Autor: Aleksander Kurcoń

WESG 2019 zmienia system kwalifikacji. W finałach turnieju weźmie udział 24 drużyny z całego świata.

W poprzednich latach WESG tworzyło dedykowane kwalifikacje dla polskiej drużyny. Co ciekawe, był to ewenement w Europie, bowiem cały Stary Kontynent był podzielony na łącznie cztery strefy kwalifikacyjne, a tylko kraj znad Wisły miał zapewnionego swojego kandydata. Teraz jednak doszło do zmiany. Polska została wcielona w wschodni region kwalifikacji. Oznacza to, że o jednego slota na turniej główny Polacy powalczą z drużynami z: Albanii, Bułgarii, Cypru, Gruzji, Grecji, Kosowa, Północnej Macedonii, Rumunii, Słowenii i Turcji. Odbędą się dwie tury otwartych kwalifikacji: 15-16 listopada i 22-23 listopada. Zamknięte kwalifikacje, które wyłonią jednego szczęśliwca odbędą się w dniach 25 listopada – 12 grudnia.

Co z innymi zmianami?  Przede wszystkim dopuszczono dwóch obcokrajowców w szeregach drużyn. W poprzednich latach w turnieju mogły startować tylko drużyny jednolite narodowo. Teraz otwarto drogę również dla miksów międzynarodowych. Zmieniono również ilość miejsc na turnieju głównym. W poprzedniej edycji mieliśmy zobaczyć 32 drużyny na LANie, jednak kilka zespołów nie pojawiło się ostatecznie w Chinach z różnych przyczyn. W tegorocznej edycji zdecydowano się na 24 zespoły w turnieju finałowym. Pula nagród wynosi milion dolarów. Finały odbędą w marcu 2020 roku w Chongqing.

Model przyznawania slotów:

Region Kraje Ilość miejsc
CIS Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia, Ukraina 1
Afryka cały kontynent bez RPA 1
Wschodnia Europa Albania, Bułgaria, Cypr, Gruzja, Grecja, Kosowo, Północna Macedonia, Polska, Rumunia, Słowenia, Turcja 1
Północna Europa Dania, Estonia, Finlandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Szwecja 2
Zachodnia Europa Belgia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Monako, Holandia 1
Centralna i południowa Europa Andorra, Austria, Czechy, Niemcy, Węgry, Włochy, Liechtenstein, Malta, San Marino, Słowacja, Hiszpania, Szwajcaria 1
Bałkany Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra 1
MENA Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen 1 miejsce w finałach APAC (w finale głównym dwie najlepsze drużyny APAC)
Tajwan Tajwan 1 miejsce w finałach APAC (w finale głównym dwie najlepsze drużyny APAC)
Zachodnia Azja Izrael, Irak, Jordania, Liban, Palestyna 2 miejsca w finałach APAC (w finale głównym dwie najlepsze drużyny APAC)
Korea Południowa Korea Południowa 1 miejsce w finałach APAC (w finale głównym dwie najlepsze drużyny APAC)
Południowa Azja Afganistan, Bangladesz, Butan, Timor Wschodni, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan, Sri Lanka 2 miejsca w finałach APAC (w finale głównym dwie najlepsze drużyny APAC)
Chiny Chiny 1
Indonezja Indonezja 1 (BTRG)
Afryka RPA 1 (Energy)
Zaproszone drużyny 4
Rosja Rosja 1
Oceania Australia, Nowa Zelandia 1
Ameryka Północna USA, Kanada 2
LATAM Ameryka Południowa i Środkowa 3