IzakTV

Strona główna » Patriot Viper Elite II 3200 MHz – Ramy dla budżetowych komputerów?

Patriot Viper Elite II 3200 MHz – Ramy dla budżetowych komputerów?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Kontynuujemy naszą podróż po testach modułów pamięci DDR4 od Patriot. Tym razem testujemy pamięć dla osób, które  szukają wydajnych pamięci ale bardziej pod budżetowe komputery, bowiem na testy wzięliśmy Viper Elite II 2x8Gb 3200 MHZ.

Patriot Memory to amerykańska firma, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci VIPER, niezawodnych i szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Idąc z duchem czasu oraz rosnącą popularnością e-sportu i gamingu Patriot stworzył w ostatnim czasie także własną markę peryferii gamingowych VIPER GAMING, gdzie oferuje m.in. klawiatury. Charakterystyczną cechą linii viper jest bardzo dobrze przemyślany i sensowny kompromis, pozwalający zaoferować klientowi zawsze najlepsze i możliwie najwydajniejsze rozwiązania w bardzo atrakcyjnych cenach.

Ostatnio na nasz warsztat wzięliśmy dwa różne moduły w tym najmocniejsze RAM’y od Patriot Viper 4 Blackout 4400 Mhz oraz kolorowy brat – Viper Gaming Black RGB 2x8Gb 3600 MHZ z podświetleniem RGB, które możemy spotkać już prawie na każdym podzespole komputera. To jednak nie o kolorkach będziemy dzisiaj mówić, a o modułach z mniejszym taktowaniem przygotowane bardziej pod budżetowe zestawy komputerowe.

Specyfikacja techniczna

  • Bazowe częstotliwości: PC4-21300 (2666MHz),
  • Bazowie Timingi: CL19-19-19-43,
  • Częstotliwość XMP: PC4-25600 (3200MHz),
  • Timinigi XMP: 18-22-22-42,
  • Napięcie XMP: 1.35V,
  • Gwarancja: dożywotnia, ograniczona.

Platforma testowa

Kilka ciekawostek

W ostatnim moim teście pochwaliłem Patriot za bardzo dobre RAM’y i bardzo długo zastanawiałem się czy testowany produkt rzeczywiście będzie na tyle wydajny, aby znów go pochwalić.  Bowiem od pamięci liczę na dobrą wydajność. Co więcej model Elite II nie oferuje żadnego oświetlenia LED RGB. Wreszcie coś, co pięknie wygląda  i tym samym możemy cieszyć się niską ceną produktu bo jest to kwota ~375 PLN (w dniu pisania niniejszej recenzji).

W przypadku Viper Elite II  2x8Gb 3200 MHZ mamy do czynienia z dwoma kostkami po 8GB. Standardowo kostki ustawione są na częstotliwość 3200 MHZ, co oczywiście możemy zmienić po podkręceniu ich w ustawieniach. W przypadku tego modelu musimy liczyć się z opóźnieniem 18 CL i pojemnością od 8 do 64 GB. W Viper Elite II 2x8Gb 3200 MHZ znajdują się dwuczęściowe aluminiowe radiatory, które odpowiadają oczywiście za utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Przeczytaj więcej – Recenzja przenośnych głośników Audictus!

Szkoda, że Patriot nie wyposażył testowane pamięci RAM w kości Samsung B-Die. Znajdziemy tutaj natomiast kości Nanya A-Die. Co oczywiście ograniczy możliwości podkręcania ale też bez znaczącej tragedii. Nadal mamy dostęp do pozmieniania timingów na troszkę niższe niż to przewidział producent.

Podsumowanie

Nie ma się czego dziwić. Tak jak to pisałem wyżej recenzowane pamięci pasują idealnie do bardziej budżetowych konfiguracji. Stosowanie ich z bardzo wydajnymi procesorami nie ma najmniejszego sensu. Stracimy na tym wiele, zwłaszcza w połączeniu z procesorami od AMD, gdzie dodatkowa częstotliwość ma ogromne znaczenie (wraz z niższymi timingami). Cena 375 PLN jak za 3200 Mhz uważam za bardzo rozsądną i tym samym polecam moduły w połączeniu z jakimiś intelami i3 albo i5 z zablokowanym mnożnikiem.

Partnerem recenzji jest marka