Xtrfy XG1-R-LED-UK - gracze Ninjas in Pyjamas lubią to! - IzakTV

Xtrfy XG1-R-LED-UK – gracze Ninjas in Pyjamas lubią to!

Na warsztat w Nowym Roku wzięliśmy klawiaturę Xtrfy XG1-R-LED. W klawiaturze jest jeden mały szczegół, który dla jednych może być plusem, dla innych niekoniecznie. Mamy w niej układ UK, który cechuje się m. in. krótkim lewym shiftem. Co więcej zaskakującego ma jeszcze XG1 dowiecie się w poniższej recenzji!

Klawiatura Xtrfy XG1-R-LED-UK to mechanik, który używany jest przez graczy topowej szwedzkiej drużyny Ninjas in Pyjamas. Wersja UK różni się od typowych klawiatur tym, że posiada krótki lewy shift, ale także ma przeniesiony klawisz backslash właśnie obok wcześniej wspomnianego shiftu. W większości klawiatur klawisz ten znajduje się przed backspace’m. Jest jeszcze parę kosmetycznych zmian, jak chociażby umiejscowienie tyldy w innym miejscu, jednakże ustawienie klawiatury w systemie powoduje, że klikana przeze mnie “tylda” obok enteru służy jako cudzysłów. Można się przez chwilę zamieszać, ale osoby które piszą bez spoglądania na klawiaturę nie odczują większej różnicy. Jedyną zauważalną i dotkliwą w niektórych przypadkach różnicą jest wspomniany już wcześniej krótki lewy shift, który przy produkcjach takich jak Counter Strike: Global Offensive nieraz płatał mi figle bo palec ześlizgiwał się na sąsiedni klawisz. Palce można przyzwyczaić do takiej zmiany, ale warto mieć na uwadze że klawisz ten wygląda tak, a nie inaczej.

Przechodząc już do samej specyfikacji klawiatury Xtrfy XG1-R-LED-UK to prezentuje się ona następująco:

Dane techniczne:

 • waga: 1.3 kg,
 • wysokość: 39 mm,
 • długość: 443 mm,
 • szerokość: 170 mm,
 • długość kabla z oplotem: 170 cm,
 • kabel z pozłacanymi stykami USB 2.0,
 • switche: Cherry MX Red,
 • odłączany kabel do swobodnego transportu.

Technologia:

 • 9 programowalnych klawiszy makro,
 • multimedialne klawisze odpowiadające za głośność,
 • zastosowanie podświetlenia LED – 12 trybów podświetlenia w kolorze białym,
 • pełny anti-ghosting.

Unboxing:

Klawiatura została zapakowana w solidny i bardzo wytrzymały karton. Na samym pudełku znajdziemy informacje dotyczące klawiatury. Po otwarciu, ku zdziwieniu, naszym oczom ukazuje się kolejne opakowanie, w którym to znajdziemy już klawiaturę. Zapakowana jest w folię. Obok, w tekturowej przegrodzie znajduje się kabel. W specyfikacje wspominałam,* iż jest to kabel odczepiany, co pozwoli na bezpieczne przewożenie klawiatury – wykluczy możliwość m.in. naderwania kabla.

Prezentacja klawiatury Xtrfy XG1-R-LED-UK

Klawiatura po wypakowaniu z folii w pierwszej chwili zaskoczyła mnie swoją wagą! Jest naprawdę ciężka, co może świadczyć o solidnym wykonaniu. Przez 3 tygodnie używania nie było możliwości, żeby w trakcie pisania/grania klawiatura przesunęła się minimalnie na stole/podkładce. Oczywiście jest to również zasługa zastosowanych gumowych podkładek, jednakże dla mnie osobiście istotną i faktyczną rolę odgrywa właśnie waga sprzętu, która wynosi 1.3 kg.

Odwracając klawiaturę na plecy w celu podłączenia kabla możemy zauważyć specjalnie stworzone miejsce na niego, tak aby stabilnie się utrzymywał oraz nie był przygniatany przez samą klawiaturę. Jest to bardzo dobre i solidne rozwiązanie, bo po umiejscowieniu tam kabla nieraz jest go bardzo ciężko stamtąd wyjąć. Więc mamy pewność że przy przestawianiu klawiatury lub zmiany jej położenia kabel pozostanie na miejscu.

Nóżki wyposażono w antypoślizgową podeszwę oraz mechanizm kliku, który informuje nas o prawidłowym pozycjonowaniu nóżek. Również i tutaj muszę pochwalić wykonanie, nóżki są ciężkie a ich przestawianie nie jest proste, czuć minimalny opór, który po kliknięciu stabilizuje nam klawiaturę i delikatnie ją podwyższa.

Tak prezentuje się klawiatura bez zastosowania nóżek – a więc na płasko.

A tak po zastosowaniu nóżek. Jak widać jest to minimalna różnica.

W specyfikacji klawiatury wspominałam o klawiszach makro oraz klawiszach multimedialnych odpowiadających za głośność. Jeśli chodzi o programowalne klawisze to te zostały umiejscowione nad klawiszami F1 do F8 oraz klawisz funkcjonalny FN znajduje się nad Escape. Zaś jeśli chodzi o klawisze odpowiadające za przyciszanie, wyciszanie itd te znajdują się nad klawiaturą numeryczną po prawej stronie.

Klawisze programowalne makro.

Klawisze multimedialne wraz z klawiaturą numeryczną.

Podświetlenie zastosowane białe z dodatkowymi niektórymi klawiszami, które świecą na czerwono. Jest to m.in. Caps Lock, Scroll Lock, Num Lock, oraz klawisz G, odpowiadający za przypadkowe wyjście do Windowsa w trakcie gier 😉 Mamy możliwość włączenia lub wyłączenia oświetlenia. Jest również opcja ustawienia jasności, a więc czy chcemy delikatne podświetlenie, czy też silne. Opcję podświetlania klikanych przez nas klawiszy, a także podświetlanie dotykanego przez nas klawisza i sąsiadujących. Możemy również ustawić opcję kliknięcia klawisza i jego zapalenia. Ponowne kliknięcie gasi klawisz. Możemy również ustawić które klawisze chcemy mieć stale podświetlone. Jest również tryb oddechu, a więc klawiatura stale się podświetla i wygasza. Oraz tryb w którym klawiatura podświetla się w rytm muzyki, lub ogólnie po prostu otoczenia – tak, reaguje na głośny oddech!

Podsumowanie:

Klawiatura ta jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących jakość wykonania. Jak już wcześniej wspomniałam jest stosunkowo ciężka, co uniemożliwia jej łatwe przesuwanie na biurku czy też podkładce. Dodatkowym zabezpieczeniem są również nóżki z podeszwą antypoślizgową. Na pewno nie sprawdzi się dla osób, które potrzebują klasycznego długiego shifta po lewej stronie. Sama poprzez przyzwyczajenie często miałam problem z utrzymaniem palca na klawiszu. Często ześlizgiwał się na sąsiedni klawisz co w grze takiej jak CS zdradzało moją pozycję. Dopiero kilka dni intensywnego treningu rozciągania palca przyniosło efekt w postaci przyzwyczajenia go do tego, iż musi się usytuować odrobinę dalej. Mylące mogą być również klawisze, które są w innych miejscach niż w przypadku klasycznych klawiatur, jednakże mają takie same zastosowanie jak tamte. Dlatego też, trzeba pominąć ocenę wizualną klawiszy i pomimo, że widzimy “małpkę” to tak naprawdę jest ona jako cudzysłów. Zaś pod dwójką znajdziemy wspomnianą wcześniej “małpkę”.

Klawisze mają ergonomiczny kształt i są śliskie. Jednakże palce nie ześlizgują się, a samo pisanie jest szybkie i bardzo wygodne. Zaledwie delikatne muśnięcie klawisza daje efekt. Nie musimy klikać do samego końca by zauważyć daną literę. Idealnie ponownie sprawdza się to w grach gdzie znacznie łatwiej jesteśmy w stanie poruszać się powoli do przodu, dotykając zaledwie opuszkiem palca interesujący nas klawisz. Jeśli chodzi o głośność, to w moim odczuciu klawiatura jest naprawdę cicha – szczególnie, gdy mam założone słuchawki i gram to w ogóle jej nie słyszę. Jednakże mam pewien problem z pewnym głuchym echem jakie wydobywa się przy szybkim pisaniu i przyciskaniu niektórych klawiszy. Jest to jakby wydobywający się dźwięk sprężyny spod klawiszy. Najgłośniejsza jest spacja, która mimo wszystko robi spory hałas.

Klawiaturę polecają czołowi gracze CS:GO, mowa tutaj o zawodnikach Ninjas in Pyjamas, którzy w większości właśnie z takiej klawiatury korzystają.

[review]

Powiązane posty

Recenzja TP Link Archer VR2100!

Recenzja Logitech G303 Shroud Edition Wireless

Ultralekka mysz to klucz do zwycięstwa? Recenzja Genesis Krypton 555 i podkładki Carbon 500 Maxi WOWS Armada