Respawn.pl

W IX liceum w Sosnowcu powstanie klasa o profilu esportowym

Autor: Krzysztof Sarna

Esport w szkołach to jeszcze niecodzienne zjawisko. Jednak z biegiem czasu wszystko zmierza do tego, by było to normalne. I tak właśnie jest w Sosnowcu, gdzie powstanie klasa o profilu esportowym.

Trzeba przyznać, że esport w placówkach oświaty nadal budzi kontrowersje. I o ile dla nas, miłośników sportów elektronicznych wieść o powstaniu klasy esportowej jest czymś pięknym, tak nadal dostrzec można kontrowersje. Już od przyszłego roku szkolnego młodzi adepci esportu będą mieli okazję dzielić swoją pasję jednocześnie z uczęszczaniem do Szkoły w Sosnowcu.

Mowa tu konkretnie o IX Liceum Ogólnokształcącym im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. Prawdopodobnie będzie to pierwsze LO w Polsce, w którym zagości esport. I rzeczywiście, esport w szkołach nie jest nowością, bo dotychczas mogliśmy go obserwować w technikach, przeważnie powiązanych z profilem technika informatyka. Jednak trzeba przyznać, że jeśli mówimy już o liceum, to śmiało można mówić o przełomie. 

Jednak potencjalni uczniowie nie tylko będą grali w gry. Spotka ich tam większość aspektów, która jest powiązana z branżą esportową. Mówimy tu chociażby o przygotowaniu mentalnym czy też dziennikarstwie esportowym. 

  Program obejmuje naukę w trybie czteroletniego nauczania e-sportu. Podzielony został na moduły, z których każdy dotyczy innego elementu np. przygotowanie do rywalizacji e-sportowej pod kątem psychologicznym i kondycyjnym, organizacja turniejów e-sportowych, menedżerstwo e-sportowe, dziennikarstwo e-sportowe, trenerstwo i analiza e-sportowa – czytamy na profilu Arkadiusza Chęcińskiego.

Jak widać, przygotowanie do otwarcia nowego profilu wiąże się z olbrzymim wyzwaniem. To nie tylko inny program nauczania, ale także przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. W szkole mają powstać dwie pracownie: jedna przeznaczona do gamingu, a druga do streamingu.

W szkole powstaną dwie sale: gamingowa oraz streamingowa. Pracownia gamingowa w roku szkolnym 20021/2022 przygotowana będzie dla 15 uczniów. Nie tylko komputery oraz oprogramowanie będą najwyższej jakości, ale także urządzenia peryferyjne, kubełkowe fotele gamingowy, stoły i monitor multimedialny. Sala streamingowa będzie przygotowana do transmisji wideo na żywo – odpowiednio wygłuszona i wyposażona w greenbox, kamery, oświetlenie, komputery. Młodzież będzie miała szansę kształcenia kompetencji multimedialnych w najlepszych warunkach – kontynuował prezydent Sosnowca.

Sosnowiec jednak jest otwarty na esport i to po prostu widać. To nie pierwszy raz, kiedy Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński wspomina o sporcie elektronicznym. Przykładów nie trzeba szukać daleko, wszak w finale jesiennej odsłony ESL Mistrzostw Polski występowało dwóch zawodników pochodzących właśnie z miasta Zagłębia Dąbrowskiego. 

O e-sportach 🕹 wiem głównie od syna, ale tutaj warto się pochwalić. W dzisiejszym finale ESL Polska w Counter Strike:…

Opublikowany przez Arkadiusz Chęciński Niedziela, 22 listopada 2020

Rok temu w lutym także została ogłoszona informacja o możliwym stypendium dla najlepszych zawodników.