Respawn.pl

Sześć kroków do wyboru idealnego oczyszczacza powietrza

Autor: Partner serwisu
Oczyszczacz powietrza

Zdecydowałeś się kupić oczyszczacz powietrza, ale nie wiesz jak dokonać wyboru konkretnego modelu? Jako twórcy jedynego w Polsce rankingu oczyszczaczy powietrza, który już wkrótce będzie obchodził pierwszą rocznicę swojego istnienia, mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek.

1. Określ swój budżet

Wśród oczyszczaczy powietrza znajdują się modele kosztujące około 500 złotych, jak również urządzenia, których wartość jest dziesięciokrotnie wyższa. Dobra informacja jest taka, że cena nie zawsze idzie w parze z możliwościami, co oznacza, iż wiele spośród tańszych oczyszczaczy powietrza zapewnia znakomitą skuteczność i bardzo dobry komfort użytkowania. Mimo to warto rozpocząć od określenia swojego budżetu, ponieważ pozwoli to zawęzić obszar poszukiwań do oczyszczaczy znajdujących się w twoim zasięgu finansowym.

2. Ustal ile urządzeń potrzebujesz

Myślisz o zakupie oczyszczacza o wysokiej wydajności, który utrzyma w czystości całe mieszkanie? Mamy dla ciebie złą wiadomość. Nawet najwydajniejszy model często nie jest w stanie efektywnie oczyszczać kilku pomieszczeń jednocześnie, ze względu na bariery utrudniające swobodny przepływ powietrza między nimi. Najlepsze rezultaty można uzyskać poprzez wyposażenie w oddzielne urządzenie każdego pokoju, co wymagałoby jednak sporych nakładów finansowych. Kompromisowym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy powietrza w ilości adekwatnej do liczby sypialni. Nocą będą pracowały w pokojach sypialnych, a od rana do wieczora w salonie albo w kuchni, czyli tam, gdzie ty i twoi bliscy spędzacie najwięcej czasu w ciągu dnia.

3. Zmierz pomieszczenia w swoim domu

Nie musisz kupować kilku sztuk tego samego urządzenia. Oczyszczacz powinien być dostosowany do warunków panujących w miejscu jego pracy, a zwłaszcza do metrażu pomieszczenia. Odradzamy sugerowanie się powierzchnią oczyszczania deklarowaną przez producenta, gdyż poszczególne firmy obliczają ją na różne sposoby. Lepiej przyjąć, że CADR na poziomie 80 m³/h wystarcza na 10 m² powierzchni. Do pokoju o wielkości 16 m² wystarczający będzie zatem oczyszczacz powietrza o 128 m³/h, ale w pomieszczeniu o powierzchni 34 m² CADR powinien wynosić przynajmniej 272 m³/h. Warto zaznaczyć, że są to obliczenia dla wnętrz o standardowej wysokości (do 2,7 m). Jeśli w domu znajduje się np. salon o wysokości 5 m, to należy skoncentrować się na oczyszczaczach powietrza o wydajności nawet dwukrotnie wyższej.

4. Zdecyduj jakie problemy chcesz rozwiązać

Niektórzy producenci umożliwiają zakup urządzeń, które oczyszczają, a zarazem nawilżają powietrze. Niska wilgotność to powszechny problem, szczególnie w sezonie grzewczym, a jej pierwszymi objawami zazwyczaj są drapanie w gardle i podrażenienia oczu. Przesuszaniu powietrza przeciwdziałać może m.in. oczyszczacz Sharp KC-A40EUW, który sprawdzi się w pokojach o wielkości do 27 m², gdyż jego CADR wynosi 216 m³/h, a wydajność nawilżania 450 ml/h. Jak nietrudno się domyślić, urządzenia dwufunkcyjne kosztują więcej od zwykłych nawilżaczy. Za wspomniany model marki Sharp trzeba zapłacić 1899 zł. Jeśli masz niewielki budżet, to rozpocznij od zakupu oczyszczacza, a w nawilżacz powietrza zaopatrz się później, gdy zgromadzisz już odpowiednie środki.

Oczyszczacz sharp

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A40EUW

5. Sporządź listę najważniejszych cech

Trudno znaleźć oczyszczacz powietrza, który byłby idealny pod każdym względem, dlatego zdecyduj, jakie parametry i funkcje są dla ciebie najważniejsze. Zwróć uwagę na:

  • głośność pracy – każdy oczyszczacz powietrza podczas pracy emituje pewien hałas, ale jego poziom nie powinien być zbyt wysoki,
  • tryb automatyczny – wyposażone w niego modele są w stanie samodzielnie dostosować prędkość filtracji do poziomu zanieczyszczeń,
  • wskaźnik jakości powietrza – urządzenia, które go mają, na bieżąco informują użytkowników o jakości powietrza,
  • sposób sterowania – oczyszczacze powietrza mogą być sterowane za pomocą panelu umieszczonego na obudowie, pilota albo aplikacji mobilnej,
  • estetykę oczyszczacza – dobrze dobrany oczyszczacz komponuje się z pomieszczeniem, nie zaburza spójności aranżacji.

6. Porównaj koszty eksploatacji

Stosując się do powyższych wskazówek wyselekcjonujesz urządzenia dostosowane do swoich potrzeb i możliwości. W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże porównanie kosztów eksploatacji, na które składa się wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz oraz wydatki związane z zakupem filtrów wymiennych. Jednym z często popełnianych błędów jest koncentrowanie się wyłącznie na cenie filtrów i nieuwzględnianie ich żywotności Na rankingu oczyszczaczy powietrza prezentujemy koszt filtrów w przeliczeniu na jeden rok użytkowania urządzenia, tak więc nie musisz samodzielnie dokonywać żadnych obliczeń.