Respawn.pl

Thrustmaster T300 RS GT – najlepsza kierownica na rynku?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Świat sportów elektronicznych w grach wyścigowych nabiera coraz większych zasięgów i mocno się rozwija. Głównie dzięki F1 eSports. Właśnie dlatego postanowiłem napisać recenzję kierownicy od firmy Thrustmaster, model to oczywiście T300 RS GT.

Będąc zagorzałym fanatykiem wszystkich gier sportów motorowych, a głównie “samochodówek” (i euro truck simulator) to z wielką przyjemnością sprawdziłem sprzęt od Thrustmastera. Zwłaszcza że producent kierownicy T300 RS GT posiada wiele licencji oraz ich sprzęt wykorzystywany jest w wielu symulatorach dla prawdziwych kierowców wyścigowych itp. Do tej pory używałem tylko sprzętu od Logitecha, a mowa oczywiście o G25 oraz młodszy model G29. Dlatego też przejście na inny rodzaj sprzętu był bardzo trudny, mimo że to “tylko” kierownica. Głównie testowałem kierownice na PC w najważniejszych tytułach motor sportowych m.in. Project Cars, Formula1, Dirt i wiadomo w ETS2.

Firma Thrustmaster, założona w 1992 roku, a w 1999 roku przejęta przez Guillemot Corporation, z dumą wykorzystuje swoje bogate know-how oraz doświadczenie techniczne w projektowaniu akcesoriów do gier wideo. Od prawie dwudziestu lat Thrustmaster tworzy rozwiązania, które dają zadowolenie różnym kategoriom graczy i zapewniają im świetną zabawę. Obejmują one urządzenia o ściśle określonym przeznaczeniu — takie jak kierownice wyścigowe i joysticki — atrakcyjne akcesoria przeznaczone do konsol do gier, a także produkty umożliwiające realizację podstawowych potrzeb, takich jak przechowywanie danych czy ładowanie baterii.

Kierownica wyścigowa Thrustmaster T300RS GT Edition została zaprojektowana z myślą o najwyższej jakości grania w “ścigałki”. Ten model kierownicy jest stworzony pod PC oraz PS4/PS3. Niestety z informacji, jakie odnalazłem sprzęt nie zadziała na konsolach Microsoft.

Platforma testowa:

Co ciekawe po wyciągnięciu kierownicy z pudełka i podłączenia do komputera kierownica automatycznie się skonfigurowała i nie trzeba było bawić się w różnych programach, aby zaczęło to działać etc. Dziwne było złożenie całości, gdyż samo koło kierownicy było odłączone od podstawy. Mimo to nie ma żadnego problemu, aby to podłączyć i skręcić – zajeło mi to jakieś 5 minut. Jeżeli chodzi o pedały. Wystarczy wpiąć je do tylnej części obudowy kierownicy kablem przypominającym wejście PS2 co wydaje się bardzo dziwne, że nie zastosowano zwykłego USB no ale cóż.

Thrustmaster T300 RS GT 1

Thrustmaster T300 RS GT 2

Thrustmaster T300 RS GT 3

Najważniejsze jest oczywiście koło kierownicy. Zastosowany materiał to wzmocniona okładzina o gumowej fakturze na całym obwodzie. Mimo to jest bardzo przyjemny w dotyku i ciężko jest, aby dłoń się ześliznęła. Swoim wyglądem przypomina realistyczną kierownicę wyścigową. Koło posiada, aż 28 centymetrów średnicy. Do tego wyposażone jest w dwie duże łopatki sekwencyjnej zmiany biegów. Łopatki mają 13 centymetrów wysokości i są w całości wykonane z metalu. Do tego mają przełącznik Tact, który powinien wytrzymać około 10 milionów kliknięć.

Thrustmaster T300 RS GT 4

Thrustmaster T300 RS GT 5

Thrustmaster T300 RS GT 6

W zestawie otrzymamy zestaw pedałów GT EDITION o nazwie modelowej T3PA. Zestaw zawiera trzy pedały i całkowicie metalowy mechanizm wewnętrzny co jest bardzo dobrą decyzją ze strony twórców. Oczywiście zestaw zapewnia pedał przyśpieszenia i hamulca, w których można regulować wysokość i odstępy. Natomiast pedał hamulca zapewnia płynny opór oraz zawiera dodatkowy gumowy element do lepszej pracy hamulca np. do gier WRC.

Thrustmaster T300 RS GT 8

Thrustmaster T300 RS GT 9

Thrustmaster T300 RS GT 7

Thrustmaster T300 RS GT 18

Thrustmaster T300 RS GT 17

Thrustmaster T300 RS GT 16

Thrustmaster T300 RS GT 20

Podsumowanie:

Thrustmaster T300 RS GT jest niesamowitą kierownicą do motorsportu. Pomimo tego, że na rynku istnieje masa innych kierownic w tym także droższych, a głównie tańszych. Kierownica jest cudowna w użyciu i bardzo łatwa w konfiguracji. Przejście z G29 na T300 było bardzo trudne, natomiast po kilku wyścigach bardziej polubiłem kierownicę od Thrustmaster. Nadaje się praktycznie do wszystkich typów gier. Mimo wszystko kierownica najlepiej spisuje się w grach, gdzie poziom realizmu jest najwyższy m.in. Formula 1 czy też Project Cars. Opór podczas skrętu jest odpowiedni, a po puszczeniu kierownicy wraca do pozycji środkowej. Siła sprężenia jest zauważalna, ale tylko wtedy kiedy tego potrzebujemy.

Polecam tę kierownicę tylko i wyłącznie osobom, które mają zajawkę w grach motorsportowych. Dla osób grających casuolowo wydanie około 1400 złotych polskich jest bez sensu. Wówczas lepiej zakupić tańszy odpowiednik np. Thrustmaster T150.