Respawn.pl

Plextor M8Se(Y) 256GB – Kolejny wspaniały dysk SSD na PCIe?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Plextor to wiodąca firma w produkcji szerokiej maści dysków SSD. W nasze ręce trafił najnowszy dysk SSD Plextor M8Se(Y) o pojemności 256 gigabajtów wyposażonego w interfejs PCIe Gen3x4 oraz dodatkowo z zainstalowanym radiatorem z podświetleniem LED!

Kiedy testowałem pierwszy dysk SSD NVMe, M8Pe(Y) firmy Plextor, byłem pod wrażeniem. Dysk M8Pe(Y) to oparty na pamięci MLC (TOSHIBA 15nm Toggle MLC (FLASH NAND). Wówczas dysk wywarł na mnie ogromne wrażenie. Charakteryzowała go niska wydajność QD oraz testowany model M8Pe(Y) posiadał wówczas najlepszy radiator, jaki można było sobie wymarzyć na dysku SSD.

Niestety Plextor przez długi czas borykał się z problemem niedostępności pamięci MLC od Toshiba i w związku z tym postanowił wydać serię dysków M8Se – bazują one na bardziej dostępnych pamięciach 15-nm TLC. W zasadzie M8Se to ten sam dysk co M8Pe. Z tym, że ma pamięć TLC zamiast MLC.

Plextor M8SeY 6

M8Se(Y) wyposażony został w kontroler Marvel 88SS1093 Gen3 x NVMe, a współpracuję z pamięcią wykonaną w 15-nm procesie technologicznym. Oczywiście jest to pamięć TLC od Thosiba z własnym wewnętrznym oprogramowaniem. Oprogramowanie Plextora zawiera technologię bufora SLC o nazwie PlexNitro. Podobno przyśpiesza to działanie, zwiększa żywotność i nie wpływa na pojemność dysku. Dodatkowo producent poprawił chłodzenie aluminiowego radiatora w wersji “Y”, wprowadzając ergonomiczny kształt. Nie zapomnijmy o tym, że Plextor nie zapomniał o panującej modzie i w swoim dysku zastosował niebieskie diody LED, które reagują na aktywność dysku.

Plextor M8SeY 5

Specyfikacja techniczna:

Ogólne:

  • kontroler: Marvell 88SS1093;
  • kości pamięci: TOSHIBA 15nm Super High Perfomance TLC
  • pamięć cache: 512MB LPDDR3;
  • pojemność: 256 GB;
  • obudowa: M.2 2280;
  • interfejs: PCIe Gen 3 x4 z użyciem NVMe Express;
  • temperatury: od 0°C do około 70°C.

Wydajność producenta:

  • zapis sekwencyjny: 1000 MB/s;
  • odczyt sekwencyjny: 2400 MB/s;
  • Prędkość odczytu losowego: 205 000;
  • Prędkość zapisu losowego: 260 000.

Inne:

  • wymiary: długość: 176 mm, szerokość: 121 mm, wysokość: 22 mm;
  • waga: 200g;
  • bezawaryjna praca starcza na 1,500,000 godzin;
  • producent objął produkt 3 letnią gwarancją.

Patrząc na powyższą specyfikację fabryczną można zaobserwować brak różnicy w wydajności między modelem M8Se(Y), a bardziej przystępnymi cenowo modelami M8SeG. Warto zwrócić uwagę, że podwójną liczbę pamięci cache LPDDR3. Zazwyczaj jest stosunek 1:1 z pojemnością. Warto też wspomnieć o dostępnych technologiach jak TrueSpeed czy też TrueProtect. Technologia TrueSpeed zapewnia wydajność na tym samym poziomie po wielu miesiącach użytkowania. Nawet przy prawie pełnym zapełnieniu dysku. Natomiast TrueProtect to wieloetapowy automatyczny mechanizm do sprawdzania błędów i wykonywany jest przez oprogramowanie układowe. Tym samym technologia ta zapewnia bezproblemowy dostęp do danych. Ostatnia użyta technologia w dysku od tajwańskiego producenta to PlexNitro. Zwiększa ona przesyłanie danych przy użyciu technologii buforowania SLC, która nie wpływa na wydajność.

Plextor M8SeY 4

Platforma testowa:

Test:

Plextor M8Se

Plextor M8Se AS SSD

Podsumowanie:

Dysk Plextor M8Se(Y) to z pewnością jeden z najszybszych dysków SSD opartym na TLC. Szczerze powiedziawszy to nie spodziewałem się takiej wydajności. Oczywiście wszystko przekłada się na cenę, gdyż obecnie dysk kosztuje około 650 zł i jest ciężko dostępny na polskim rynku.
Plextor M8SeY 2
Szkoda, że tajwańska firma zdecydowała się na wykorzystanie pamięci TLC niż brnąć w jeszcze lepsze od MLC. Nie można też zapomnieć o zastosowanym systemie chłodzenia. Plextor ulepszył swoją formułę i dzięki temu możemy mocno wykorzystywać potencjał. Swoją drogą radiator ten wykonano bardzo elegancko co dodaje dyskowi atrakcyjności, zwłaszcza z użyciem LED’ów w kolorze niebieskim.
Mimo wszystko dysk nie jest idealny ale rzeczywiście jest wart uwagi, jeżeli ktoś potrzebuje taką “moc” w transferze plików. W grach oczywiście nie odczujemy wielkiej różnicy względem zwykłych SSD – no może kilka sekund podczas wczytywania poziomów.
Plextor M8SeY 3
[review]