IzakTV

Strona główna » Przełączniki w klawiaturach mechanicznych Genesis – które wybrać i dlaczego?

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych Genesis – które wybrać i dlaczego?

Autor: Michał Maćkowski
przełączniki

Klawiatury mechaniczne to już standard wśród profesjonalnych, ale i amatorskich graczy, którzy wiedzą, że sprzęt faktycznie ma znaczenie. Dzisiaj na warsztat weźmiemy przełączniki używane w klawiaturach naszego partnera – Genesis. 

Klawiatury mechaniczne to dla wielu już standard w zestawie komputerowym, a ich ilość i szeroka oferta może u niejednego konsumenta spowodować zawroty głowy. Dlatego dzisiaj wraz z naszym partnerem – Genesis przyjrzymy się klawiaturą z różnymi rodzajami przełączników i podpowiemy, które wybrać.

Przełączniki – Kailh Red

Jednym z przodujących przełączników w klawiaturach są popularne i konkurencyjne dla Cheery MX – Kailh, które w ofercie Genesis występują w dwóch rodzajach – czerwonych i brązowych. Czerwone Kailh charakteryzują się szybką reakcją, krótkim skokiem aktywacji oraz działaniem linearnym. Oznacza to, że siła nacisku na klawisz musi być cały czas taka sama. Ten rodzaj przełączników głównie używany jest do gier i skierowany do graczy, a to ze względu na możliwą szybką reakcję w CS:GO czy League of Legends. Czerwone przełączniki nie są specjalnie popularne dla osób, które sporo piszą na komputerze.

Czerwone Kailh w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturze Thor 400 RGB

Kailh Brown

W ofercie naszego partnera znajdziecie także klawiatury z brązowymi przełącznikami od Kailh. Tutaj sprawa ma się nieco lepiej dla osób, które na co dzień pracują na komputerze. Mimo że brązowe przełączniki są troszeczkę głośniejsze, to ich aktywacja następuje w połowie kliku, a siła nacisku musi być nieco wyższa. Faza wyczuwalnego przeskoku oraz głębsza aktywacja lepiej spisują się w trakcie pisania, kiedy to wykonanie tak zwanego “miss clicka” staje się rzadkością. Wiadomo, że do wszystkiego można się przyzwyczaić i jest to w większości kwestia czasu, jednak z doświadczenia wiemy, że nie jest to takie proste i warto przed zakupem dowiedzieć się nieco więcej o użytych przełącznikach w sprzęcie i wybrać idealnie pasujące dla siebie.

Brązowe Kailh w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturach Thor 401 RGB oraz RX85 RGB

Przeczytaj więcej – Genesis Thor 401, czyli nowa klawiatura, która zaskakuje swoim designem!

Przełączniki – Content Slim Blue

Jeżeli jesteście fanami klawiatur niskoprofilowych, to Genesis ma dla Was propozycję z przełącznikami Content Slim Blue. Jak to w przypadku niebieskich przełączników mamy do czynienia z wyraźnym dźwiękiem podczas kliknięcia, ale i w tym przypadku także niskim punktem aktywacji, który wynosi 1.2mm. Co ważne Content Slim Blue możemy porównać do czerwonych przełączników, a to ze względu na wrażliwość przycisków. Siła jaka potrzebna jest do aktywacji, wynosi 45 gram.

Content Slim Blue w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturze Thor 420 RGB

 

Outemu Red

Genesis w swoim asortymencie ma także klawiatury z przełącznikami Outemu, a dokładnie z trzema ich wersjami – Red, Blue i Brown. Czerwone przełączniki działają liniowo, a ich skok aktywacyjny wynosi około 2 mm. Co ważne są bardziej wrażliwe w porównaniu do brązowych przełączników i sytuacja wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku Kailh’ów. Outemu Red potrzebują siły nacisku do aktywacji na poziomie 50 gram i są najczęściej wybieranymi przełącznikami tego producenta, bowiem najlepiej spisują się do gier.

Outemu Red  w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturach Thor 300 TKL RGB oraz Thor 100 RGB

Przeczytaj więcej – Na co zwracać uwagę przy zakupie fotela gamingowego?

Outemu Blue

Przejdźmy do niebieskiej wersji przełączników od Outemu, które już na start charakteryzują się dźwiękiem wydobywanym podczas kliku. Oprócz tego przełączniki działają nielinearnie i mają wyczuwalny skok aktywacyjny, co automatycznie nie każdemu może się spodobać. Sama siła nacisku musi być nieco większa w porównaniu do czerwonych przełączników tego samego producenta i wynosi 60 gram.

Outemu Blue w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturach: Thor 380 RGB, Thor 300 TKL, Thor 300 RGB Limited, Thor 300

Outemu Brown

Brązowe przełączniki od Outemu także często wybierane są do klawiatur, które mają służyć nie tylko do gry, a to między innymi ze względu na wyczuwalny, ale nie tak mocno słyszalny próg aktywacji jak w przypadku niebieskich przełączników. W porównaniu do czerwonych Outemu, brązowe przełączniki potrzebują nieco większa siłę aktywacji, bo 55 gram. Co ważne próg aktywacji jest taki sam, czyli 2mm.

Outemu Brown  w ofercie Genesis dostępne są w klawiaturze Thor 300 RGB

Rekomendowane

Co zatem warto wybrać? Jeżeli poszukujcie klawiatury niskoprofilowanej, to Genesis ma taką w ofercie. Mowa tutaj o Thor 420 RGB, która posiada także aluminiową obudowę i uwielbiane przez wielu kolorowe podświetlenie. W przypadku klawiatury, z której korzystać będziecie głównie do gier takich jak League of Legends czy CS:GO to polecamy klawiatury z czerwonymi przełącznikami, a dokładnie  Thor 300 TKL RGB (Outemu Red) lub Thor 400 RGB (Kailh Red).

Jeżeli na co dzień nie tylko gracie, ale czas przy komputerze spędzacie także pracując to polecamy wybrać klawiaturę z brązowymi przełącznikami, które lepiej spisują się przykładowo podczas pisania. W ofercie naszego producenta znajdziecie tę wersję przełączników w klawiaturach RX85 RGB, Thor 401 RGB oraz w Thor 300 RGB.