Test komputera Optimus E-Sport GB450T-CR3!

Tyle się mówi, aby unikać gotowych zestawów komputerowych…  Są jednak tacy producenci, którzy nie boją się wyzwań i do oferty wprowadzają w pełni przygotowane zestawy na znanych podzespołach. Dzisiaj sprawdzimy jeden z takich zestawów opracowany przez Optimusa, dokładnie model GB450T-CR3. 

Optimus to legendarna marka polskiej branży IT. Jej początki sięgają lat 90., a od 2013 należy do Grupy Kapitałowej AB. W 2016 roku Optimus wprowadził do oferty zestawy dla graczy, stworzone z pasją przez specjalistów, którzy sami są entuzjastami cyfrowej rozrywki. Debiut maszyn odbył się podczas Intel Extreme Masters – jednej z najważniejszych imprez dla fanów gier i e-sportu. Od tamtej pory komputery Optimus E-Sport i E-Sport Extreme napędzają największe wydarzenia z branży gier – Poznań Game Arena, Pyrkon czy Intel Extreme Masters. Marka Optimus wspiera też mniejsze eventy i turnieje gamingowe oraz lokalne inicjatywy, udostępniając sprzęt i traktując je jako dobrą okazję do spotykania się i rozmów z fanami. Gamingowe desktopy Optimus goszczą więc m.in. w warszawskim Game Spocie. Na jednym z dwudziestu stanowisk każdy, indywidualnie lub z drużyną, może spróbować swoich sił pod okiem profesjonalnego trenera i przy okazji poznać zalety komputerów polskiej marki.

Historia marki Optimus miała dość burzliwy przebieg chociaż i warto zagłębić się w temat oraz posłuchać wywiadów z Romanem Kluską. W roku 2002 marka padła ofiarą chorego systemu.. choć to niestety, nie pierwsza i nie ostatnia firma. Czas jednak wrócić do czasów teraźniejszych. Na samym wstępie chciałbym przedstawić to w jaki sposób produkt dotarł do mnie, ponieważ wysyłka gotowego, złożonego zestawu nie jest prosta.

Unboxing

Produkt dotarł do mnie w ogromnym pudle wykonanym z trzy warstwowej tektury falistej o wysokim stopniu gęstości i wytrzymałości. Samo opakowanie w żaden sposób nie przypominało z czym mamy do czynienia. Brak specjalnych grafik tylko zwykły napis. Można zaobserwować, że producent nie chciał tracić marży na czymś co jest kompletnie zbędne i w tym miejscu ode mnie leci malutki plusik za mniejszy udział w generowaniu odpadów. W środku pudełka odnaleźć można komputer, który został z każdej strony zabezpieczony specjalnymi wypełnieniami. Natomiast w środku komputera wypatrzeć można tylko jedną “piankę”, która usztywnia kartę graficzną. Dziwne, że żadnego usztywnienia nie zastosowano na coolerze procesora ale najwidoczniej producent zakłada, że nic tam nie ulegnie uszkodzeniu.

W zestawie otrzymujemy pełny komplet dokumentacji i instrukcji od zastosowanych podzespołów. Dodatkowo wszystko to co poszczególni producenci umieszczają w swoich pudełeczkach, czyli wszystkie marketingowe “pierdołki” jak na przykład naklejki. Istotnie nie zapomniano o kablu zasilającym. No i w sumie to tyle z unboxingu, bo nic więcej tu nie odnajdziemy.

Wygląd na zewnątrz

W modelu GB450T-CR3 zastosowano obudowę mid-tower ATX Corsaira. Dokładnie jest to model Carbide Series Spec-Delta RGB. Obudowa ta charakteryzuje się wydajnym obiegiem powietrza. W komplecie z obudową mamy cztery wentylatory 120 mm. Z przodu zastosowano trzy wentylatory z diodami LED RGB, a z tyłu jeden bez podświetlenia.  Z boku odnajdziemy panel boczny z hartowanego szkła. Jest to bezramkowy panel, więc idealnie będzie prezentował wnętrze naszego komputera. Zwłaszcza, że obudowa ma pełną osłonę piwnicy, czyli specjalny panel zakrywający zasilacz, dyski oraz okablowanie.

Standardowo na górze obudowy znajduje się przycisk power oraz reset. W tym samym rzędzie znajdziemy jedno wyjście jack 3,5mm na słuchawki lub mikrofon oraz dwa złącza USB 3.1 Gen. 1. Na górze obudowy znajdziemy również magnetyczny filtr przeciwkurzowy. Co słychać na samym dole? Nic niezwykłego poza filtrem przeciwkurzowym osłaniającym wentylacje zasilacza.

Rozmiarowo obudowa prezentuje się na dość kompaktową tj. wysokość wynosi 450 mm, szerokość 210 mm, a głębokość 440 mm. I chyba tyle.. uważam, że przetaczanie całej specyfikacji technicznej obudowy nie ma sensu, a jak ktoś chce ją poznać np. pod względem przyszłościowej rozbudowy zestawu to zapraszam na oficjalną stronę Corsaira i Optimus.

Pokaż kotku co masz w środku

Zobaczyliśmy komputer z zewnątrz to pora przejść do środka.

Sercem komputera stał się procesor AMD Ryzen 5 3600. Jest to procesor wyposażony w 6 rdzeni i 12 wątków o taktowaniu bazowym wynoszącym 3,6 GHz (w trybie boost 4,2 GHz). Do chłodzenia procesora wykorzystano ciche i kompaktowe chłodzenie od niemieckiej firmy Be Quiet! Pure Rock Slim. Niestety nie podano jaką zastosowano pastę termoprzewodzącą ale biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z gotowym zestawem to najpewniej jest to pasta od Be Quieta.

Pamięci RAM pochodzą od Corsaira. Jest to model Venegance LPX o taktowaniu 3000 MHz z opóźnieniem CL16. Pojemność całkowita pamięci wynosi 16 GB w dwóch modułach po 8 GB (model CMK8GX4M1D3000C16).

Sercem efektów graficznych stała się karta od Gigabyte, a dokładnie model GTX 1660 Super z 6 GB pamięcią VRAM (model GV-N166SOC-6GD).

Wszystkie te komponenty osadzono na płycie głównej Gigabyte Aorus B450 Elite. Płyta wyposażona jest w cztery sloty DIMM, które obsłużą moduły DDR4 o taktowaniu nawet 3200 MHz. Na płycie znajdziemy również dwa sloty M.2 pracujące na interfejsie PCIe Gen3 x4 i x2. Umożliwiają podłączenie dysków SSD NVMe z przepustowość na poziomie nawet 32 GB/s. Za dźwięk dba kodek Realtek ALC892 oraz wysokiej jakości komponenty audio. Za połączenie internetowe dba układ Realtek 8118 Gaming LAN.

W komputerze zastosowano dwa dyski. Rolę nośnika systemowego pełni SSD w formie karty M.2 – Corsair MP510 i oferuje on 480 GB przestrzeni na dane. Bardziej pojemny jest towarzyszący mu dysk twardy Seagate Barracuda 1TB. Jego talerze wirują z prędkością 720 RPM i pozwalają na zapisanie 1 TB danych.

Energię do tych wszystkich podzespołów dostarcza zasilacz Be Quiet! System Power 9 o mocy 500W (BN246). Sprawność zasilacza wynosi 80 PLUS Bronze.

Co ciekawe całość pracuje pod kontrolą preinstalowanego systemu Windows 10 Home w wersji 64-bitowej. Więc nie musimy się martwić o dokupywanie samego systemu.

Pora na najciekawszy etap, czyli testy wydajnościowe!

Testy przeprowadzono na wersji sterownika graficznego: 456.38, wersja systemu Windows: 1909 (kompilacja 18363.1082). Zastosowano rozdzielczość full hd. Ustawienia graficzne gier na najwyższych możliwych (wyjątkiem stanowi CS:GO gdzie zastosowano najniższe ustawienia graficzne).

Podsumowanie

Komputer Optimus E-Sport GB450T-CR3 wyceniono na kwotę około 4600 PLN i w takiej cenie znajdziecie go w wielu sklepach w momencie pisania recenzji. Patrząc na zastosowane komponenty mamy do czynienia z bardzo znanymi produktami od bardzo znanych firm. Nie są to komponenty z firmy “krzak” za co leci ogromny plus. Właśnie przez firmy stosujące w swoich gotowcach komponenty od producentów z “czarnej” listy przyczyniły się do rozprzestrzenienia szeroko pojętego hejtu na takie zestawy.

Właśnie tutaj jedno mnie zastanawia. Podczas przeglądania ofert w sklepach. Producent tego komputera bardzo małostkowo opisuje swój komputer. W specyfikacji nie podaje konkretnych modeli, tylko same informacje co znajduje się w środku. Szczerze nie rozumiem takiego stanu rzeczy bo chyba warto napisać, że zastosowany zasilacz jest marki Be Quiet, a nie tylko “zasilacz: 500W”. No ale cóż.. może jest w tym głębszy sens o którym nie wiem.

A jak z opłacalnością? Spójrzmy na ceny poszczególnych komponentów. Do wyceny posłuży nam jeden z znanych sklepów internetowych z nowym sprzętem IT na terenie Rzeczpospolitej Polski. To zaczynamy:

  • CPU – 929 PLN,
  • Cooler – 99 PLN,
  • RAM – 329 PLN,
  • GPU – 999 PLN,
  • Mobo – 409 PLN,
  • Dysk SSD – 399 PLN,
  • Dysk HDD – 185 PLN,
  • PSU – 249 PLN,
  • Obudowa – 299 PLN,
  • System – 559 PLN.

No i mamy odpowiedź. Gdybyśmy sami zamawiali te podzespoły wydalibyśmy 4 456 PLN (zakładając, że wysyłka jest darmowa). Zaoszczędzilibyśmy około 144 złotych polskich ale… no właśnie ale. Gdy zakupimy gotowy komputer od Optimusa możemy go rozpakować i od razu zacząć używać. Natomiast kupując poszczególne podzespoły spędzilibyśmy parę godzin na złożenie sprzętu, instalowanie systemu, a dodatkowo moglibyśmy coś uszkodzić. Zwłaszcza, że nie wszyscy wiedzą jak składać komputer. Dlatego widzę tu wyraźne plusy zakupu gotowca. Wszystkie kable są odpowiednio ułożone, jedno pudełko a nie kilkanaście z każdego komponentu, producent udziela 3 letniej gwarancji na cały zestaw (a więc w przypadku problemów kontaktujemy się z nim, a nie z producentem danego komponentu).

Chwila… chwila.. ktoś by mógł zadać pytanie, czy rzeczywiście producent zarabia niecałe 100 PLN na jednym komputerze (po odjęciu marży sklepu)? Czy to jest w ogóle dla niego opłacalny biznes i czy w tych 100 PLN zmieści koszt logistyki komputera, opłacenie pracowników którzy składają komputer, utylizację opakowań z komponentów, zakup pudła do zapakowania gotowego zestawu i koszty związane z ew. roszczeniami. Nie licząc już samych podatków dochodowych i innych. Rzeczywiście patrząc 0:1 można odnieść wrażenie, że jest to biznes skazany na klęskę ale tutaj warto zaznaczyć, że jest coś takiego jak zakup hurtowy. Podczas, gdy zwykły szary człowiek kupuje za wysoką cenę tak, kupując na przykład 1000 sztuk danego komponentu cena jest adekwatnie niższa.

Osobiście gdybym nie znał się na składaniu komputera i kupowałbym zestaw do takiej kwoty to brałbym Optimusa E-Sport GB450T-CR3. Jest to naprawdę opłacalny zakup, który spokojnie pociągnie nowe gry na full hd co widać w testach.

[review]

Powiązane posty

Logitech Yeti ORB – “kulka” dobrego mikrofonu?

Logitech Yeti GX – mikrofon piękny ale czy dobry?

Recenzja gry Outcast: A New Beginning [PC]