Test najmocniejszych ramów od Patriota – Viper 4 Blackout 4400 Mhz!

Jeśli szukasz ultraszybkich modułów pamięci DDR 4 dla Ryzena, a nawet Comet Lake to Patriot oferuję serię Viper Blackout za bezkonkurencyjne pieniądze. Dzisiaj przetestujemy zestaw pamięci 16GB DDR4-4400 Mhz. Ile tak naprawdę zyskamy na wydajności dopłacając do mocniejszych pamięci RAM?

Patriot Memory to amerykańska firma, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci VIPER, niezawodnych i szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Idąc z duchem czasu oraz rosnącą popularnością e-sportu i gamingu Patriot stworzył w ostatnim czasie także własną markę peryferii gamingowych VIPER GAMING, gdzie oferuje m.in. klawiatury. Charakterystyczną cechą linii viper jest bardzo dobrze przemyślany i sensowny kompromis, pozwalający zaoferować klientowi zawsze najlepsze i możliwie najwydajniejsze rozwiązania w bardzo atrakcyjnych cenach.

Specyfikacja techniczna: 

  • Linia: Viper 4 Blackout,
  • Bazowe częstotliwości: PC4-17000 (2133MHz),
  • Bazowe timingi: 15-15-15-36,
  • Częstotliwość XMP: PC4-35200 (4400MHz),
  • Timinigi XMP: 18-26-26-46,
  • Napięcie XMP: 1.45V,
  • Gwarancja: dożywotnia, ograniczona.

Platforma testowa:

Kilka ciekawostek 

W pierwszym zdaniu pochwalę Patriota, że model Blackout nie oferuje żadnego oświetlenie LED RGB! Wreszcie coś, co pięknie wygląda i jest bardzo wydajne! Podejrzewam, że przez brak tych wszystkich świecidełek możemy cieszyć się ceną na poziomie około 600 PLN za kit 2x8GB. Co prawda ceny pamięci mocno spadają, a rynek jest napełniony masą producentów. Dlatego też pewnie wielu z was rozważa modernizację do szybszych lub większej ilości modułów. Ponadto na rynku debiutuje nowa seria procesorów od AMD, Ryzen 5xxx. Z pewnością kilka osób skusi się na modernizację procesora, a dodatkowo wszystkiego wokół niego.

Obecnie minimalna pojemność pamięci ram wynosi 16 GB, kiedy chcemy pograć w najnowsze gierki. Idealnie to mieć 32 GB lub więcej. Wspomniałem powyżej, że obecnie ramy są bardzo tanie i jeśli spojrzymy na zestawy 3600 MHz (co uważam za podstawowe minimum w Ryzenach) to kosztują one ~350 PLN. Za ~700 PLN masz 32 GB pamięci o częstotliwości 3600 MHz (i prawdopodobnie z potencjałem na OC) lub tylko ultraszybkich pamięci o 4400 MHz. Tak, kosztują dwa razy więcej i właśnie sprawdzimy, czy dopłata za szybsze pamięci mocno wpłynie na wydajność.

W ramach wstępu chciałbym poinformować, że częstotliwość pamięci 4400 MHz to dość wysoka wartość i producent doskonale o tym wie. Dlatego też stworzył sobie małe “alibi” dla osób, które przypadkowo je zakupiły bez rozeznania tematu i nie osiągnęły tej częstotliwości na swojej płycie głównej. Na stronie Patriot znajduje się tabela, na której testowano wspominaną częstotliwość i została tam osiągniętą. Ciekawostka jest taka, że seria “blackout” została stworzona z myślą o Ryzenach, a brakuje ich na liście. Jest to naprawdę ogromne niedopatrzenie ze strony producenta. Rekomenduję nie lekceważyć tego problemu i spojrzeć na specyfikację techniczną swojej płyty głównej. Tam z pewnością znajdziecie informację czy płyta wspiera takie częstotliwości.

Już o samym testowanym produkcie

Pamięci docierają do nas w powszechnie stosowanym papierowym pudełku. Na pudełku znajdują się tylko podstawowe informacje o częstotliwości, rodzaju pamięci czy też ilości modułów. Wszystkie produkty z serii blackout docierają do nas w tym samym pudełku. Wewnątrz opakowania znajduje się plastikowe wypełnienie z modułami, papierowa instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz marketingowa naklejka.

Producent wyposażył produkt w najlepsze chipy na rynku, Samsung B-die. Daje to nam szeroką gammę do ustawienia sobie dobrego taktowania. Należy wspomnieć, że same pamięci są już praktycznie ustawione na maksimum. Oczywiście przetaktowywanie i dostrajanie timingów daje mocnego kopa do wydajności całego zestawu. Dziś skupimy się na tym, co dostajemy od producenta bez zerkania “głębiej”. Bo oczywiste jest, że możemy bawić się w samych timingach i uzyskać jeszcze lepsze wyniki, ale zakładamy, że użytkownik kupujący takie pamięci chce mieć od razu najlepszą wydajność. Dlatego też zdobyliśmy moduły z tej samej serii, ale o częstotliwości 3600 Mhz.

Wyniki testów

Testy przeprowadzono na Windows 10 20H20 (19042.572). Do tego, aby zachować porównywalność procesor został podkręcony opcją “game boost” w biosie i osiągnął 4.2GHz na każdym rdzeniu. Tak jak wspomniałem wcześniej RAM ustawiony jest na fabrycznym XMP bez zmieniania konkretnych timingów. Wszystkie testy przeprowadzono na rozdzielczości 1440p z maksymalnymi ustawieniami graficznymi.

Podsumowanie

Testowany dziś zestaw kosztuje około 600 PLN, ale wynika to z faktu, że ów pamięci RAM dopiero się pojawiły w sprzedaży, a ich dostępność na naszym rynku, póki co jest słaba. Natomiast sugerowana cena sprzedaży przez producenta to 549 PLN. Co na moment pisania tego tekstu jest sporą przebitką, ale załóżmy, że niebawem będą sprzedawane w sugerowanej cenie. Wówczas otrzymujemy ponadstandardową częstotliwość wynoszącą 4400 MHz, z dobrym fabrycznym profilem XMP.

Do tego otrzymujemy bogate opcje strojenia timingów. Gorzej wygląda sprawa z OC samej częstotliwości. Produkt już sam w sobie jest mocno przetaktowany i osobiście nie udało mi się wskoczyć ponad 4450 MHz pomimo tego, że pamięci pracują na chipach Samsung B-Die. W każdym razie nie ma to aż takiego znaczenia, gdyż przy takich “ekstremalnych” prędkościach możemy uzyskać odwrotny efekt do zamierzonego przez, co zwiększając opóźnienia sprawimy, iż wydajność nam spadnie, a nie wzrośnie. Niestety, ale timingi w procesorach AMD są bardzo ważną kwestią, o której opowiadał Linus w swoim materiale czy też Lipton.

Na pewno ogromną zaletą modułów, które w standardzie mają wysokie częstotliwości jest możliwość uzyskania u nich super timingów przy mniejszych częstotliwościach. Testowane dziś moduły bez problemu sobie radzą z CL17 przy 4133 MHz. Tak naprawdę płacąc więcej na pewno nie popełnisz błędu, bo dostosujesz wszelkie parametry od swojego sprzętu uzyskując tym kilka lub nawet kilkanaście procent do wydajności.

Patrząc na wykres z testem w grach można jednoznacznie stwierdzić, że Patriot Viper 4 4400 MHz Blackout wygrywa z tą samą serią, ale 3600 MHz. Różnice są niewielkie, o czym każdy entuzjasta powinien wiedzieć od kilku lat. Pamięci z 3600 MHz w żaden sposób już nie spowalniają gier, ale kto wie jak będzie za dwa czy trzy lata. Na rynku zadebiutowały nowe procesory od AMD, które jeszcze bardziej mają usprawnioną konstrukcję. Tak naprawdę to już tylko od użytkownika zależy czy wybierze podstawowy, słabszy model czy też chce się pobawić w OC niektórych modułów premium, jakimi jest seria blackout.

Co w kwestii wyglądu? Osobiście uważam, że w przypadku pamięci RAM powinniśmy stawiać na wydajność, a nie na LEDy. Dlatego w tym miejscu leci ode mnie ogromny plus w stronę Patriota, że wypuszcza bardzo dobry, wydajny produkt pozbawiony ledów przy zachowaniu bardzo dobrej ceny.

Powiązane posty

Logitech Yeti ORB – “kulka” dobrego mikrofonu?

Logitech Yeti GX – mikrofon piękny ale czy dobry?

Recenzja gry Outcast: A New Beginning [PC]