IzakTV

Strona główna » Zwykła, a jakże mocarna karta graficzna.. czyli recenzja INNO3D RTX 2070 Super Twin X2 OC!

Zwykła, a jakże mocarna karta graficzna.. czyli recenzja INNO3D RTX 2070 Super Twin X2 OC!

Autor: Marcin Skrętkowicz

INNO3D RTX 2070 Super Twin X2 OC to zwykła, mocna karta w bardzo dobrej cenie. Nie znajdziemy tutaj kolorowych wstawek, ekstrawaganckiego wyglądu czy masy ledów. Dlatego też wspomniana karta graficzna jest super nie tylko z nazwy!

Inno3d jest producentem podzespołów komputerowych, założonym w 1998 w Hong Kongu. Firma osiągnęła rozpoznawalność na arenie międzynarodowej, stając się jednym z najszybciej rosnących przedsiębiorstw w Azji. Klientami Inno3d są zarówno standardowi użytkownicy PC-tów, jak i gracze oraz profesjonaliści. Firma oferuje obszerny wybór gamingowych kart graficznych, systemów do kopania kryptowalut oraz drukarek 3D. GPU produkowane przez Inno3d oparte są na chipsecie nVidia GeForce. Karty tego producenta znane są z efektywnych systemów chłodzenia, a co za tym idzie – dobrej wydajności. Inno3d produkuje także karty z serii RTX, wykorzystujące technologie Ray Tracingu, które mają zrewolucjonizować grafikę w grach komputerowych. Działanie firmy przyczyniło się do poprawienia kondycji rynku kart graficznych. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, stworzyła własne układy do kopania kryptowalut. Są to karty, których działanie zostało zoptymalizowane w tym jednym, konkretnym celu. Inno3d należy do PC Partner, czyli organizacji macierzystej. PC Partner to jeden z najważniejszych producentów podzespołów komputerowych.

Informacje o firmie przedstawione to można przejść do głównego etapu tekstu – czyli samej recenzji karty graficznej od Inno3d. Jak już zauważyliście w moje ręce trafiła grafika z serii RTX, a dokładnie model RTX 2070 Super. Oczywiście jest to model referencyjny (o tym poniżej) z usprawnionym chłodzeniem. RTX 2070 Super zbudowano na słabszej odmianie 12 nm rdzenia graficznego TU104 stosowanego wcześniej w RTX 2080 (bez dopisku Super). Sama specyfikacja wskazuje na ogromny progress względem zwykłego RTX 2070 i obecnie nie opłaca się zawracać uwagę na serię RTX bez dopisku ‘super’ (chyba, że wersja Ti, która jeszcze nie doczekała się dopieszczenia).

Pora przedstawić specyfikację testowanej karty graficznej, czyli Inno3d RTX 2070 Super Twin X2 OC:

 • Jednostki cieniujące: 2560
 • Jednostki teksturujące: 160
 • Jednostki rasteryzujące: 64
 • Rdzenie Tensor: 320
 • Jednostki RT: 40
 • Taktowanie rdzenia: 1785 MHz
 • Moc obliczeniowa: 9,1 TFLOPS
 • Pamięć wideo: 8 GB GDDR6 256-bit
 • Taktowanie pamięci: 14 000 MHz
 • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
 • TDP (zasilanie): 215 W (6+8 pin)

Jeżeli chodzi o bardziej techniczne sprawy to karta cechuje się 268 mm długością, 112 mm wysokością w najwyższym punkcie oraz 40 mm szerokością. Takie wymiary oznaczają, że karta zajmie dwa gniazda co raczej nie powinno dziwić. Wymiary te są bardzo zbliżone do edycji “Founders Edition” od Nvidii. Wynika to z tego, że firma wykorzystała referencyjną płytkę drukowaną. Jak wspomniałem powyżej grafika potrzebuje dwóch wtyczek zasilania 6 i 8 pianowego złącza. Na karcie widoczny jest również port NV Link, więc jest kompatybilna z SLI. Z tyłu odnajdziemy cztery wyjścia wideo – 3 wyjścia DisplayPort 1.4a oraz jedno wyjście HDMI 2.0b. W związku z faktem, że karta wykorzystuje referencyjne PCB próżno tutaj znaleźć “nowy” standard podłączenia wideo, a mowa oczywiście o VirtualLinku (taki alternatywny tryb dla usb-c).

Na froncie odnajdziemy niereferencyjnym układ chłodzenia. W przypadku Inno3d RTX 2070 Super Twin X2 OC mamy do dyspozycji dwa 90 mm wentylatory z funkcją ‘fan stop’. To oznacza, że gdy karta posiada mniej niż 48 stopni Celsjusza to wentylatory pozostają wyłączone. Następnie płynnie zwiększają prędkość w miarę wzrostu temperatury.

Jedynie co nie pasuje w nazwie karty od Inno3d to słowo “OC”. Co prawda mamy tutaj podkręcone taktowanie rdzenia ale.. tylko o 15 jednostek. To oznacza, że referencyjne taktowanie wynosi 1770. Mimo to rzeczywista prędkość pod obciążeniem wyniosła około 1830 MHz. Niestety karta ma standardowe TDP wynoszące 215W i nie ma dodatkowego biosa, w którym można by zwiększyć domyślne parametry.

Zdając sobie sprawę z ceny karta nie ma podświetlenia led (oprócz jednego napisu). Nawet nie zamierzam tego krytykować. Według mnie takie rozwiązanie jest właśnie “super”. Za co idzie pochwała do producentów – tak nie jestem fanem podświetlenia. W każdym razie od drugiej strony odnajdziemy aluminiowy backplate, który defakto nie jest potrzebny biorąc pod uwagę zastosowane chłodzenie i jest czysto dekoracyjnym akcentem. Dlaczego? dlatego, ze między PCB, a backplate nie odnajdziemy żadnych termopadów.

Do testów powyższej karty wykorzystaliśmy poniższą platformę testową:

Karta testowana przy użyciu sterownika Nvidia w wersji 445.87.

Zdjęcia:

Testy:

Testy przeprowadzono na rozdzielczości 1440p. Jeżeli kogoś by interesowały ustawienia graficzne testowanych gier to proszę o informację wówczas udostępnię dane.

Podsumowanie:

I tym oto sposobem dotarliśmy do końca recenzji, a więc pora na podsumowanie. Karta graficzna od Inno3d całkowicie mnie zaskoczyła. Ma się rozumieć, że nie jest to idealna karta z serii RTX 2070 Super ale trzeba przyznać, że posiada bardzo dyskretny design, bez ekstrawagancji i po prostu nieźle sobie radzi w grach. Co najlepsze dostajemy to całkowicie w rozsądnych pieniądzach. Karta posiada referencyjną płytkę drukowaną ale wyposażona jest w niereferencyjny układ chłodzenia co niesie za sobą kilka kluczowych plusów. Po pierwsze dostajemy słynną technologię “fan stop”, którą opisałem wyżej. Do tego karta jest cichsza oraz “chłodniejsza” niż edycja Founders Edition.

Niestety zastosowanie referencyjnej płytki drukowanej niesie za sobą kilka minus dla klientów. Karta w nazwie posiada dopisek “OC” co jest oczywiście prawdą z prawnego punktu widzenia, gdyż względem Founders Edition ma 15 jednostek więcej na taktowaniu rdzenia ale takie samo możemy ustawić na FE i temperatury na tym nie ucierpią. Co więcej referencyjne płytki mają to do siebie, że nie zawsze są podatne na podkręcanie, więc uzyskanie lepszych wyników nie będzie wcale łatwe i tak jest w tym przypadku.

Cóż.. cena może i zachwyca bo wynosi około 2300 PLN za pełnoprawną kartę graficzną z serii RTX 2070 Super ale.. karta praktycznie jest niedostępna do zdobycia na naszym rynku. Czemu? Niestety tego nie wiem. W obecnych czasach można podejrzewać, że ów zjawisko jest spowodowane panującą pandemią i słabnącą walutą złotego przez co polski dystrybutor czuje się niepewnie sprowadzając karty i wprowadzając je do obiegu. To oczywiście tylko moja osobista teoria ale należy pamiętać, że Inno3d nie jest super rozpoznawalną marką na naszym terenie ale dostępność ich kart zawsze była na odpowiednim poziomie.