IzakTV

Strona główna » Razer Huntsman V2 Analog – najdroższa klawiatura na rynku?

Razer Huntsman V2 Analog – najdroższa klawiatura na rynku?

Autor: Sergiusz Lelakowski
Razer Huntsman V2 Analog

Razer zaprezentował na początku tego miesiąca nową, ulepszoną wersję high-endowego modelu Huntsman – Razer Huntsman V2 Analog. Klawiatura przeszła potężną modernizację i mimo wizualnego podobieństwa model znacząco odbiega od swojego poprzednika. Kluczową zmianą są zupełnie nowe analogowe optyczne przełączniki. Co to oznacza?

Przełączniki Razer Huntsman V2 Analog

W nowym Huntsmanie producent zdecydował się na użycie przełączników “RAZER™ ANALOG OPTICAL SWITCHES”, które posiadają kilka kluczowych i istotnych cech.
Po pierwsze klawiatura umożliwia nam ustawienie punktu aktywacji dla każdego z klawiszy – od 1,5 mm do 3,6 mm. Dla klawiszy “kluczowych” możemy ustawić bardzo szybką i lekką aktywację a dla tych których nie chcemy omyłkowo wcisnąć ustawić ją na wyższym poziomie.  Ustawienia dokonuje się w programie Razer Synapse.

Po drugie wejście analogowe. Przełączniki wyczuwają poziom nacisku na klawisz i odpowiednio odwzorowują to w grze. Rozwiązanie to ma być odpowiednikiem josticków analogwych z padów i umożliwić płynne prowadzenie ruchu w zakresie 360 stopni. Jak to sprawdza się w praktyce? Fajnie ale wymaga to przyzwyczajenia i mimo wszystko rozwiązanie to nie zastąpi w 100% gry na padzie.

Po trzecie uruchamianie dwustopniowe. Każdy pojedynczy klawisz może mieć przypisane dwie funkcje. Jedną na lekkim wciśnięciu a drugą na pełnym. Funkcję tą można w CS:GO zastosować np. przy granatach.

Wszystkie te funkcjonalności dają ogromny potencjał personalizacji. Wypracowanie jednak odpowiedniego systemu wymaga poświęcenia sporo czasu na optymalizację. Drzemie w tym rozwiązaniu ogromny potencjał ale jeżeli głównie skupiasz się na CS:GO to mam wrażenie, że z większości z tych funkcji nie skorzystasz. Klawiatura, jak to zazwyczaj przy mechanikach, jest dość głośna.

Platforma testowa:

Obsługa odbywa się przez aplikację Razer Synapse i nie jest ona może jakoś ekstremalnie skomplikowana ale obcowanie z nią nie zaliczyłbym do jakiś specjalnie przyjemnych. Np. żeby ustawić punkt aktywacji dla wszystkich klawiszy musicie wejść w konkretny, pojedynczy klawisz, ustawić wysokość i zaznaczyć synchronizację dla pozostałych klawiszy.

Konstrukcja Razer Huntsman V2 Analog

Klawiatura jest pełnowymiarowa i posiada klawiaturę numeryczną. Znajdują się nad nią 4 klawisze funkcyjne dedykowane pod obsługę multimediów. W szczególności do gustu przypadło mi pokrętło głośności które wychodzi poza obręb klawiatury i ma bardzo chropowatą powierzchnie. Bardzo miło się z niego korzysta.

Razer Huntsman V2 Analog

Z Huntsmana wychodzą dwa kable – jeden zasila klawiaturę a drugi pełni funkcję “przedłużacza” dla portu USB. W lewej krawędzi znajduje się port USB 3.0 i to właśnie jego zasilamy drugim kablem. Główny kabel zasilający klawiaturę jest USB typu C ale w zestawie dostaniecie przejściówkę więc nie martwcie się jeżeli nie macie w swoim sprzęcie jeszcze takiego wejścia.

Kable niestety nie są wyjmowane – są na stałe przytwierdzone do klawiatury i jest to moim zdaniem jedna z niewielu wad tej klawiatury. Górna płyta klawiatury została wykonana z aluminium dzięki czemu sprzęt jest bardzo solidny i dość ciężki.

Huntsman posiada 3 poziomy regulacji wysokości i już wyjściowo jest trochę wyższy niż swój poprzednik.

Razer Huntsman V2 Analog

Razer zastosował w tym modelu klawisze (keycapsy) wykonane z PBT, które mają charakteryzować się większą wytrzymałością niż wcześniej używane w tym modelu klawisze z ABS.

Podpórka na nadgarstki

Podpórka w tej klawiaturze wymaga osobnego podpunktu. Wynika to z tego, że po prostu działa i jest wygodna. Do tej pory uważałem podpórki za zupełnie zbędę i tak naprawdę utrudniające życie jednakże ta w Huntsmanie jest wyjątkowo wygodna i przy generalnie dość wysokiej klawiaturze sprawdza się idealnie. Dodatkowym gadżetem jest to, że podobnie jak sama klawiatura posiada ona swoje własne podświetlenie. Przyłącza się ją do klawiatury magnetycznym złączem znajdującym się na środku podkładki. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji podpórka jest obita w całości skórą i nie ma plastikowego obramowania co jest zdecydowaną zmianą na plus.

Razer Huntsman V2 Analog

Podświetlenie Razer Huntsman V2 Analog

Klawiatura w 2021 oczywiście nie może obejść się bez oświetlenia RGB. W tym modelu posiadamy system Razer Chroma RGB, który umożliwia nam pełna personalizację i wybór na jeden z 16,8 miliona kolorów. Poza samymi klawiszami sprzęt posiada podświetloną linię z boku i przodu klawiatury, oraz tak jak wcześniej wspominałem podświetlaną podpórkę na nadgarstki. Ze względu na zastosowane klawisze wykonane z PBT klawisze nie są tak mocno podświetlone jak przy keycapsach z ABS a dodatkowo klawisze z dłuższymi napisami nie są oświetlone równomiernie. Nie jest to jakaś potężna wada ale troszkę psuje efekt wizualny.

Razer Huntsman V2 Analog

Podsumowanie

Razer Huntsman V2 Analog to najprawdopodobniej najbardziej zaawansowana technologicznie klawiatura na rynku. Ma swoje drobne wady ale jest to generalnie potężny kombajn, który w odpowiednich rękach pozwoli wejść na nowy poziom gaimingu. Ma jednak jedną wadę o której jeszcze nie wspominałem. Jest to cena. Nominalnie sprzęt ma kosztować 269,99 EUR co przełoży się w naszych sklepach na ponad 1200 złotych. Dobrze widzicie, 1200 złotych. Klawiatury nie widzę jeszcze w polskich sklepach ale niebawem powinna pojawić się na rynku. Czy jest warta swojej ceny? Jeżeli będziecie chcieli wykorzystać możliwości analgowych przełączników to być może tak. W innych przypadkach wydaje mi się, że jej zakup będzie “over killem”.

Partnerem recenzji jest marka

[review]