Respawn.pl

Zalman Z7 Neo TG RGB – Czy to jest nowoczesna i elegancka obudowa?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Zalman to południowokoreański producent sprzętu do komputerów osobistych. Obecnie firma produkuje chłodzenia, wentylatory etc. Z7 Neo TG RGB to najnowsza konstrukcja obudowy z oknem, którą dziś zaprezentujemy!

Spółka Zalman tech co., Ltd. powstała w roku 1999 i wprowadziła do przemysłu komputerowego koncepcję „cichych komputerów“. W świecie komputerów generujących hałas wszyscy pragnęli posiadać „ciche“ rozwiązania w zakresie chłodzenia, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju firmy Zalman. Dzięki temu zajęła przodującą pozycję w sektorze wyjątkowo cichych układów chłodzenia komputerów stacjonarnych o dużej wydajności. Firma Zalman w dalszym ciągu zajmuje główną pozycję w tym sektorze. Zawdzięcza ją zdecydowanym inwestycjom w prace badawczo-rozwojowe, niezrównanemu kunsztowi, intensywnemu marketingowi w skali globalnej i ogromnemu wsparciu klienta. Różnorodność biznesowa, w tym takie innowacje jak konwertowalny monitor LCD 2D/3D, zasilacze chłodzone rurką cieplną, podstawki chłodzące pod laptopa, słuchawki typu surround i dual stereo oraz interfejs do gier FPS Gun spełniają obietnicę firmy Zalmans, dotyczącą zapewniania „chłodzących (i fajnych) innowacji“.

Dzisiaj zaprezentujemy najnowszą konstrukcję. Firma Zalman kilkanaście dni temu wypuściła na rynek odświeżoną wersję Z7 z oknem, ale nie takim zwykłym z pleksi, lecz wykonanym ze szkła hartowanego. Co obecnie staje się standardem. Obudowę otrzymaliśmy od polskiego oddziału Zalman za co bardzo dziękujemy. Zalman Z7 Neo TG RGB pod względem konstrukcyjnym to praktycznie obudowa Mid Tower o wymiarach 420 (D) x 213 (SZ) x 460 (W) milimetrów i wadze około 7,2 kilogramów.

Dane techniczne:

Ogólne:

  • Wymiary: 420 mm x 213 mm x 460 mm
  • waga: ~7,3 kilograma;
  • obudowa wykonana została ze sztucznego tworzywa ABS, stali SECC oraz oczywiście zastosowano szkło hartowane;
  • okno boczne i przednie wykonano z hartowanego szkła o grubości 4 milimetrów i wyposażono w gumki eliminujące wibracje.

Kompatybilność:

  • Kompatybilność z płytami głównymi w standardzie ATX, micro-ATX oraz mini-ITX;
  • kompatybilność z kartami graficznymi do 355 milimetrów bez klatki na HDD;
  • kompatybilność z chłodzeniami procesora o maksymalnej wysokości do 165 milimetrów;
  • kompatybilność z dyskami i napędami od 3,5 cala (max 2x) do 2,5 cala (max 4x);
  • kompatybilność z zasilaczami o maksymalnej długości do 180mm.

Informacje dodatkowe:

  • Zastosowano cztery wentylatory pierścieniowe LED RGB (fabrycznie zamontowane). Z przodu trzy oraz z tyłu jeden;
  • zastosowano usuwalny magnetyczny filtr przeciw pyłowy tylko z góry;
  • dostosowano obudowę do montażu wszelakich rozwiązań związanych z chłodzeniem wodnym.

Prezentacja obudowy z zewnątrz:

Po wyjęciu obudowy z pudełka ujrzałem bardzo elegancką i ekstrawagancką obudowę, która od razu przypadła mi do gustu. Cała konstrukcja wykonana została prosto, lecz z domieszką szarmanckości. Do wyboru mamy tylko jedną wersję kolorystyczną obudowy. To oznacza, że kupując ten produkt musimy zgodzić się na fakt, iż z zewnątrz obudowa jest czarna, a wnętrze białe co oczywiście ma swój urok i urozmaica wygląd obudowy.

Front obudowy Zalman Z7 Neo to prawie jednolity panel z hartowanego szkła. Zastosowanie szkła z frontu miało wydobyć na widok oczów trzy wentylatory 120mm, z pierścieniowym podświetleniem LED RGB. Po bokach od hartowanego szkła znajdują się otwory wentylacyjne, bez filtrów przeciw kurzowych. Na dole jakże by nie inaczej odnajdziemy biały napis “Zalman”.

Przedni panel umieszczono na górze obudowy. Znajdziemy tutaj dwa złącza USB 2.0, jedno 3.0, porty audio, przycisk power, reset oraz przycisk do zarządzania podświetleniem. Patrząc dalej na górę obudowy odnajdziemy miejsce na dwa wentylatory 120/140 mm lub chłodzenie wodne. Nad nimi znajduje się magnetyczny filtr przeciw pyłkowy.

Zalman Z7 NEO 2

Boczny panel obudowy to w całości szkło hartowane o grubości 4mm. Bardzo łatwe w demontażu (gorzej z montażem). Zastosowano tu cztery szybko śrubki przechodzące przez gumki w celu likwidacji drgań. Niestety nie wychodzą żadne haczyki, więc szkło trzeba trzymać w powietrzu. Po drugiej stronie zdecydowano się na zwykły stalowy panel o grubości około 1 milimetra, który pomalowano na czarno.

Na tyle otrzymujemy wycięcie dla wyjść I/O płyty głównej, jedno miejsce dla wentylatora 120-milimetrowego (montowany fabrycznie), dodatkowy otwór wentylacyjny (brak filtra), siedem wyłamywanych śledzi oraz miejsce na zasilacz – standardowo.

Zalman Z7 NEO 6

Dół obudowy to nic specjalnego. Znajdziemy tutaj cztery plastikowe nóżki z ogromnymi gumowymi podkładami oraz filtr przeciw kurzowi pod miejscem na zasilacz. Ot cały dół obudowy.

Prezentacja obudowy we wewnątrz:

Aby dostać się do środka obudowy musimy odkręcić cztery “szybkośrubki” i odłożyć okno na bok. Przy czym trzeba uważać, by nie zgubić gumek, bo nie są przyklejone.

Zalman Z7 NEO 9

Pierwsze co zobaczymy i najbardziej rzuci nam się w oczy to biały środek oraz duże okno na chłodzenie CPU. Dodatkowo brak tutaj kieszeni na dyski.

Zalman Z7 NEO 12

Z7 Neo to obudowa o dwóch komorach. W obudowie znajdziemy podział na przez co obudowa zyskuje dość sporo na wyglądzie. Obudowa nie ma gumowych przejść na kable.

Zalman Z7 NEO 11

Góra obudowy została stworzona dla potencjalnych użytkowników chłodzeń cieczą. Zmieścimy tutaj chłodnicę do 360 milimetrów. Oczywiście mamy tutaj również możliwość zamontowania dwóch 140 milimetrowych lub trzech 120 milimetrowych wentylatorów. Od drugiej strony obudowy ujrzymy miejsce na dwa nośniki 2,5 cala. Do tego jest tu około 2,3 cm na okablowanie co sprawia, że możemy schować praktycznie wszystkie kable. Przydatne zwłaszcza gdy posiadamy nie modularny zasilacz.

Podsumowanie:

Zalman Z7 Neo RGB to bardzo piękna i solidna obudowa. Jest to praktycznie produkt premium w przyzwoitej cenie. Sama konstrukcja jest bardzo prosta i minimalistyczna, a to u mnie ogromny plus. W cenie około 300 zł otrzymujemy bardzo dużo dodatków m.in. podświetlenie RGB w wentylatorach, cztery wentylatory, obudowę z piwnicą, możliwość chłodzenia cieczą oraz wiele więcej.